Máte pocit, že veškeré vaše úsilí o hubnutí přichází vniveč, zatímco ostatním to jde mnohem snadněji? Pojďme si projít časté důvody, proč se vám hubnutí nedaří. Pokud se v některém bodě poznáte, znamená to, že něco děláte nesprávně.
Jíte příliš málo
Čím méně kalorií přijmu, tím rychleji zhubnu. Špatná úvaha. I když by se mohlo zdát, že méně jídla vede k většímu úbytku váhy, není tomu tak. „Každý člověk má své specifické potřeby a individuální energetický příjem, který závisí na věku, pohlaví, současné hmotnosti a zahrnuje i náročnost práce a fyzických aktivit. Aby bylo možné zhubnout, musíte mít nižší energetický příjem než výdej. Energetický příjem by měl být v deficitu, ale pouze o 20 %, aby nedošlo ke zpomalení metabolismu. Pokud nevíte, jaký by měl být váš energetický příjem během hubnutí, využijte naši doporučovací kalkulačku. Při vyplňování uveďte co nejpřesnější údaje. Za příležitostnou fyzickou aktivitu se považuje hodinové cvičení dvakrát týdně. Minimální nutný pohyb v běžném životě, nikoliv jen při redukci hmotnosti, je 10 000 kroků denně,“ říká nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování, která navrhuje jídelníčky pro aktivní život i dietní režim. Příliš nízký příjem kalorií je častou příčinou, proč se vám nedaří zhubnout.
Zdravé potraviny nejsou při bližším pohledu tak zdravé
Jednou z možných příčin může být velikost porcí. Na začátku diety je důležité si propočítávat energetickou hodnotu jídel a kontrolovat, kolik toho sníte. Pokud si nejste jistí, jak začít, můžete zkusit krabičkovou dietu, která vám pomůže lépe pochopit, jak velké porce by měly být a jak správně složit jídlo. Dalším problémem může být nesprávné vyhodnocení, které potraviny jsou skutečně vhodné pro redukční jídelníček. Chybný výběr potravin může být důvodem, proč nehubnete. Pojďme si ukázat několik příkladů. Jogurt je skvělou volbou při hubnutí díky svým zdravotním přínosům, ale ochucené jogurty jsou plné cukru, což je nežádoucí. „Místo toho si připravte bílý jogurt s čerstvým nebo mraženým ovocem. Podobný problém s přebytkem cukru mohou mít kupované instantní kaše, müsli, čerstvě vymačkané šťávy, sušené ovoce nebo müsli tyčinky, které jsou často považovány za zdravé potraviny. Měli byste být opatrní i u zdravých, ale tučných potravin, jako jsou ořechy, avokádo, olivový olej nebo vejce. Například salát, ve kterém bude zelenina, ořechy, vejce, vepřové maso a domácí dresink ze zakysané smetany, obsahuje sice zdravé suroviny, ale při podrobnějším zkoumání zjistíte, že má příliš mnoho tuků a tím i vysokou energetickou hodnotu,“ upozorňuje Kateřina Šimková.
Jíte hodně sladkostí a pochutin
Co přesně znamená „málo“? Záleží na úhlu pohledu. Sladkosti jako bílé pečivo, sušenky, zákusky, čokoláda nebo pochutiny typu chipsy a tyčinky nemají žádnou výživovou hodnotu. Koláč k snídani vás nezasytí a přispěje k přibírání. I když si každý den dáte ke kávě zákusek nebo večer misku chipsů k vínu, jde o horší návyk než občasný „hřešící den“. Pro představu, 100g sáček arašídových křupek má 2 230 kJ, což odpovídá energeticky vydatnému obědu, navíc obsahuje 47 g sacharidů, 32 g tuků a téměř 2 g soli (denní limit je 5 g). Dva donuty s polevou mají 1 806 kJ, 46 g sacharidů, 25 g tuků a 1 g soli. „Uvědomme si, že sacharidy už přijímáme v běžných jídlech, jako jsou rýže, brambory, těstoviny nebo celozrnné pečivo. Je tedy zcela zbytečné přidávat další. Navíc cukrovinky často obsahují fruktózu, která, pokud není spojena s vlákninou (jako v ovoci), se ukládá jako viscerální tuk. Ten se hromadí kolem orgánů, zejména v oblasti pasu, a narušuje jejich správné fungování,“ dodává Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.
Málo pijete
Dehydrataci se nevyplácí podcenit. Nedostatek tekutin může ovlivnit metabolismus, a tím i proces hubnutí. „Neoptimální zavodnění organismu vede k tomu, že se spaluje méně kalorií. Lipolýza, proces odbourávání tuků, bez vody neproběhne. Triglyceridy se musí rozložit na glycerol a volné mastné kyseliny. Pro další zpracování těchto složek na energii je voda klíčová. Pití studenější vody může krátkodobě zvýšit energetický výdej. Organismus se bude snažit ochlazení zvrátit a spálí více energie. Voda je nutná i k syntéze bílkovin a odvodu toxinů vznikajících při odbourávání tuků. Dochází i k zpomalení trávení a zpomalené distribuci živin,“ uzavírá nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.