Péče o těloPřírodní léčba

Křen zajistí úlevu od bolestí hlavy a poslouží i jako prevence proti rakovině

Křen lidé používali tisíce let jako lék. Díky němu léčili nejrůznější nemoci fyzického typu. Jak to vypadá s křenem dnes? Lidé jej také používají, ale převážně jako pochutinu či dochucovadlo. Šunkové závitky s křenovou omáčkou, uzené s křenem, křenová omáčka a výborný dip k nejrůznějším masům, ať už grilovaným nebo pečeným. Tam všude najde křen své uplatnění. Není to tak trochu škoda, když křen toho zmůže mnohem víc, než jen dochutit jídlo a udělat jej zajímavější?

Na co pomáhá křen?

Jeho účinky jsou široké, jde o velkou pomoc pří zažívacích problémech. Dále může křen pomoci proti revmatu, zlepšuje chuť k jídlu, působí proti otokům, je skvělý pomocník při nejrůznějších nachlazeních, pomáhá ke kvalitnějším vlasům a lepší pokožce.

Křen můžete běžně koupit v obchodech a to ať v obchodech s potravinami nebo se zdravou výživou. Nejlepší však je, když budete křen pěstovat doma. Je velmi jednoduchý na pěstování, moc toho nepotřebujete, kus kořene křenu a je to. Zasadíte jej do půdy, budete podávat denně trochu vody a sledovat, jak vám křen roste. A co víc, budete vybaveni a připraveni na podzim, když začnou první virózy!

horseradish

Zdraví prospěšné účinky křenu:

  1. Chrání proti rakovině

Univerzita v Illinois vedla pod svými křídly studii, která zjistila, že díky vysoké úrovni látek, které se nazývají glukosinoláty, může křen pomoci játrům zbavit se karcinogenů. A co víc, může jim pomoci v zastavení růstu nádorů, ale také může pomoci zabránit, aby se tvořily nové a nové. Může také pomoci při předcházení vzniku mnoha druhům rakoviny. Například rakoviny plic, tlustého střeva či konečníku.

  1. Antibiotikum

Skvěle účinkuje také proti infekcím. To pomáhá zničit špatné bakterie, které způsobují ušní infekce, nachlazení, chřipku, kašel, streptokoka, zápal plic, bronchitidu a infekce močových cest.

  1. Pomáhá trávení

Křen, jak už bylo výše zmíněno, je skvělým pomocníkem v trávení. Pomáhá střevům vylučovat z těla enzymy, ale pomáhá také stimulovat chuť k jídlu.

  1. Uleví od bolesti

Křen může pomoci stimulovat průtok krve k povrchu kůže, stejně jako u infikovaných oblastí. Pomáhá tak třeba při bolestech hlavy. Může také pomoci lokálně uklidnit svalové bolesti a otoky kloubů. Když budete křen žvýkat, můžete odstranit bolesti zubů.

  1. Uvolnění dutin

Křen je skvělým prostředníkem, který bojuje proti infekci vedlejších nosních dutin. Ta je způsobena nahromaděním hlenu v nosních dutinách. Šťáva z křenu pomůže zklidnit dutiny a také je uvolnit od hlenu. Napomůže také proti hromadění dalšího hlenu.

  1. Vzpruha pro imunitní systém

Křen je bohatý na vitamín C a jedná se o velmi silnou vzpruhu vaší imunity. Je to také antioxidant. Křen rozehřívá tělo zevnitř a pomáhá tak stimulovat imunitní systém.

Jak křen používat?

  • Proti bolesti: využijte syrové listy a přiložte je na bolestivé místo, například při bolestech hlavy či při artritidě. Můžete také nanést křenovou pastu.
  • Proti žaludečním problémům: nastrouhejte křen a vymačkejte z něj šťávu, kterou si dejte mezi jídlem v dávce patnácti kapek.
  • Proti zánětům vedlejších nosních dutin: na lačný žaludek si dejte ½ lžičky strouhaného čerstvého křenu
  • Můžete také zvolit způsob čaje: křen namočíte do horké vody a tu poté vypijete.

Zdroj

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Podobné články

Back to top button