Zdravé tipy

Vedlejší účinky léků, které nejspíše často požíváte. Věděli jste o nich?

Záměrně se přechovává mýtus, že léky schváleny FDA (Americký úřad pro potraviny a léčiva), respektive obdobnými evropskými nebo Slovenskými úřady, jsou mimo jakákoliv rizika. Abyste ale lépe chápali a měli přehled o této problematice, připravili jsme si pro vás šest skupin od lékařů předepisovaných léků, u kterých byste si užívání měli dvakrát promyslet.

Inhibitory protonové pumpy (PPI)

Miliony lidí bere PPls na zmírnění symptomů refluxní choroby jícnu (těžkost způsobená pronikáním kyseliny a jídla zpět do jícnu).

Ukázalo se ale, že PPls jako Nexium (exomeprazole) a Prevacid (lansoprazolu) zabraňují absorbování živin a zamezují produkci potřebných žaludečních šťáv, což může vést k jiným zdravotním problémům.

Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) vydal nejméně tucet upozorněni na nebezpečí plynoucí z užívání PPls, které zahrnují zvýšený risk bakteriálních průjmů, nedostatek magnézia a lámavosti kostí.

Dlouhodobé užívání PPls bylo také spojeno se zvýšeným rizikem zápalu plic a nezdravého přibírání na váze.

Statiny

Na prvním místě v žebříčku prodejnosti léčiv za posledních několik let jsou statiny, velice doporučovány medicínskou společností jako druh zázračných léků na zvýšený cholesterol a srdeční onemocnění.

Ale populární léky jako Lipitor (ATORVASTATIN calcium) a Crestor (rosuvstatin calcium) zvýšily u uživatelů riziko cukrovky, nemoci jater, poškození mozku, zakrnění svalů a dokonce i brzkou smrt.

Vedlejší účinky statinů jsou tak závažné, že FDA v poslední době rozšířilo oficiální varování na jeho užívání.

Tucet světových studií kromě toho ukázalo, že užívání těchto léků jako prevenci na předcházení srdečního záchvatu či infarktu pomáhá velice málo – pokud vůbec. To znamená, že statiny jsou lékařsky neužitečné pro miliony jinak zdravých lidí, kterým jsou předepisovány.

Antibiotika

Antibiotika jsou další skupinou léčiv, které způsobují dlouhodobé zdravotní problémy bez poskytnutí velkého, jestli vůbec nějakého prospěchu.

Jsou nesmyslně předepisovaná pro zdravotní problémy, kterým často ani neodpovídají. Antibiotika a jejich dlouhodobé zneužívání medicínskou vědou způsobilo mnoho infekcí, které jsou zhoubné a neléčitelné.

Podle Shane Ellison, redaktorky časopisu The People Chemist, jsou v současnosti nejnebezpečnější tato antibiotika:

  • Levaquin (levofloxactin)
  • Vancocin (Vancomycin hydrochloride)
  • Bactrim (trimethoprim a sulfamethoxazhole).

Elisson považuje za velice nebezpečný také quinolones, který je nejběžněji předepisovány druh antibiotik.

Dodává také, že antibiotika jako Cipro (ciprofoxacin), Avelox (moxifloxacin HCL) a Floxin (ofloxacin) mohou způsobit vážné a trvalé postižení.

Neuroleptika

Jedny z nejsmrtelnějších léků, neuroleptika, jsou běžně předepisovány na stavy jako schizofrenie, bipolární porucha a vážně deprese. Jsou také předepisovány na „ne-titulované“ zdravotní stavy, například mírné poruchy nálad či každodenní starosti.

Ukázalo se, že populární neuroleptika Seroquel (Quetiapine fmarate), Abilify (aripiprazol), Risperdal (Risperidone) a Zyprexa (olanzapine) zvyšují hladinu cukru v krvi, tuků a cholesterolu a leckdy způsobují i obezitu.

O to více znepokojující jsou dlouhodobé neurologické a mozkové poškození, která mohou být důsledkem braní neuroleptik. K tomu ještě můžeme zmínit vysoké riziko metabolického syndromu, který může způsobovat vážné zdravotní problémy jako kardiovaskulární nemoci nebo cukrovku.

Neuroliptika jsou tak nebezpečná, že studium zveřejněné v časopise British Medical Journal je prohlásilo za více smrtelné než terorismus.

Opioidní tabletky tlumící bolest

Farmaceutické léky byly oficiálně prohlášeny za hlavní příčinu smrti v Americe. Vedoucí funkci mají právě opioidní pilulky na tišení bolesti jako Vicodin (hydrocodone bitartrate a acetaminophen), OsyContin (oxycodone HCl), Percocet (osycodone a acetaminophen), kodein a morfium.

Podle studií Brandeiské univerzity v Massachusetts, lékařské recepty na bolest tišící pilulky jsou dnes zodpovědné za větší počet smrtelného předávkování než jak je tomu s heroinem nebo kokainem.

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vyhlásilo epidemii v reakci na zvyšující se množství předepisovaných léků proti bolesti se smrtelnými následky.

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI)

Antidepresiva Prozac (Fluoxetine, Zoloft (Sertraline, / axil (Paroxetine) a Lexapro (escitalopram) jsou mezi námi už léta. Nicméně nebezpečí jejich užívání dostává typicky mnohem méně pozornosti než by si zasloužilo.

Vedlejší účinky, včetně zvýšených sklonů k sebevraždě, sexuální dysfunkci, gastrointestinální krvácení a srdeční onemocnění, jsou jen malým kouskem ledovce, když mluvíme o vedlejších účincích SSRI.

V některých případech mohou SSRI v podstatě zhoršit depresivní stavy, což může u některých jednotlivců vést k násilí.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button