
Kožní bariéra chrání tělo před volnými radikály. I když je to velmi zásadní ochrana našeho největšího orgánu, kůže, paradoxně se o ní moc často nemluví a většina lidí ani netuší, že by ji nějak měla chránit.
Drsné prostředí plné chemikálií je často příčinou poškození. Přitom chránit kožní bariéru lze pomocí olejů, ceramidů a dalších látek.
Co je to kožní bariéra a k čemu slouží?
Vaše pokožka se skládá z vrstev, z nichž každá plní důležité funkce při ochraně vašeho těla. Nejsvrchnější vrstva, nazývaná stratum corneum, je často popisována jako cihlová zeď, protože se skládá z houževnatých kožních buněk zvaných korneocyty, které jsou spojeny lipidy. Jedná se o kožní bariéru.
Tato fantasticky tenká cihlová stěna vás doslova drží při životě. Bez ní by do vaší pokožky mohly pronikat různé škodlivé toxiny a patogeny z prostředí a způsobovat nepříznivé účinky uvnitř vašeho těla.
Bez kožní bariéry by navíc voda z vašeho těla unikala a odpařovala se, takže byste byli zcela dehydrovaní. Kožní bariéra je pro vaše celkové zdraví nezbytná a je třeba ji chránit, aby vaše tělo správně fungovalo.
Co může poškodit vaši kožní bariéru?
Vaše pokožka se denně brání proti přívalu hrozeb, z nichž mnohé přicházejí zvenčí a některé zevnitř vašeho těla.
Mezi vnější a vnitřní faktory, které mohou ovlivnit kožní bariéru, patří např:
- příliš vlhké nebo příliš suché prostředí
- alergeny, dráždivé látky a znečišťující látky
- přílišné vystavení slunečnímu záření
- alkalické čisticí prostředky a mýdla
- vystavení drsným chemikáliím
- nadměrná exfoliace nebo nadměrné mytí
- genetické faktory, které vás mohou činit náchylnějšími k určitým kožním onemocněním, jako je atopická dermatitida a lupénka.
Kožní bariéra má mírně kyselé prostředí
Vaše kožní bariéra je mírně kyselá. Tato kyselost pomáhá vytvářet jakýsi nárazník proti růstu škodlivých bakterií, virů a plísní, které by mohly poškodit vaši pokožku a vést k infekcím a dalším kožním onemocněním. Zvláště důležité je chránit kyselý plášť v okolí ran, protože kyselost kůže je nezbytná pro mnoho biologických interakcí, které probíhají během procesu hojení.
Jak poznáte, že je vaše kožní bariéra poškozená?
Pokud vaše kožní bariéra nefunguje správně, můžete být náchylnější ke vzniku následujících kožních příznaků a stavů:
- suchá, šupinatá pokožka
- svědění
- akné
- citlivé nebo zanícené oblasti
- bakteriální, virové nebo plísňové infekce kůže.
Jak chránit a obnovit kožní bariéru
Vzhledem k důležitosti zachování kožní bariéry a kyselého pláště je dobré znát několik strategií, jak o pokožku správně pečovat a navrátit jí ztracenou obranyschopnost.
1.Zjednodušte svou rutinní péči o pleť
Pokud denně provádíte složitou péči o pleť zahrnující plný koš produktů, možná neúmyslně oslabujete svou kožní bariéru. Zvažte konzultaci s dermatologem nebo jiným odborníkem na péči o pleť o tom, které produkty jsou nezbytné a nejúčinnější.
Pokud používáte peeling, všímejte si, jak vaše pleť reaguje na použitou metodu. Některé typy pleti tuto proceduru nesnáší dobře a hrozí riziko narušení kožní bariéry.
2. Dávejte pozor na pH
Křehký kyselý plášť vaší pokožky se pohybuje kolem pH 4,7. Přitom pH některých pleťových produktů se může pohybovat v rozmezí 3,7 až 8,2. Vědci doporučují čistit pleť přípravkem, který má pH mezi 4,0 a 5,0, aby bylo zachováno přirozené prostředí, kde se kožním buňkám dobře daří.
Udržování pH pokožky na zdravé úrovni může pomoci chránit vás před kožními onemocněními, jako je dermatitida, ichtyóza, akné a infekce způsobené bakterií Candida albicans.
3. Vyzkoušejte rostlinný olej, který podpoří kožní bariéru
Výzkum z roku 2018 naznačuje, že některé rostlinné oleje mohou pomoci obnovit kožní bariéru a také zabránit ztrátě vlhkosti vaší kožní bariéry. Mnohé z těchto olejů mají také antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační účinky. Mezi nejúčinnější rostlinné oleje, jejichž použití na pokožku byste měli zvážit, patří např:
- jojobový olej
- kokosový olej
- mandlový olej
- arganový olej
- šípkový olej
- pupalkový olej
Existuje mnoho způsobů, jak můžete rostlinné oleje používat na pleť. Můžete používat krémy a pleťové vody, které obsahují jeden nebo více těchto olejů jako složku. Nebo si můžete nalít malé množství oleje do dlaně a poté jej jemně vmasírovat do pokožky, dokud se nevstřebá.
4. Hledejte přípravky, které obsahují ceramidy
Ceramidy jsou voskovité lipidy, které se ve zvláště vysokých koncentracích nacházejí v rohové vrstvě pokožky. Jsou klíčové pro zajištění správné funkce kožní bariéry. Produkty s ceramidy mohou pomoci zlepšit suchost, svědění a šupinatění způsobené špatně fungující bariérou. Hydratační přípravky bohaté na ceramidy mohou také posílit strukturální integritu kožní bariéry.
Co si zapamatovat?
Nejsvrchnější vrstva kůže, známá jako kožní bariéra, chrání tělo před hrozbami z okolního prostředí a zároveň chrání kritickou rovnováhu vody v těle. Příznaky, jako je suchost, svědění a zánět, vás mohou upozornit na narušení této důležité bariéry.
K obnově kožní bariéry můžete přispět následujícími způsoby:
- zjednodušením péče o pleť
- používáním produktů s vhodným pH
- používáním hydratačního krému s obsahem ceramidů nebo zvlhčujících látek, jako je kyselina hyaluronová.
Vaše kožní bariéra je přední obrannou linií vašeho těla proti všemu, co na vás může působit z okolního prostředí. Udržování jejího zdraví je mnohem víc než jen kosmetický problém – proto na to myslete a netrapte svou pleť zbytečnými přípravky. I v péči o pleť platí, že méně je mnohdy víc.
ZDROJ: https://www.healthline.com/health/skin-barrier#bottom-line
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Jenna Hamra: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1138531/
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.