Jídlo a stravováníNávodZdravé tipy

Výběr nejdůležitějších bylinek, které účinně léčí játra

Játra jsou velmi zvláštním orgánem, jelikož se dokážou uzdravit, i když jsou poškozena ve více než 50 %. Regenerace jater je velmi důležitá a v dnešní době jsou játra velmi často ohrožována. Moderní doba s sebou nese plno nových chemických sloučenin, které jsou součástí našeho jídelníčku. Chemické látky jsou používány v kosmetice, čistících prostředcích, textiliích a tak dále. Játra také neblaze ovlivňuje nadměrné užívání léků a alkoholu. My vám ale přinášíme tipy na bylinky, které si s nemocnými játry dokážou skvěle poradit.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský se zatím ukazuje jako nejlepší bylinka, která dokáže působit preventivně a léčit poškození jater. Hlavní účinná látka v této bylince je silymarin. Tato sloučenina se skládá z vitamínů a flavonoidů, které se podílejí na regeneraci jater a jejich ochraně. Nedávná studie prováděla výzkum s nejvíce jedovatou houbou, která způsobuje nebezpečné poškození jater, s muchomůrkou zelenou. Ovšem ostropestřec se ukázal jako 100% účinná ochrana před účinky toxinů z této muchomůrky.

Silybum_marianum_(1)

Silymarin je také silným antioxidantem (10 krát silnější, než vitamín E) a dokáže zvyšovat hladinu glutathionu v játrech o 35 %. Glutathion je zodpovědný za čištění jater od široké škály toxinů, tudíž s rostoucí hladinou tohoto hormonu, se hladina vyčištěné krve.

Pro čistá a funkční játra se doporučuje pít odvar z ostropestřce. Na odvar si připravte 70 – 240 g ostropestřce. Lékárna nabízí i samotný silymarin, který se doporučuje v dávce 140 mg jíst třikrát denně.

Pampeliška

Rostlinka, která roste na každé zahrádce a pro zahradníky je spíše plevelem, než květinou. Jenže věděli jste, že i pampeliška má silné léčivé vlastnosti? Nezbavujte se proto pampelišek, ale posbírejte jejich mladé listy, očistěte je a přelijte vlažnou vodou a přidejte třeba do salátu. Pokud ale bydlíte v zastavěné oblasti bez přístupu k zeleni, nesmutněte. Výtažky z pampelišek ve formě tinktury jsou dnes snad k dostání v obchodech se zdravou výživou či ve formě tobolek v lékárně.

dandelion-13665541174NB

Pampeliška je velice účinná při čištění jater a orgánech s nimi spojených. Bylinka je však úspěšně používána i k léčbě mnoha onemocnění jater, jako je například hepatitida, zánět jater, jaterní kameny, selhání jater, žloutenka atd. Pokud zařadíte do jídelníčku pampelišku, podpoříte funkci jater.

Dávkování je následující. Pokud disponujete čerstvým kořenem z pampelišky, vymačkejte z něj šťávu a pijte jednou denně 1 -2 lžičky (asi 4–8 ml). Když zvolíte jeho sušenou formu, uvařte si z něj jednou denně čaj. Budete potřebovat 2-8 mg sušeného kořene pampelišky. Dávkování tinktury z pampelišky se doporučuje 4 – 8 ml denně.

Lékořice

Poslední rostlinkou, kterou k léčbě jater využívali již Číňané, je lékořice. Studie z Šan-Medical College provedla studii, která potvrdila, že lékořice neutralizuje toxiny v játrech. Studie také ukazuje, že lékořice zvyšuje produkci interferonu, který se běžně používá k léčbě hepatitidy B. Pro zdravé játra proto snězte 7-8 gramů kořene lékořice denně.

Alternativní metody léčby jater jako je akupunktura, akupresura, reflexologie, aromaterapie a jiné léči spolu s léčivými rostlinami rychle a účinně.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button