Chtěli byste se stát dárci krevní plazmy, ale nevíte, co to obnáší a zda vůbec patříte k vhodným dárcům? Darování krevní plazmy není opředeno tajemstvím a přesně víte, do čeho jdete. Jak odběr probíhá, co byste před ním měli jíst, zda jsou s odběrem plazmy spojená nějaká rizika a spoustu dalších informací jsme pro vás srozumitelně a přehledně sepsali v následujícím článku.
Proč darovat krevní plazmu
Darování krevní plazmy zachraňuje lidské životy. Krevní plazma se využívá tehdy, když:
- dochází při operaci k velké ztrátě krve, protože pomáhá obnovit objem krve v těle a udržovat životní funkce
- je nutné léčit některé imunitní poruchy
- je potřeba léčit krevní onemocnění
- probíhají určitě chirurgické zákroky.
Jsou s odběrem krevní plazmy spojena nějaká rizika?
Potenciální dárci, kteří nemají předchozí zkušenosti ani s dárcovstvím krve a nemají dostatek informací, se často domnívají, že při darování krevní plazmy jim hrozí riziko infekce, ovšem tyto obavy rozhodně nejsou na místě, protože jsou při odběru dodržována přísná hygienická pravidla. Rizika darování krevní plazmy tedy rozhodně nezahrnují vznik jakékoliv krví přenosné nemoci, ale je nutné počítat s tím, že se v místě vpichu může objevit modřina či malé zarudnutí.
U některých jedinců může po odběru dojít k pocitům slabosti, ale ty do druhého dne vymizí. Ihned po odběru jsou dárcům podávány ohřáté fyziologické roztoky, které napomáhají s tvorbou nové krve a do zhruba 48 hodin se krevní plazma v těle obnoví.
Co jíst před odběrem krevní plazmy?
Aby byl odběr krevní plazmy bezproblémový, vyplatí se řídit se pravidly a na odběr dorazit po vydatném celonočním spánku. Den před odběrem se vyhýbejte fyzicky náročným aktivitám a stresovým situacím a zaměřte se také na to, co jíte.
Váš jídelníček před odběrem plazmy by měl zahrnovat:
- dostatek tekutin (alespoň 3 litry vody za den),
- čerstvé ovoce a zeleninu,
- ovesné vločky,
- netučné mléčné výrobky,
- čerstvé pečivo.
Co rozhodně nejíst před odběrem?
Naopak ale existují nápoje a pokrmy, které jsou před odběrem vyloženě nevhodné. Které to jsou?
- tučné ryby,
- tučné mléčné výrobky,
- sladkosti,
- sladké pečivo,
- smetanové a zahuštěné omáčky,
- alkoholické nápoje,
- káva.
Den před darováním plazmy si odpusťte také cigarety, případně jejich počet snižte na minimum.
Benefity pro dárce krevní plazmy
Protože krevní plazmy je obecně nedostatek a nelze ji uměle vyrobit, snaží se odběrová centra přilákat nové dárce lákavými benefity. Kromě toho, že dárcovstvím můžete někomu zachránit život, čekají na vás i další bonusy. Konkrétně získáte finanční odměnu ve výši až 800 Kč, máte nárok na den placeného volna, dostanete občerstvení zcela zdarma. případě, že se vzdáte svého nároku na finanční náhradu, získáte nárok na slevu na dani ve výši 3 000 Kč. Některá dárcovská centra nabízejí také možnost získání řady slev a výhod.
Kdo může darovat?
Dárcem krevní plazmy se může stát kdokoliv, kdo je starší 18 let, je v dobrém zdravotním stavu, vlastní platný doklad totožnosti a kartu pojištěnce, neprovozuje rizikový životní styl a jeho minimální váha je 50 kg. Krevní skupiny při odběru plazmy nehrají roli, protože vhodné pro odběr jsou všechny.
Pokud jste odhodlaní darovat krevní plazmu, ale báli jste se, jak bude celý proces probíhat a děsilo vás riziko infekce, obavy rozhodně nejsou na místě. Během odběru jste v dobrých rukou a těsně po něm vám je podán fyziologický roztok a také občerstvení. Vaše tělo nebude odběrem nijak znevýhodněno či trvale poznamenáno, protože do dvou dní dojde ke kompletní obnově plazmy.
Chcete-li pomoci a odpovídáte kritériím dárcovských center, neváhejte podat pomocnou ruku a darujte krevní plazmu.
Zdroj obrázku: Petukhov Anton / Shutterstock.com