Přírodní léčba

7 léčivých rostlin, které si můžete vypěstovat sami doma

Tradiční medicína nás učí používat byliny a rostlinné látky pro zahnání nemoci a podporu zdravého životního stylu. Léčivé rostlinky se používají již pěknou řádku let a není nic jednoduššího, když vám rostou doma pod oknem. A zatímco západní medicína spoléhá na lékárenské produkty, východní prosazuje přírodní léky a byliny. Sami určitě uznáte, který směr je pro náš organismus nejprospěšnější.

1. Měsíček lékařský

mesicekMěsíček je vytrvalá a krásná květina s oranžovými nebo žlutými květy. Květy jsou plné antioxidantů, které dokáží bojovat proti různým nežádoucím radikálům v těle a které dokonce dokážou zabránit vzniku rakovinotvorných buněk. Nedávné studie navíc prokázaly, že lutein, výtažek z měsíčku, může zabraňovat nádorům nebo pomáhat při jejich léčení. A se svými protizánětlivými účinky dokáže poskytnout úlevu pro podrážděnou nebo popálenou pokožku. V neposlední řádě je i vynikajícím repelentem proti hmyzu.

2. Bazalka

bazalkaBylinka často využívána italskou kuchyní má úžasné zdravotní přínosy pro naše tělo. Je vynikajícím zdrojem beta-karotenu, který náš organismus přeměňuje na vitamín A. Vitamín podporuje zdraví rychlejším růstem buněk a lepší funkcí imunitního systému. Extrakt z bazalky nebo bazalkový olej také obsahuje eugenol, který snižuje otok a přináší úlevu při bolesti kloubů.

3. Kopřiva dvoudomá

stinging-nettle-503939_960_720Po staletí se tato bylina používala na léčbu artritidy, alergie či různých infekcí, nejvíce při zánětu močových cest. Kopřiva je známá svými bodajícími chloupky, které dokáží nepříjemně popálit lidskou pokožku. Tuto bylinu dnes vnímáme spíše jako plevel, ale ve skutečnosti je velmi chutná, dá se přidat do mnoha pokrmů a navíc ještě úžasně léčivá.

4. Meduňka

MEDUNKAPříjemně voňavá bylina je běžně využívaná proti nespavosti, jelikož má skvělé uklidňující účinky. Nejen že si dopřejete kvalitní spánek, ale zaženete i pocity úzkosti a zlepšíte trávení. Zevně se dá využít k léčbě aftů a oparů. Meduňka obsahuje antibakteriální složku eugenol, a proto jí často volí zubaři jako přírodní dezinfekci. Meduňkou si můžete dochutit salát a nebo si ve večerních hodinách dopřát lahodný čaj.

5. Tymián

thyme-167468_960_720Bylina, pocházející z Evropy a Asie, dokáže jako krásná rostlina zdobit zahrádku. Bylinka s antibakteriálními účinky dokáže pomoci při léčbě trávicího systému, uklidí bolest v krku nebo sníží artritidu. Nedávné studie navíc prokázaly, že tymián dokáže léčit kožní problémy, například akné a to mnohem účinněji a šetrněji, než plno lékárenských přípravků. Výrazná chuť se dá využít jak k masům, tak k sýrům, nejlépe při zapékání či grilování.

6. Šalvěj

salvejBylinka, původem z oblastí Středozemního moře, je typická pro svou barevnost. Jako výluh se často používá při léčbě trávicích problémů, svalových křečích nebo psychických problémů. Šalvěj obsahuje plno antibakteriálních a antioxidačních složek, proto je velmi užitečná při podpoře imunitního systému. Dokáže také zmírnit menstruační křeče a návaly horka u žen. A podle lékařských expertů dokáže extrakt z této byliny pomoci při léčbě Alzheimerovy choroby. Šalvěj je bylina, která přinese do vaší zahrady radost a zlepší chuť mnoha pokrmů.

7. Třapatka (echinacea)

echinaceaEchinacea je asi nejvíce využívanou bylinou i v západní medicíně. Domorodí Američané ji po staletí používali na léčbu ran a infekcí. Echinacea je krásná květina s růžovými květy. Po sklizení je nejlepší volbou ji ušit a pak jako čaj podávat při léčbě infekčních močových cest, migrénách nebo nachlazení. Extrakt z květů dokáže při zevní lokální aplikaci také krásně zklidnit pokožku a proto je ideální například po bodnutí hmyzem.

Všechny tyto bylinky jsou velmi nenáročné na pěstování a většinou jim vyhovují i všechny typy půd, které na zahradách bývají. Pokud ale nemáte k dispozici zahrádku, nesmutněte. Stejně dobře jako na zahradě, jdou tyto byliny pěstovat i v květináčích, ať už na balkónech nebo okenních parapetech.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button