Péče o těloPřírodní léčba

9 signálu nedostatku vitamínu D, které není dobré ignorovat

Vitamín D pomáhá zvýšit růst svalů a kostí a jeho nedostatek může tělo pěkně potrápit. Je spojován také se sluníčkem a slunečním svitem. Jeho nedostatek má vliv na nemoci srdce, obezitu, depresi, rakovinu tlustého střeva, prsu, prostaty a mnoho dalšího. Lidé si to mnohdy neuvědomují, ale mnozí trpí nedostatkem vitamínu D, jde o častý jev. Lidé svému tělu někdy vědomě ubírají vitamín D, když se schovávají před sluncem, když se bojí pocitů horka či spálení. Nedostatek vitamínu D se projevuje různými způsoby. Přinášíme devět signálů, které byste neměli podceňovat.

Alergie

Výzkumy poukazují na fakt, že nedostatek vitamínu D hraje roli při vývoji mnoha alergických reakcí. Vitamín D hraje zásadní roli při mnoha alergiích, například při astmatu, ekzému, alergické rýmě, anafylaxii či alergii na potraviny.

Svalová a kostní slabost

Bolest celého těla je jeden z primárních příznaků nedostatku vitamínu D. Lidské tělo zastavuje stavbu hmoty okolo 30 let. Nedostatek vitamínu D může zhoršit nebo také urychlit příznaky osteoporózy.

Problémy se střevy

Nedostatek vitamínu D může mít vliv na mnoho problémů s trávením. Je rozpustný v tucích, pomáhá trávicímu systému absorbovat tuky a správně rozložit potraviny. Nedostatek vitamínu D může vést k četným problémům se střevy jako nesnášenlivost lepku, zánětlivé onemocnění střev či Crohnova choroba.

Nadváha

Vědci také zjistili, že nedostatek vitamínu D souvisí s rozvojem obezity a zvyšuje riziko komplikací souvisejících s obezitou. Příjem vitamínu D pomáhá obézním pacientům zhubnout. Pokud jste přibrali i vy několik kilogramů a to i ve chvíli, kdy pravidelně cvičíte a jíte správně, pak může být jednou z hlavních příčin nedostatek vitamínu D.

Únava a ospalost

Cítíte-li se unavení a to bez jakékoliv příčiny, může to být i z toho důvodu, že své tělo nevystavujete slunečnímu záření a nepřijímáte vitamín D z jiných zdrojů. Výzkum spojuje deficit vitamínu D s chronickým únavovým syndromem. Jestliže se cítíte velmi vyčerpaní, letargičtí může to být spojeno s nízkou hladinou vitamínu D v lidském těle.

Změny nálad

Mění se vaše nálady z minuty na minutu a mnohdy i bez udání výraznějšího důvodu? Pak z toho můžete s největší pravděpodobností vinit nedostatek vitamínu D. Receptory vitamínu D byly nalezeny v mnoha částech mozku, v takových, které ovlivňují lidské emoce a náladu. Pokračující studie ukazují, že vitamín D je úzce spojen s duševními chorobami jako stres, úzkost či deprese.

Vysoký krevní tlak

Je znám jako hypertenze a je běžným znakem pro nedostatečné množství vitamínu D v lidském těle. Výzkumy ukazují, že lidé s vyšší úrovní vitamínu D mají tendenci mít nižší krevní tlak. Je tedy méně pravděpodobné, že se u nich rozvine hypertenze.

Chronické nemoci dásní

Pro zdravé ústní dutiny je dostatečné množství vitamínu D rovněž důležité. Pomáhá udržovat zuby a dásně zdravé. Periodontální onemocnění je chronický zánět, kdy bakterie způsobují bobtnající a krvácející dásně. Některé studie přímo naznačují spojení slunečního záření a snižování rizika paradoxu.

Pocity smutku a sklíčenosti

Často se tak stává, že lidé s nedostatkem vitamínu D vykazují depresivní nálady. Množství vitamínu D v těle stimuluje produkci serotoninu – hormonu mozku, který ovlivňuje nárůst nálady. Podle mnoha studií může vystavení slunečnímu svitu činit lidi šťastnější a spokojenější.

Zdroj

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Podobné články

Back to top button