Spolupráce

Praktický lékař v centru Prahy? Ano, pořád se dá najít!

Praktický lékař by pro každého z nás měl být samozřejmostí. Sice se bez něj dá obejít, když pak ale přijde na zdravotní neduhy, neobejdeme se bez něj. Hledat ho až v okamžiku, kdy ho nutně potřebujete, se nemusí vyplatit, praktiků je totiž málo, a ještě méně je těch, kteří berou nové pacienty. A najít ho v centru Prahy? To je skoro nemožné. Nebo ne?

K praktickému lékaři bychom měli chodit pravidelně

Praktický lékař se také označuje jako praktik a jde o všeobecného praktického lékaře, který poskytuje základní léčebně preventivní péči. V českém zdravotnictví se praktičtí lékaři dělí do dvou skupin, a to na praktické lékaře pro dospělé a praktické lékaře pro děti a dorost.

Postavení praktického lékaře je ve světě různé, obecně ale platí, že jeho úkolem je vedení prvního kontaktu s pacientem, klinické rozhodování o diagnostickém a léčebném postupu, zprostředkování specializované péče, ochrana pacienta před zbytečným vyšetřováním a léčením a koordinace péče o chronické pacienty. Pacienta vnímá komplexně a my bychom ho měli navštěvovat pravidelně. Pečuje o nás totiž nejen v okamžiku, kdy se potýkáme s nějakým neduhem, ale také v rámci preventivních prohlídek, které bychom rozhodně neměli ignorovat. Mohou totiž zavčasu odhalit nemoci a potíže, které by nám v budoucnu mohly zbytečně komplikovat život.

Jak si vybrat toho nej praktika?

V poslední době jsme si zvykli, že v čekárnách sedíme dlouhé hodiny a než se dostaneme do ordinace, zbývá na nás tak málo času, že pořádně ani neprobereme to, co potřebujeme. To nás od návštěvy odrazuje, možná si i hledáme nového. Na co si dát pozor?

  • Praktický lékař by měl mít ordinaci poblíž vašeho bydliště. V horečkách nebo s jinými potížemi přece nebudete jezdit kilometry daleko. Někde se ale volný praktik najít nedá, typickým příkladem je Praha. Mnoho lidí vám řekne, že najít tam praktika je nadlidský úkol, situace se teď ale zlepšila. Praktický lékař v centru Prahy už není pouhý sen, najdete ho například v Institutu klinické a estetické medicíny Asklepion.
  • Má vybraný lékař smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou?
  • Je schopný vás navštívit i doma, když se kvůli zdravotním obtížím nedokážete vy dostat k němu?
  • Nabídne vám nejen ošetření v případě akutního problému, ale i preventivní vyšetření? Nabídne očkování nebo podporu imunity?

Náš tip na závěr: Když nejste se svým praktikem spokojeni, máte právo na jeho změnu. Nedělejte tak ale často, abyste neohrozili návaznost péče, kterou zrovna potřebujete. Lékaře můžete vyměnit jednou za 3 měsíce, původního lékaře musíte o této změně informovat.

Zdroj foto: Pixabay.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button