
Nedostatek spánku vyčerpává vaše duševní schopnosti a ohrožuje vaše fyzické zdraví. Věda spojuje nedostatečný spánek s řadou zdravotních problémů, od přibývání na váze až po oslabení imunitního systému. Přitom je ale známé, že právě nedostatek spánku je novodobou epidemií – řada lidí prostě „nemá čas“ spát – a myslí si, že to vlastně tolik nevadí. Jenže nedostatečný odpočinek si vždy dříve či později vybere svou daň.
Pokud jste někdy strávili noc převalováním, už víte, jak se budete druhý den cítit – unavení, podráždění a rozladění. Pokud však v noci vynecháte doporučených 7 až 9 hodin spánku, necítíte se jen mrzutí a nevrlí. Dlouhodobé následky nedostatku spánku jsou skutečné a vážné. Jak ponocování ovlivňuje naše tělo?
Centrální nervový systém
Centrální nervový systém je hlavní informační dálnicí vašeho těla. Spánek je nezbytný pro jeho správné fungování, ale chronická nespavost může narušit způsob, jakým vaše tělo obvykle vysílá a zpracovává informace.
Může pro vás být také obtížnější soustředit se nebo se učit novým věcem. Signály, které vaše tělo vysílá, mohou být také opožděné, což snižuje vaši koordinaci a zvyšuje riziko nehod.
Nedostatek spánku také negativně ovlivňuje vaše duševní schopnosti a emoční stav. Můžete se cítit netrpělivější nebo náchylnější ke změnám nálad. Může také ohrozit rozhodovací procesy a kreativitu.
Následkem může být i tzv. mikrospánek, který je zvláště nebezpečný v situacích, kdy se opravdu musíte soutředit, například při řízení. Jde o krátkou epizodu, kdy vaše tělo vypne a vy se nesoustředíte, ani nedokážete rozhodovat – a pokud jste například zrovna na silnici, může i pár sekund mít tragický následek.
Imunitní systém
Zatímco spíte, váš imunitní systém produkuje ochranné látky, které bojují proti infekcím, jako jsou protilátky a cytokiny. Tyto látky používá k boji proti cizím vetřelcům, jako jsou bakterie a viry. Určité cytokiny vám také pomáhají ve spánku a dodávají vašemu imunitnímu systému větší účinnost při obraně vašeho těla proti nemocem.
Nedostatek spánku brání vašemu imunitnímu systému v načerpání sil. Pokud nemáte dostatek spánku, vaše tělo nemusí být schopno bránit se útočníkům a také vám může trvat déle, než se zotavíte z nemoci. Dlouhodobá spánková deprivace také zvyšuje riziko chronických onemocnění, jako je diabetes a srdeční choroby.
Dýchací systém
Vztah mezi spánkem a dýchací soustavou je oboustranný. Noční porucha dýchání zvaná obstrukční spánková apnoe může přerušit váš spánek a snížit jeho kvalitu. Protože se během noci budíte, může to způsobit nedostatek spánku, což vás činí náchylnějšími k infekcím dýchacích cest, jako je nachlazení a chřipka. Spánková deprivace může také zhoršit stávající onemocnění dýchacích cest, například chronické plicní onemocnění.
Trávicí systém
Vedle nadměrného stravování a nedostatku pohybu je nedostatek spánku dalším rizikovým faktorem pro vznik nadváhy a obezity. Spánek ovlivňuje hladinu dvou hormonů, leptinu a ghrelinu, které řídí pocit hladu a plnosti.
Leptin říká mozku, že už jste se najedli. Bez dostatečného spánku mozek snižuje hladinu leptinu a zvyšuje hladinu ghrelinu, který povzbuzuje chuť k jídlu. Tok těchto hormonů by mohl vysvětlovat noční mlsání nebo to, proč se někdo může později v noci přejídat.
Nedostatek spánku může také způsobit, že se budete cítit příliš unavení na cvičení. Snížená fyzická aktivita může časem způsobit, že přiberete na váze, protože nespalujete dostatek kalorií a nevytváříte svalovou hmotu.
Kardiovaskulární systém
Spánek ovlivňuje procesy, které udržují vaše srdce a cévy zdravé, včetně těch, které ovlivňují hladinu cukru v krvi, krevní tlak a zánět. Hraje také zásadní roli ve schopnosti vašeho těla hojit a opravovat cévy a srdce. Lidé, kteří málo spí, častěji onemocní kardiovaskulárním onemocněním. Jedna analýza spojila nespavost se zvýšeným rizikem infarktu a mrtvice.
Endokrinní systém
Produkce hormonů je závislá na vašem spánku. Pro produkci testosteronu potřebujete alespoň 3 hodiny nepřerušovaného spánku, což je přibližně doba první epizody REM. Probouzení v průběhu noci by mohlo ovlivnit produkci hormonů. Toto přerušení může ovlivnit i tvorbu růstového hormonu, zejména u dětí a dospívajících. Tyto hormony kromě dalších růstových funkcí pomáhají tělu budovat svalovou hmotu a obnovovat buňky a tkáně. Hypofýza uvolňuje růstový hormon v průběhu každého dne, ale uvolňování tohoto hormonu napomáhá také dostatečný spánek a cvičení.
Léčba nedostatku spánku
Poruchy spánku mohou ztěžovat kvalitní noční spánek. Mohou také zvyšovat riziko výše uvedených účinků nedostatku spánku na organismus.
Pokud je u vás diagnostikována porucha spánku, můžete dostat léky nebo zařízení, které udržuje vaše dýchací cesty v noci otevřené, abyste se mohli pravidelně lépe vyspat. V každém případě platí, že ačkoliv možná nevidíte hned následky nedostatek spánku a třeba jste i zvyklí fungovat v mezeném odpočinkovém režimu, pravdou je, že vás to jednou dožene. Pokud tedy špatně spíte, není radno odkládat návštěvu odborníka a situaci řešit – čím dříve to uděláte, tím lépe pro vaše fyzické i duševní zdraví. Neberte nedostatek spánku na lehkou váhu, dokáže s vaším zdravím pořádně zamávat.
ZDROJ: https://www.healthline.com/health/sleep-deprivation/effects-on-body#faq
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: cottonbro studio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/holka-postel-loznice-rano-4690707/
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.