NávodPéče o tělo

Má Měsíc vliv na náš spánek a zdraví nebo jde jen o pověru?

O vlivu Měsíce na lidské zdraví a chování se spekuluje již po tisíciletí. Starořímský filozof Plinius Starší tvrdil, že Měsíc „proniká do všech věcí“, a teoretizoval o jeho vlivu na příliv a odliv, mořský život, rostliny, zvířata a lidskou činnost. I když věda od té doby vysvětlila některé měsíční jevy, například příliv a odliv a zatmění, mnohé jsou stále zahaleny tajemstvím.

Snad nejrozšířenější lunární legendou je schopnost Měsíce ovlivňovat noční chování. Není nouze o příběhy, které vyprávějí o nočním chaosu, poruchách spánku a nespavosti způsobených nevýslovnou mocí Měsíce. Je však na těchto pověstech něco pravdy? Moderní výzkumné metody vrhají nové světlo na vztah mezi fázemi Měsíce a spánkem.

Co jsou fáze měsíce?

Mystika Měsíce pramení z jeho nočních proměn. Některé večery je tento plovoucí kotouč plný a zářivý, aby se po několika týdnech zmenšil na slabý srpek a zmizel. I když se zdá, že Měsíc noc co noc prochází fyzickou proměnou, je to jen iluze vytvořená důmyslným astronomickým tancem.

Měsíc nevytváří vlastní světlo, ale je osvětlován Sluncem. V závislosti na tom, kde se Slunce, Měsíc a Země vůči sobě nacházejí, je ze Země viditelné různé množství odraženého slunečního světla. Naše měnící se pozemská perspektiva vytváří neustále se měnící tvar Měsíce.

Od úplňku se Měsíc noc co noc postupně zmenšuje, až se stane zcela neviditelným (nov). V tomto okamžiku se Měsíc pomalu zaplňuje, dokud není disk opět kompletní. Tento proces trvá 29,5 dne, než Měsíc projde celým cyklem.

Je třeba také poznamenat, že Měsíc se každou noc objevuje v jiné části oblohy, protože obíhá kolem Země. Tato změna polohy ovlivňuje čas východu a západu Měsíce a zpožďuje východ Měsíce přibližně o 50 minut každý den. Úplněk nastává pouze tehdy, když je Měsíc na opačné straně než Země a Slunce, a tedy vychází večer a zapadá ráno. V době, kdy Měsíc dosáhne fáze novu, je v jedné přímce se Sluncem a oba vycházejí a zapadají společně.

Mohou fáze Měsíce ovlivnit spánek?

Vliv Měsíce na biologické rytmy je v přírodě dobře zdokumentován. Změny v průměru stromů, reprodukční vzorce krabů, tření u Velkého bariérového útesu a noční aktivita sovích opic mohou být ovlivněny měsíčními cykly. Výzkum potenciálního vlivu měsíčních fází na člověka je méně jasný – většina studií je malá a jejich výsledky jsou poněkud rozporuplné. Nicméně přesvědčivé důkazy naznačují, že lunární cykly mohou narušovat spánek, přičemž fáze úplňku ho narušuje nejvíce.

Jedna ze studií například zjistila, že úplněk je spojen s horším spánkem na základě několika ukazatelů. Jiná studie zjistila, že celková doba spánku během úplňku se zkrátila o 25 minut, zatímco počet probuzení se zvýšil. Účastníkům této studie však trvalo déle, než dosáhli REM během novoluní, což je v rozporu s předchozími výzkumy.

Proč Měsíc ovlivňuje spánek?

Mnoho lidí tvrdí, že úplněk způsobuje poruchy spánku kvůli množství slunečního světla odraženého zpět na Zemi. Vnitřní 24hodinové hodiny těla jsou kalibrovány stoupající a klesající hladinou hormonů, které se tvoří v reakci na vnímání světla. Proto je úroveň světla jedním z nejvýznamnějších vlivů na nástup a kvalitu spánku.

Existují však obavy, že jas Měsíce je hlavním mechanismem narušení spánku. Jas měsíčního světla dosahuje pouze 7 % síly přímého slunečního světla, což je poměrně nízká intenzita. Lidé jsou v noci často vystaveni mnohem většímu množství umělého světla, než kolik ho odráží Měsíc. Výzkumné studie o narušení spánku během úplňku byly navíc často prováděny za zamračených nocí nebo v uzavřených prostorách bez oken.

Elektromagnetismus

Další hypotézou, která získává na popularitě, je schopnost Měsíce způsobovat na Zemi elektromagnetické výkyvy. Elektromagnetické pole Země má dlouhý chvost neboli „magnetotail“, který je formován slunečním větrem. Jak Měsíc každý měsíc obíhá kolem Země, prochází během fáze úplňku magnetotail a nabývá záporného náboje. Magnetický náboj Měsíce pak může ovlivňovat elektromagnetické pole Země prostřednictvím důmyslného procesu zpětné vazby.

Výzkumy nyní naznačují, že lidé mohou být citliví na nízké úrovně geomagnetických výkyvů. Jiné geomagnetické jevy (např. geomagnetické bouře a polární záře), které způsobují geomagnetické výkyvy srovnatelné s dopadem Měsíce, jsou spojovány s řadou zdravotních účinků, včetně bolestí hlavy, změn krevního tlaku a průtoku krve, variability srdeční frekvence, a dokonce i srdečního infarktu.

Gravitace

Myšlenka, že gravitační síla Měsíce ovlivňuje lidské zdraví vychází ze skutečnosti, že lidské tělo je tvořeno převážně vodou a měsíční gravitace má znatelný vliv na příliv a odliv oceánů. Kritici této teorie uvádějí, že gravitační síla Měsíce je u člověka mimořádně malá. Vědci odhadují, že vliv měsíčního přílivu a odlivu na člověka měří méně než jednu miliontinu velikosti atomu.

Gravitační přitažlivost Měsíce je také zhruba stejná během úplňku a novu. Proto je nepravděpodobné, že by jakékoli změny spánku, k nimž dochází během jedné lunární fáze, byly způsobeny pouze změnami gravitace.

Měsíc, spánek a duševní zdraví

Potenciální vliv Měsíce na spánek může být zvláště významný pro lidi s duševními poruchami, protože mnoho z těchto stavů má obousměrný vztah ke spánku. Nedávný výzkum upozornil na možný vztah mezi fází Měsíce a příznaky bipolární poruchy. V jedné studii byly cykly nálad pacientů často synchronizovány s lunárními cykly. Následné studie rovněž prokázaly souvislost mezi fází Měsíce a cykly bipolární nálady, ačkoli přesný základ tohoto jevu není jasný. Vliv lunárního cyklu na další duševní poruchy, jako jsou úzkost a deprese, je zdrojem spekulací.

Tipy pro lepší spánek

Přestože existuje několik pozoruhodných výzkumů, které naznačují, že fáze Měsíce může mít vliv na spánek, v tuto chvíli jsou tyto výzkumy pouze orientační. Je toho mnoho, čemu v této oblasti nerozumíme. Naštěstí existují na důkazech založené strategie, které můžete použít, abyste se dnes dobře vyspali bez ohledu na nebeský vliv.

Zlepšení spánkové hygieny je jedním z nejpřístupnějších a nejužitečnějších způsobů, jak se dobře vyspat. Zahrnuje úpravu prostředí v ložnici a nácvik určitého chování, které vás připraví na úspěšný spánek. Jednoduché věci, jako je zajištění tmavé ložnice, omezení kofeinu, vyhýbání se modrému světlu a dodržování spánkového rozvrhu, mohou být velmi užitečné.

ZDROJ: https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/do-moon-phases-affect-sleep
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Rok Romih: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/noc-vecer-mesic-strasidelny-3489072/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button