CvičeníNemoci a komplikace

Zdravotní rizika sedavého životního stylu: Cvičení v posilovně vás nezachrání

Pokud trávíte většinu dne vsedě, nejste sami: Většina „moderní“ světově populace bohužel tráví na zadku v průměru 9,5 hodiny denně. Sezení nám zabírá většinu bdělého času. Kumulativní účinek dlouhodobého sezení však může poškodit vaše zdraví, i když cvičíte. Obecně lze tedy říct, že dlouhodobé sezení nevykompenzujete tím, že si půjdete po práci zacvičit do fitka.

Co je to sedavý způsob života?

Neaktivní životní styl znamená dlouhé hodiny sezení nebo ležení s malou fyzickou aktivitou mimo spánkový režim. Sedavé zaměstnání také nemusí být po sobě jdoucí, aby mělo vliv na vaše zdraví. Někteří tvrdí, že za sedavý způsob života lze považovat již čtyři až šest hodin kumulativního sezení nebo ležení denně. To zahrnuje i hodiny strávené:

  • používáním počítače
  • hraním videoher
  • sledováním televize
  • prací u stolu
  • sezením při dojíždění do práce

Výzkumy ukazují, že při více než 10 hodinách denního sedavého zaměstnání se zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a dalších zdravotních problémů. A to i v případě, že během dne někdy cvičíte a splňujete doporučené hodnoty fyzické aktivity. A vězte, že i když máte zdravou hmotnost a BMI (index tělesné hmotnosti), hodiny nečinnosti přinášejí zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Známky neaktivního životního stylu

Vaše tělo často signalizuje, kdy potřebujete více pohybu v každodenním životě. Všímejte si těchto varovných příznaků, které ukazují na příliš sedavý způsob života:

  • Nízká hladina energie. Když se dostatečně nehýbete, zpomaluje se váš metabolismus a krevní oběh, protože neaktivní svaly mají menší nároky. To může způsobit, že se budete cítit unavení, i když v noci dostatečně spíte.
  • Přibývání na váze. Pokud spálíte méně kalorií, než spotřebujete (což není těžké, pokud hodně sedíte), vaše tělo si ukládá energetické zásoby ve formě tuku. V kombinaci s metabolismem, který má tendenci přizpůsobovat se úrovni vaší aktivity, to může vést k postupnému přibírání na váze – zejména v oblasti středu těla.
  • Svalová slabost. Příliš dlouhé sezení může vést k poklesu fyzické kondice a ztrátě svalové hmoty a funkce (svalové atrofii), zejména v oblasti dolní části zad, boků a dolních končetin. Časem můžete dokonce zaznamenat necitlivost nohou nebo problémy s chůzí.
  • Špatné držení těla. Dlouhodobé hrbení nebo shrbení při sezení může vést k zakulaceným ramenům, přetížení zad a bolestem krku i páteře.
  • Bolesti zad a kloubů. Dlouhodobé sezení může snížit přirozené promazávání kloubů a oslabit svaly. To může způsobit ztuhlost a nepohodlí, zejména v dolní části zad, kyčlích a kolenou.

Zdravotní rizika sedavého zaměstnání

Sedavé zaměstnání může vést k vážnějším zdravotním problémům, než je pocit únavy a ztuhlosti kloubů. Vysoké množství sedavého zaměstnání a nízká úroveň fyzické aktivity jsou spojeny s řadou chronických onemocnění, včetně:

Obezita

Když delší dobu sedíte, vaše tělo spaluje méně kalorií, protože nechce vytvářet energii pro svaly, které nejsou používány. Trvalý příjem většího množství energie (kalorií), než kolik spálíte fyzickou aktivitou a specializovaným cvičením, obvykle zvyšuje vaši hmotnost, což může vést k obezitě. Nečinnost může dále podporovat ukládání tuku tím, že naruší vaši hormonální rovnováhu a ovlivní tak regulaci chuti k jídlu a metabolismus.

Srdeční onemocnění a hypertenze

Vaše srdce je sval – a jako každý sval i on nečinností slábne. Existuje mnoho důkazů, že přílišné sezení zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Dlouhodobé sezení může také zatěžovat váš organismus na buněčné úrovni a následně způsobovat známé rizikové faktory pro vznik srdečních onemocnění, jako je hypertenze (vysoký krevní tlak). Výzkumy ukazují, že nečinnost zvyšuje riziko srdečních onemocnění a různých srdečních problémů, a to opět i v případě, že máte zdravou hmotnost a BMI.

Deprese

Nečinnost není náročná jen pro vaše tělo. Může být také výzvou pro vaše duševní zdraví. Analýza výzkumu zjistila souvislost mezi sedavým zaměstnáním (zejména u televize a počítače) a depresí. Nedostatek pohybu znamená také menší produkci hormonů štěstí, které jsou pro náš vyvážený duševní stav nezbytné. Není tedy divu, že po celém dni za počítačem můžete stěží zažívat euforické pocity radosti a štěstí.

Některé druhy rakoviny

Pokud jde o vyhýbání se rakovině, je pohyb rozhodně spolehlivou prevencí. Výzkumy ukazují, že neaktivní životní styl zvyšuje riziko vzniku některých druhů rakoviny, např:

  • rakoviny tlustého střeva
  • rakovina plic
  • rakovina dělohy (endometria)

Více se hýbejte – ale jak?

Existuje jednoduchý způsob, jak přestat méně sedět – jednoduše vstaňte a hýbejte se. Hledejte způsoby, jak si během dne dopřát kousky aktivity nebo krátkého cvičení, abyste přerušili delší dobu sezení.

Existují nejrůznější příležitosti – stačí je jen hledat. Mnohé z nich lze dokonce považovat za málo náročné na začlenění i do velmi hektického pracovního a rodinného života.

Mezi ně patří např:

  • chůze do kavárny místo jízdy autem
  • procházka ke stolu kolegy, abyste se ho na něco zeptali
  • parkování na vzdálenějším konci parkoviště (i když je místo přímo před vchodem).
  • jít po schodech místo výtahu
  • chůze při telefonování

Všechny tyto pohyby navíc se mohou sčítat. Kdybyste se během osmihodinového pracovního dne každou hodinu pět minut procházeli, v podstatě byste nasbírali 40 minut pohybu, což už není tak málo.

Dejte si za cíl určit situace, ve kterých se můžete vyhnout sezení déle než hodinu v kuse. Postupně se rozhodněte pro častější pohyb, aby se toto chování stalo zvykem. Někdy pouhé sčítání kroků k dosažení absolutního čísla nemá smysl, pokud cílového počtu dosahujete, ale přesto každý den sedíte přibližně stejnou dobu. Přidávání pohybu navíc je však jen součástí procesu. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, spojte přidané kroky s pravidelným cvičením založeným na aerobních aktivitách, jako je chůze, běh, jízda na kole, plavání nebo cokoli jiného, co vás baví.

Snažte se pravidelně zařazovat aerobní cvičení, které zvyšuje tepovou frekvenci po dobu delší než několik minut, protože tento typ cvičení je pro zdraví vašeho srdce nejpřínosnější. Pravidelný pohyb má kumulativní účinek, proto je nesmírně důležité být trvale fyzicky aktivní, cíleně a pravidelně cvičit a mít méně denního sedavého zaměstnání. Každý pohyb se počítá.

ZDROJ: https://health.clevelandclinic.org/sedentary-lifestyle
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Polina Zimmerman: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-osoba-notebook-prace-3747156/

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button