KrásaPéče o tělo

Bulka v prsu není jediným příznakem rakoviny. Na co dalšího si dát pozor?

Bulka nebo podobný útvar je častým příznakem rakoviny prsu, ale není jediným. Přečtěte si čtyři další příznaky rakoviny prsu, které byste neměli brát na lehkou váhu a mohou být příznakem, že s vámi něco není zcela v pořádku.

I když mnoho lidí s rakovinou prsu nepociťuje žádné příznaky, nová bulka nebo útvar v prsu je možným příznakem rakoviny prsu. Bulku si můžete nahmatat při samovyšetření nebo ji může najít lékař při preventivní prohlídce.

Dobrou zprávou ale může být, že většina nových bulek – více než 90 % je nezhoubná neboli nenádorová. A i když jsou bulky běžným příznakem rakoviny prsu, je třeba znát i další příznaky.

1. Změny na bradavkách

Bradavky každého člověka jsou trochu jiné. Většina změn na bradavkách není příznakem rakoviny. Přesto je nejlepší dávat pozor na jakékoli změny tvaru, velikosti nebo barvy bradavek a nahlásit je lékaři. Pozor také na podráždění areoly. Jedním z příznaků rakoviny prsu je, když se vaše bradavky náhle tlačí dovnitř směrem k tělu, místo aby směřovaly ven. Bradavky, které se takto chovají, se nazývají vpáčené nebo vtažené.

Příznakem rakoviny může být také změna struktury nebo barvy bradavek. Hledejte šupinatou, svědivou vyrážku nebo důlek, který připomíná slupku pomeranče. Bradavka může také zčervenat nebo zfialovět. Z bradavek může vytékat tekutina, která není mateřským mlékem.

Jaké další stavy mohou způsobit změny bradavek?

Někteří lidé mají přirozeně vpáčené bradavky. Pokud byly vaše bradavky vždy vpáčené, není třeba se znepokojovat, ale pokud se v poslední době vtahují, obraťte se na lékaře. Orientaci bradavek může změnit také infekce mlékovodů zvaná ektázie mlékovodů. Tento stav je častější u žen, které se blíží menopauze. Mléčný výtok z bradavek je zcela v pořádku, pokud jste nedávno porodila nebo pokud kojíte.

Pokud nejste těhotná ani nekojíte, je výtok z bradavek obvykle známkou nezhoubného onemocnění, jako je např:

  • nedostatečná činnost štítné žlázy
  • poranění prsu
  • infekce
  • nenádorový nádor
  • vedlejší účinky některých léků

2. Změny na kůži prsou

Změna barvy nebo struktury kůže na prsu může být příznakem rakoviny prsu.

Hledejte tyto typy změn:

  • šupinatění nebo odlupování
  • tvorba krust
  • důlky nebo vrypy, které způsobují, že kůže má strukturu podobnou pomerančové kůře
  • otok
  • zarudnutí nebo jiné barevné změny kůže, včetně vyrážky
  • krvácení
  • vředy, které se nehojí
  • svědění
  • viditelné žilky v prsu, které mohou být známkou zvýšeného průtoku krve v oblasti, kde roste nádor

3. Změna velikosti prsou

Někdy se při rakovině jeden prs zvětší více než druhý. Nechte si vyšetřit všechny neočekávané změny velikosti prsou.

Někteří lidé mají přirozeně dva různě velké prsy. Pokud byla vaše prsa vždy různě velká, není třeba se znepokojovat. Vaše prsa mohou také změnit tvar v období hormonálních změn, například v těhotenství a menopauze. Pokud se vám změna zdá náhlá nebo dramatická a nezdá se, že by souvisela s nějakým hormonálním problémem, poraďte se raději s lékařem.

4. Bolest prsou

Rakovina prsu zřídka způsobuje bolest. Uvádí se, že méně než asi 3,2 % rakoviny prsu způsobuje bolest. Bolest se nicméně může objevit, když bulka tlačí na okolní nervy.

Zánětlivá rakovina prsu je vzácná forma onemocnění, která může způsobovat citlivost nebo pálivou bolest v prsu. Postižená oblast bude také oteklá, červená a citlivá na dotek. Protože se tento typ rakoviny prsu velmi rychle šíří, je důležité, abyste v případě bolesti prsu a souvisejících kožních změn vyhledala lékařskou pomoc.

Jaké další stavy mohou způsobovat bolest prsou?

Bolest prsou obvykle není příznakem rakoviny. Mezi častější příčiny bolesti nebo nepohodlí v prsou patří např:

  • puberta
  • menstruace
  • těhotenství, zejména během prvního trimestru
  • kojení
  • infikovaný mlékovod (mastitida)
  • menopauza

Bolest se může projevovat jako pálení, pnutí, píchání nebo bodání. Pokud vaše bolest nesouvisí s menstruací nebo jiným hormonálním přechodem a nemizí, navštivte lékaře.

Co dělat dál?

Pokud si všimnete jakýchkoli neobvyklých příznaků nebo neočekávaných změn na bradavkách nebo prsou, poraďte se s lékařem. Zmiňte se o případné rodinné anamnéze rakoviny, protože to může ovlivnit míru vašeho rizika.

Po zhodnocení vašich příznaků a provedení fyzikálního vyšetření může lékař nařídit mamografické vyšetření. Mamografické vyšetření je rentgenové vyšetření, které se používá k diagnostice rakoviny prsu. Pokud máte rakovinu, její včasné odhalení vám dává velkou šanci na úspěšnou léčbu.

Bez ohledu na příčinu lékaři doporučují, abyste si zvykli pravidelně kontrolovat prsa, zda se v nich nevyskytují změny, jako jsou bulky, otok nebo změna barvy. Pokud si všimnete čehokoli odlišného, objednejte se k lékaři, protože při včasné diagnostice je šance na úplné uzdravení velmi velká.

ZDROJ: https://www.healthline.com/health/breast-cancer/what-are-the-symptoms-of-breast-cancer-besides-a-lump#next-steps
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Anna Tarazevich: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-drzi-ruzovou-stuhu-5483014/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button