Tiskové zprávy

Káva: Zdravá nebo nezdravá? A jaké množství je ještě v pořádku?

Profilový obrázek
Napsáno redakce

Také si nemůžete odpustit hrnek teplé kávy párkrát za den? Jaké množství je ještě v pořádku a opravdu nám škodí pití kávy s mlékem?

Přesto, že pití kávy je obecně zdraví ne zrovna prospěšné. I v kávě se najdou látky, které našemu zdraví neškodí, ba naopak. Zdraví prospěšné antioxidanty se vyskytují v každé kávě a je jedno, zda pijete tu instantní, z french pressu nebo z kapsle.

Věděli jste, že právě antioxidanty chrání náš organismus před škodlivinami? Díky pravidelné konzumaci kávy a jejích vlivů na lidský organismus se snižuje riziko cukrovky druhého typu a pozitivně působí i jako prevence před Alzheimerovou chorobou.

Samozřejmě má káva stále i škodlivé účinky. Čím více obsahuje kofeinu a antioxidantů, tím více se v ní vyskytuje akrylamidu a furanu. Tyto látky jsou v kávě obsaženy ale v tak malém množství, že se rizika například rakoviny, kterou by tyto látky mohly potenciálně způsobit, bát v žádném případě nemusíte.

Obecně se varování před kávou překvapivě týká jejích náhražek. S kávou mají jen málo společného mimo například vůně či chuti. Antioxidanty zde povětšinou zcela chybí, takže než sahat po těchto náhražkách, doporučují odborníci spíše kávu bez kofeinu.

A jaké množství kávy je zdravé či dokonce prospěšné? Pro zdravého člověka jsou to 3 až 5 šálků kávy denně. Lidé s vysokým tlakem, zhoršenou funkcí srdce, problémy s trávením či žaludečními vředy by měli zůstat maximálně u jednoho šálku kávy denně, ale samozřejmě po poradě s lékařem.

O autorovi

Profilový obrázek

redakce