Spolupráce

Co je a jak funguje low carb dieta

Low carb dieta se také označuje jako nízkosacharidová dieta a jde o stravovací plán zaměřený na omezení příjmu sacharidů a jejich nahrazení potravinami bohatými na bílkoviny a tuky. Low carb dieta je v poslední době velmi populární, a to zejména díky své účinnosti při hubnutí a zlepšování celkového zdraví. Chcete ji vyzkoušet i vy? Pak čtěte dál, poradíme vám, jak na ni.

Když se řekne low carb dieta

Nízkosacharidová dieta je založená na omezení příjmu sacharidů, které najdeme hlavně v obilovinách, těstovinách, rýži, bramborách, pečivu, sladkostech a ovoci. Většina z nás jich přijímá příliš, a to hlavně v podobě jednoduchých cukrů. Místo nich low carb strava klade důraz na potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou ryby, vejce, maso, sýry, tofu nebo ořechy, a na zdravé tuky. Ty najdeme třeba v avokádu, olivovém oleji, ghí, kokosovém oleji, tučných rybách a v semínkách.

Jaké jsou principy low carb stravování

Jedním z hlavních principů low carb stravy je snížení hladiny inzulinu v těle. Inzulin je hormon, který má za úkol regulovat hladinu cukru v krvi, podporuje i ukládání tuků v těle. Když snížíme příjem sacharidů, klesne v krvi hladina cukru, a to vede k nižší produkci inzulinu. Tělo tak jako zdroj energie začne využívat tuky, a to je pro vás dobrá zpráva. Vy totiž začnete hubnout.

Kromě snížení hladiny inzulinu v krvi je pro nízkosacharidové stravování důležitý i stav, který označujeme jako ketóza. Tělo se do něj dostane při velmi nízkém příjmu sacharidů a během ní pak dochází k přeměně tuků na ketony, které slouží jako alternativní zdroj energie pro mozek a svaly.

Proč zkusit zrovna low carb?

Nízkosacharidová dieta si získala celou řadu příznivců, a to nejen mezi slavnými osobnostmi, ale i obyčejnými lidmi. Důvod? Nabízí celou řadu výhod, a to nejen tu, že vám pomůže k vysněné postavě. O jaké jde?

  • Zlepšuje metabolické zdraví tím, že může pomoci snížit hladinu triglyceridů, zvýšit hladinu hodného HDL cholesterolu a zlepšit citlivost na inzulin.
  • Napomáhá ke kontrole hladiny cukru v krvi. Pomáhá ji totiž stabilizovat a tím může snížit potřebu inzulinu nebo jiných léků.
  • Zasytí a vy se cítíte sytější, nemáme tolik hlad.
  • Zlepšuje duševní koncentraci.

Víte, že stejně jako jiné stravovací návyky má i low carb strava své nevýhody a rizika? Mezi ně patří například:

  • Nedostatek vlákniny, což může způsobit zažívací potíže jako zácpu.
  • Nedostatek některých vitamínů a minerálů, ke kterému může při špatném plánování stravy dojít v důsledku toho, že určité potraviny vyřadíte z jídelníčku.
  • Někteří lidé mohou při přechodu na low carb dietu pociťovat únavu a slabost, a to hlavně na začátku, než si tělo zvykne na nový způsob získávání energie.
  • Mezi vedlejší účinky ketózy, do které se dostanete, patří také nepříjemnosti, jako je zápach z úst, bolesti hlavy nebo nevolnost. Ale nebojte, během pár dní postupně vymizí.

Jak začít s low carb dietou

Low carb dieta je, jak už jsme si řekli, stravovací plán, který může mít řadu zdravotních výhod. Každý z nás je ale jiný, proto nemusí každému vyhovovat. Než se do ní pustíte, je ideální svůj nápad konzultovat s odborníkem na výživu nebo lékařem. Máte jejich svolení a chcete jí zkusit? Tady je pár tipů, které se vám budou hodit.

  • Než s low carb dietou začnete, stanovte si jasné cíle, a to ideálně nějaké menší, reálné. Může jít nejen o to, že zhubnete 3 kilogramy za měsíc a celkově 15 kg, ale i o zlepšení zdravotních parametrů nebo zvýšení energie. I to se počítá.
  • Sestavte si jídelníček, který bude zahrnovat potraviny s nízkým obsahem sacharidů a zároveň bohaté na bílkoviny a zdravé tuky. Na jídelníček zařaďte zejména maso, ryby, vejce, sýry, nízkosacharidovou zeleninu, ořechy a semínka. Pozor si ale dejte na potraviny, které obsahují skryté sacharidy (sladkosti, pečivo, cereálie a některé omáčky).
  • Pijte dostatek tekutin, aby bylo tělo hydratované. Vsaďte na čistou vodu s citronem nebo neslazené čaje, naopak se vyhněte slazeným nápojům a džusům, které obsahují vysoký podíl sacharidů.
  • Vyzkoušet můžete i některé doplňky stravy, které vám pomohou vyřešit například i výše zmíněný nedostatek některých živin.

Zdroj foto: Pexels.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button