Současné výživové směrnice doporučují konzumovat alkohol s mírou – maximálně jeden nápoj denně pro ženy a maximálně dva nápoje denně pro muže. Jenže je to spíše jakýsi ústupek – rozhodně ne něco, co by mělo prospívat našemu zdraví. Ve skutečnosti konzumace alkoholu je také spojena s řadou negativních vlivů, včetně rizika vzniku závažných onemocnění.
Pokud si potřebujete od alkoholu odpočinout, může vám měsíční nebo delší absence alkoholu přinést mnoho výhod pro fyzické i duševní zdraví. Co to zkusit a již za jeden měsíc můžete vidět zásadní rozdíl!
1. Odstranění poškození jater
Cirhóza jater (závažné zjizvení jater) se může časem objevit u těch, kteří nadměrně pijí. Nestane se to za den, ale u každého, kdo pije nadměrně, což je opět více než dva nápoje denně u mužů a jeden denně u žen, dochází k tukovým změnám v játrech, takže když přestanete pít, jsou tyto změny vratné a játra se mohou opět normalizovat. Protože jsou játra tolerantní orgán, mohou se podle něj pozitivní změny projevit během několika týdnů po vysazení. Při absenci alkoholu se játra mohou soustředit na své další úkoly, jako je odbourávání dalších toxinů produkovaných tělem, metabolismus tuků a nadbytečných hormonů, které je třeba odbourat.
2. Snižují riziko srdečních onemocnění
Alkohol je metabolizován játry a enzymem zvaným dehydrogenáza. Při nadměrném pití se však tento enzym nasytí a je metabolizován jiným enzymem. Když je metabolizován touto jinou cestou, produkuje spoustu volných radikálů, o kterých je známo, že oxidují špatný cholesterol (LDL), a když je LDL oxidován, usazuje se na krčních tepnách a vytváří zde „blokádu“. Na druhou stranu, pokud pijete s mírou, alkohol nemá vliv na LDL a naopak zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL).
Pití jedné nebo dvou skleniček vína jednou až dvakrát týdně má určité zdravotní výhody, zejména pro muže po 40. roce života. Přesto novější výzkum naznačuje, že žádné množství alkoholu rozhodně nedokáže před onemocněním ochránit. Podobné výsledky přinesly i další studie, které neprokázaly u osob mladších 40 let žádný zdravotní přínos umírněné konzumace alkoholu, pouze rizika.
3. Nižší riziko vzniku rakoviny
Alkohol je všeobecně známý a vnímaný jako karcinogen. Riziko vzniku rakoviny způsobené alkoholem se u člověka zvyšuje s tím, čím více alkoholu v průběhu času pravidelně vypije. Uvádí se souvislost mezi konzumací alkoholu a vznikem následujících typů rakoviny:
- hlavy a krku
- jícnu
- jater
- prsu
- tlustého střeva a konečníku
4. Snadnější hubnutí
Nadměrná konzumace alkoholu může způsobovat přibývání na váze, což znamená, že vyřazení alkoholu by u některých lidí mohlo vést ke snížení hmotnosti.
Přestože alkohol obsahuje velké množství kalorií a víno, pivo a míchané nápoje přidávají do jídelníčku cukr, nedá se říct, že jen jeho prosté vyřazení bude automaticky znamenat hubnutí. Nicméně pokud větší pijáci vyřadí alkohol na delší dobu, mohou zaznamenat úbytek hmotnosti, méně žaludečního tuku a zlepšení triglyceridů (jedna z tukových částic v krvi). Pokud však spoléháte na to, že vám měsíční pauza od alkoholu pomůže zhubnout, není to ta nejlepší volba. Daleko spolehlivější bude omezit konzumaci sladkého a tučného a snažit se najít rovnováhu, která je pro vás dlouhodobě udržitelná.
5. Lepší spánek
Ačkoli si mnozí myslí, že pití alkoholu před spaním jim pomůže usnout a udržet se ve spánku, je tomu právě naopak. Různé výzkumy ukazují, že pití velkého množství alkoholu před spaním vede ke sníženému nástupu spánku a k narušenému a nekvalitnímu spánku později v noci.
Alkoholové abstinenční příznaky
Přibližně u poloviny osob, které náhle přestanou nebo omezí konzumaci alkoholu, se objeví příznaky nebo symptomy abstinenčního syndromu. Tyto abstinenční příznaky vznikají v důsledku nadměrné aktivity centrálního a autonomního nervového systému.
Mezi příznaky odvykání alkoholu mohou patřit:
- bolest hlavy
- zvýšený krevní tlak
- bušení srdce
- hyperreflexie (zvýšená nebo nadměrně aktivní reflexní reakce svalů)
- žaludeční a střevní potíže
- nevolnost a zvracení
- úzkost
- nespavost
- třes
- halucinace
Vysazení alkoholu na 30 dní může mít přínos pro ty, kteří pijí více, než je doporučený limit dvou nápojů denně pro muže a jednoho nápoje denně pro ženy. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete pít s mírou. Být jen 1 měsíc na suchu a pak se vrátit k nadměrnému pití je špatný nápad. Pokud pijete nadměrně, je lepší příjem alkoholu dlouhodobě snížit.
ZDROJ: https://aktin.cz/proc-nepit-alkohol
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Mahrael Boutros: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1287549/
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.