Jídlo a stravování

Veganuary: Odstartuje nový rok s veganskou stravou

Pokud si pohráváte s myšlenkou začít se stravovat vegansky, leden je možná ten správný měsíc, kdy to vyzkoušet a zjistit, jak by vám nový stravovací styl seděl a vyhovoval. Jedna britská nezisková organizace již nějaký ten rok propaguje iniciativu s názvem Veganuary, která cílí právě na ty, kdo by chtěli veganství vyzkoušet, ale zatím jaksi nenašli motivaci.

O co jde?

V zásadě jde tedy o to zkusit na měsíc vyřadit živočišnou stravu a na vlastní kůži si ověřit, co to s vaším tělem udělá. Pokud však nejste zvyklí na bezmasou stravu nebo si nedokážete představit, jak přežijete měsíc (nebo déle) bez vajec nebo mléčných výrobků, budete potřebovat několik rad, jak zajistit, abyste splnili své nutriční požadavky a zároveň zůstali spokojení a pochutnali si na jídle.

Co je veganství?

Veganuary, který byl zahájen v roce 2014, vás vybízí k tomu, abyste po celý leden konzumovali pouze rostlinné potraviny. Hnutí vzniklo s cílem chránit životní prostředí, zabránit utrpení zvířat a zlepšit zdraví milionů lidí.

Veganuary se může zúčastnit každý a vůbec nevadí, když se do rostlinné stravy pustíte trochu později. Sice to bude trochu kratší experiment, ale i za těch několik zbývajících týdnů budete schopni si ověřit, zda by vám veganský styl stravování mohl vyhovovat.

Co znamená být veganem?

Veganství je spíše změnou životního stylu ze soucitu se zvířaty, životním prostředím a zdravím všech lidí – není to jen změna stravy. Vegani si při přípravě jídel vybírají z velkého množství zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin, ovoce, ořechů, semen a rostlinných alternativ. Mezi typicky veganskou stravu lze zařadit:

  • Výrobky ze sóji, mandlí, kokosu nebo ovsa místo kravského nebo kozího mléka.
  • Fazole, ořechy a hrách namísto bílkovin z masa, ryb nebo vajec.
  • Třtinový cukr, datle nebo melasa místo medu
  • Oblečení, obuv a textilie (například přikrývky, polštáře a koberce) vyrobené ze syntetických nebo přírodních materiálů, které nejsou živočišného původu, jako je bavlna, hedvábí, len, guma, spandex a nylon, namísto vlny, hedvábí, kožešiny, kůže nebo peří.
  • Šampony, kosmetika a mýdla, které neobsahují živočišné látky.
  • Šperky, které neobsahují zvířecí části, jako jsou perly, mušle, kosti a peří.

Zdá se na první pohled, že těch změn je dost a může to být náročné vše dodržet, ale v zásadě není nutné hned dělat vše – vyberte si třeba část z těchto věcí, zkuste je praktikovat, a hlavně se netrapte tím, pokud vše hned nezvládnete na 100 %.

Potenciální výhody veganství

Cílem Veganuary není zhubnout, ale může se stát, že zhubnete – je to spíše proto, že si hlídáte příjem potravy, a také je pravda, že veganské jídlo je mnohdy kaloricky méně vydatné. Spíše než na vyřazení živočišných potravin se zaměřte na to, co do svého jídelníčku přidáte, a vždy mějte na paměti především živiny. Dbejte na to, abyste živočišné potraviny nahradili rostlinnými, a ne je jednoduše vyřadili. Tímto způsobem zajistíte splnění kalorické potřeby. Studie prokazují, že veganská strava dokáže zajistit vysoký příjem vlákniny i všech ostatních potřebných živin, pokud je dobře plánovaná.

Možné nevýhody veganství

Získat všechny potřebné živiny z těchto kategorií potravin však nemusí být tak jednoduché. Největší obavy z nedostatku živin při veganství vzbuzuje vitamin B12, který se nachází v živočišných potravinách. Nedostatek vitaminu B12 může vést k anémii. Pokud nejíte obohacené veganské výrobky, které by uspokojily vaše nutriční potřeby, vyplatí se užívat doplněk stravy. Vitamin D, omega-3 mastné kyseliny, vápník, jód a železo jsou další živiny, kterým je třeba věnovat pozornost, pokud se stravujete vegansky. Pro uspokojení potřeb mikroživin je důležité jíst velké množství ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, ořechů a semen, rostlinných olejů, fazolí a luštěnin.

Veganuary vznikl jako měsíční výzva, která měla lidi povzbudit k tomu, aby vyzkoušeli veganský životní styl. Veganství znamená, že se měníte ze soucitu ke zvířatům, životnímu prostředí a svému zdraví. Veganská strava má mnoho zdravotních výhod, například více vlákniny a méně nasycených tuků, což může přispět ke snížení hladiny cholesterolu. Pokud však svůj stravovací plán správně nenaplánujete, může to mít i některé nevýhody. Může vám hrozit, že nedosáhnete denní potřeby některých živin, například vitaminu B12.

Proto je dobré spolupracovat s výživovým poradcem a posoudit své potřeby v oblasti doplňků stravy. Může se zdát, že je to hodně změn ve vašem životním stylu, ale nutriční štítky a jednoduché recepty vám mohou přechod usnadnit. Zkuste to a uvidíte – možná půjde jen o další nevydařený experiment, ale možná se vám veganská strava zalíbí natolik, že budete i v dalších měsících pokračovat v postupném přechodu na veganskou stravu.

ZDROJ: https://aktin.cz/veganuary-co-to-je-a-vyplati-se-zkouset
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Vegan Liftz: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/talir-umeni-zavod-rostlina-2377164/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button