Péče o těloZdravé tipy

Noční pomočování u dětí může mít vážnější důvody, než si myslíte

U dětí je pomočování velmi častý problém. Pomočování je nejčastější formou primárního nočního močení u zdravých dětí starší 5 let. Podle údajů, každé čtvrté dítě ve věku 5 let trpí pomočováním. Po nástupu do školy pomočováním trpí každé desáté dítě. Močení v noci je zcela přirozené, mají-li děti v pořádku močový měchýř. Jde o vyprazdňování močového měchýře a stane se tak naprosto automaticky, často v dětské nevědomosti. Stává se to převážně v noci, jelikož ve dne to dítě po většinu času umí korigovat.

child-316211_960_720

Důvody pro noční močení

Proč děti potřebují v noci močit? Některé děti vydrží klidně celou noc, jiné ne. Je to podobné jako u dospělých. Někdo se s potřebou dojít si na záchod neprobudí za celou noc, někdo vstává i dvakrát během noci. Potřebu v noci močit ovlivňují například genetické faktory, tvrdý spánek, zvýšená tvorba moči během spánku, malá kapacita močového měchýře. Jestliže oba rodiče dítěte ze spánku budí potřeba močení, pak je pravděpodobné, že dítě bude mít stejný problém. Dokonce je to až nějakých 75%.

V posledních deseti letech se podařilo identifikovat několik genů, které mají na svědomí noční močení. Dítěti se může také spát velmi tvrdě, může se mu zdát nějaký sen a pro rodiče je velmi obtížné a někdy i takřka nemožné dítě probudit. Zvýšenou tvorbu moči během noci způsobuje sekrece vasopresinu, který se vylučuje do mozku a působí na ledviny. Reguluje tak množství a hustotu moči během spánku.

Co s tím dělat?

Pomočování je problém pro celou rodinu, dítě se často za tento jev stydí. Pomočování je často psychologického původu a je nutno zahájit léčbu včas, aby se zabránilo emočním a sociálním poruchám. Proto je důležité, aby byly děti, které se pomočují, ošetřeny. Děti, které se pomočují se tak snaží skrýt nějaký problém, který je trápí. Může to být například změna prostředí, šikana, nejistota, problémy s kamarády a podobně.

Navštivte s dítětem dětského psychologa, který bude dělat testy a určí, jaký typ enurézy (porucha schopnost udržet moč u osob, které by měly umět močení kontrolovat) to je a poté zahájí adekvátní léčbu dítěte. Začít léčbu je dobré co možná nejdříve, obvykle ještě dřív, než dítě chodí do školy (5 – 6 let). Léčba závisí na příčině poruchy, která vede k pomočování. Terapie je založena na doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Ošetření a pravidelné kontroly se provádí u pediatra.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Podobné články

Back to top button