Jídlo a stravování

Jedlá soda, soda bikarbonáte a prášek do pečiva. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Všechny tři uvedené složky se naprosto běžně používají v domácnosti. Ať už v kuchyni nebo při úklidu, jsou neocenitelné. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Stejný účinek a drobné rozdíly

Jedlá soda a hydrogenuhličitan sody (soda bikarbonáte) jsou různé názvy pro jednu věc. V Austrálii se setkáte pouze s bikarbonáte sodou. V Americe a Evropě je k dispozici oboje. Nejedná se o zaměnitelné složky, ale obě látky jsou prášky do pečiva a fungují jako kypřidlo. Pokud je přidáte do těsta, kypřící činidla způsobí vzduchové bubliny (díky míchání nebo šlehání) a způsobí „růst“ těsta.

Bikarbonát sodný je čistě kypřící činidlo, které je třeba smíchat s vodou a kyselou složkou, pro nezbytné chemické reakce. Vzhledem k tomu, že je potřeba kyselost, často se používá v receptech, kde je obsažena kyselá složka v podobě citronové šťávy, podmáslí nebo medu.

Kypřící prášek, který obsahuje sodu, je předem smíchán s kyselou složkou, takže jediné co je potřeba, je trochu vody. Kyselá složka, která je obsažena v prášku do pečiva je většinou v vinného kamene. Můžete si vytvořit svůj vlastní prášek do pečiva pokud smícháte dva díly vinného kamene s jedním dílem jedlé sody. Kypřící prášek má neutrální chuť a je často používám v receptech, kde jsou i jiné neutrální přísady, jako je například mléko.

Bikarbonát sody má trošku odlišné vlastnost od jedlé sody. Je patrná „štiplavá“ chuť a krásná zlatavá barva. Díky tomu dosáhnete zvláštní textury, která je nemožná s klasickým práškem do pečiva. S jeho množstvím však dávejte velký pozor, aby se vám nestalo, že pokrm bude hořký nebo „nafoukaný“ až moc.

zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Podobné články

Back to top button