Jídlo a stravování Zdravé tipy

Poruchy příjmu potravy. To není jen anorexie a bulimie

Jana H.
Napsáno Jana H.

Když se řekne porucha příjmu potravy, asi každý si představí neduživou vyhublou dívku, která buď odmítá jíst nebo si záměrně strká prst do krku. To je ale hodně zkreslená a neúplná představa. Poruchy příjmu potravy zahrnují celou řadu různých onemocnění, které souvisí s jídlem a normálním stravováním.

Navíc nejde o nějaký módní trend, který si mladé nezkušené dívky vlastně způsobují samy, aby na sebe upoutaly pozornost. Jedná se o skutečná onemocnění, která je třeba brát zcela vážně a v žádném případě je nezlehčovat nebo snad nepovažovat za výmysl.

Je pravdou, že poruchy příjmu potravy se významně rozšířily v posledních letech, kdy řada lidí žije ve velkém blahobytu a rozhodně si nemohou stěžovat na nějakou nouzi v rámci zabezpečení dostatku kvalitní stravy. Svůj podíl na tom samozřejmě nese společenský tlak a normy, které vyžadují naplnění jistého ideálu, který je ale vysoce univerzální a uniformní a nerespektuje odlišnosti jednotlivých lidí. Pro mnohé jedince je pak dost náročné žít v takovém světě, kde jsou neustále posuzováni a hodnoceni dle svého vzhledu.

Jiné poruchy ale vůbec nesouvisí s hubnutím a jedná se ryze o nemoc, která nemusí mít žádný vnější spouštěč. V každém případě je třeba této oblasti věnovat zvýšenou pozornost a nepodceňovat včasnou diagnostiku a léčbu.

Příznaky poruch příjmu potravy

Proč jsou poruchy příjmu potravy tak nebezpečné? Ve většině případů jde o to, že v důsledku poruchy tělo dlouhodobě nepřijímá dostatečné množství živin, vitamínů a minerálů, které jsou zcela nezbytné pro jeho normální funkce. Tělo pak může začít kolabovat, některé orgány jsou zcela neúměrně namáhány a v konečném důsledku to může vést k trvalému poškození některých funkcí nebo procesů.

Člověka, který trpí poruchou příjmu potravy, můžete poznat díky mnoha různým příznakům. Mezi nejčastější patří:

 • růst drobného ochlupení po celém těle
 • hrubý hlas
 • suchá a bledá kůže
 • zkažené zuby
 • lámavé nehty
 • neustálý pocit zimy a chladu
 • a samozřejmě ztráta hmotnosti

Příčiny

Proč vlastně poruchy příjmu potravy vznikají? Dá se jim nějak předcházet? Můžete sami za sebe udělat něco, aby se nedotkly vašich dětí nebo vašich blízkých?

 • Jednou z nejčastějších příčin je dědičnost. Ano, řada těchto poruch se přenáší geneticky. Pokud tedy máte v rodinné anamnéze podobné onemocnění, je na místě být u svých dětí i u sebe mimořádně na pozoru a sledovat byť i jen drobné příznaky.
 • Může se také jednat o poruchu produkce jistých hormonů. Pokud je narušena produkce serotoninu nebo dopaminu, může být vyhodnocovaní některých signálů špatné, a v důsledku toho mohou vznikat potíže s příjmem potravy.
 • Typickým důvodem jsou také veškeré nervové potíže, stres, tlak, šikana a další psychicky náročné zkušenosti.
 • Sociální tlak je sice uveden až jako poslední příčina, ale hraje roli prakticky opři každé poruše příjmu potravy. I pokud si myslíte, že se vás tento problém netýká, opak je pravdou. Tlak společnosti a společenské očekávání působí úplně na každého bez výjimky.

Mezi nejčastější poruchy příjmu potravy patří dobře známá anorexie a bulimie, ale i další méně známé poruchy:

Záchvatové přejídání

Tato porucha je charakteristická nekontrolovatelným záchvatovým přejídáním. Tito lidé často naráz spořádají obrovské množství potravin, ale poté trpí nejen fyzickými následky, ale také velkými výčitkami a nenávistí k vlastnímu tělu.

Často poté zase nastoupí na hladovku, aby přejídání vykompenzovali, nebo začnou zcela neúměrně cvičit, a nakonec se dostanou do nekonečného cyklu, kdy se jednotlivé fáze jen pořád dokola opakují.

Pica

Jedná se o méně častou poruchu, kdy lidé konzumují věci, které nejsou k jídlu určeny. Často jde třeba o hlínu, sníh, led, papír, plasty a další. Samozřejmě takové chování je zdravotně velmi závadné a dřív nebo později může vést k vážným následkům. Lidé si tak často naprosto zlikvidují normální zažívání a metabolismus a někdy se také nedopatřením otráví.

O autorovi

Jana H.

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Psaní článků a předkladům se věnuji přibližně 7 let a stále hledám nové cesty, jak se v této profesi zdokonalovat. Ve volném čase objevuji nová místa po světe, trávím čas v přírodě a s přáteli a snažím se udržovat v dobré kondici. Občas si sice neodpustím sladký zákusek, ale baví mě experimentovat v kuchyni a hledat způsoby, jak nahrazovat rafinované cukry a nezdravé tuky za kvalitní přírodní suroviny.