Péče o tělo Zdravé tipy

Pozor, na které straně spíte! Spaní na pravé straně může být příčinou mnoha nemocí

Dostatek energie získáte jedině důkladným odpočinkem a spánkem. Během něj se tělo regeneruje, odpočívá a připravuje se na další den. O tom, jak dlouho by měl člověk spát, se vedlo opravdu hodně sporů. Někdo uvádí, že tolik hodin, o kolik si vaše tělo řekne, jiný tvrdí, že když spíte dlouho, může to mít negativní vliv na zdraví. Optimálně se pro zdravější život doporučuje spát kolem 8 hodin, děti dokonce 10 – 14 hodin. Ovšem vaše zdraví neovlivní jen to, jak dlouho spíte, ale také to, ve které spíte poloze.

Pravá či levá strana?

Také máte svou oblíbenou polohu, ve které pravidelně usínáte? Někdo usne jedině na zádech, jiný zase na břichu, na pravé či na levé straně. Nyní se zjistilo, že ti, kteří spí na levé straně, dělají dobře. Jde totiž o nejzdravější pozici pro spánek. Ptáte se proč? Spíte-li na zádech, může to bránit dýchání, spánek na pravé straně zase může být nevhodný či dokonce nebezpečný pro váš trávicí systém. Levá strana je ta správná. Vyřeší problém s trávením a také zlepšuje trávicí proces. Spaní na levé straně také odstraňuje lymfy a toxiny z dýchacích cest, spaním na pravé straně naopak zvyšujete riziko závažných onemocnění.

Zvykněte si na levou stranu

Spánek na levé straně se vašemu tělu jistě vyplatí. Jenže, co když jste zvyklí spát na zádech či na pravé straně? Můžete vyzkoušet pár tipů! Například si nastavte polštáře na pravé straně a to po celé délce. Tak se nebudete moci v noci a ve spánku otočit na pravou stranu. Rovněž můžete vyzkoušet světlo, které bude na pravé straně svítit a vy se tak raději budete točit na stranu levou.

O autorovi

Profilový obrázek

Zuzana Žáková

13 komentářů

 • Podle taoistické medicíny je to blbost, protože když spíte na pravé straně, tak játra a plíce vlivem gravitace tlačí na srdce.

  • kedysi sa vóbec takétok pi*oviny nerieŠili jak má človek spat, ajtak sa milion krát prekotúla a ráno vstáva bez paplónu a dole hlavu.. nech mi tlaˇ´ci pečénka aj na pätu, je mi to jedno 😀 som zvedavý jak toto dokážu ziscit takútok vec, že ked som zvyknuty na pravej strane spavat,tak som tým pádom chorý clovek 😀 …ach…

  • preto mas spat na lavej strane…. chcel si napisat asi lava strana.
   aspon nam toto presne tvrdili este ako detom, ze ked spis na lavej strane, tak ti tlaci na srdce

  • Jaroslav Parma – zřejmě chtěl říci – NA LEVÉ STRANĚ…..??? Játra jsou na pravé straně a když ležíte na pravé straně, tak játra na žádné srdce netlačí!!! A plíce také ne 😀

 • Nejlepší tedy bude spát ve stavu bez tíže volně v prostoru … a mimochodem, nechtěl bych vidět, jak se člověk po X letech spánku pouze na pravé straně bude cítit v rámci jeho kostí a kloubů … a především páteře…

  Na tu tady asi nikdo moc nemyslí co? 🙁

  By m zajímalo, které vědecká studie tyto informace obsahuje a který náměsíčný vědec ji zplodil?

 • To je zajímavé, ale podle ajurvédy právě gravitace a směr protékání krve srdcem pomáhá tomuto svalu při ,,práci“ Takže pro mě nic nového pod sluncem a proto souhlasím s tímto článkem.

Zanechte komentář