Vědecké poznatky o dlouhověkosti se rok od roku zlepšují. Ačkoli se nám ještě nepodařilo objevit skutečný zázračný pramen mládí, výzkumy ukazují, že životní styl, zejména strava a pohyb, hrají zásadní roli v tom, zda se dožijeme dlouhého a zdravého věku. To je dobrá zpráva, protože to znamená, že faktory ovlivňující dlouhověkost máte pravděpodobně pod kontrolou lépe, než si myslíte.
Přestože své geny stále nemůžeme změnit, věda naznačuje, že genetická výbava je jen jednou částí složité skládačky délky života. Daleko zásadnější roli hraje to, jak se o sebe a své tělo i mysl dlouhodobě staráme.
5 vědecky podložených způsobů, jak zlepšit dlouhověkost v roce 2025
Zvažte středomořskou nebo japonskou stravu
Věda je velmi konzistentní: pokud jde o stravovací návyky, které zlepšují dlouhověkost a zabraňují nemocem, jsou nejlepší středomořská strava a japonská strava.
Ačkoli se může zdát, že jsou od sebe kulturně a geograficky dost vzdálené, obě zdůrazňují podobné stravovací vzorce. Jsou bohaté na ryby jako zdroj bílkovin, a také na tuky podporující mozek a zdravé srdce. Zahrnují také dostatek čerstvé zeleniny a omezují silně zpracované potraviny a cukr.
Pokud chcete začít měnit svůj jídelníček tak, aby lépe odpovídal těmto postupům, ale nejste si jisti, kde začít, zde je několik jednoduchých tipů. Zaměřte se vždy na jednu složku a ujistěte se, že je to něco, co odpovídá vašim osobním, náboženským a/nebo kulturním preferencím. Například pokud máte rádi čočku, použijte ji místo bílé rýže jako přílohu. Pokud ale nemáte rádi ryby, zaměřte se na jiné zdroje bílkovin, třeba kuřecí nebo krůtí maso.
Shoďte přebytečná kila
Obezita je spojena s řadou chronických onemocnění, včetně kardiovaskulárních chorob a cukrovky, a ano, dokonce i s kratší délkou života. Pro mnoho dospělých Američanů může být shození několika přebytečných kilogramů nesmírně prospěšné pro dlouhověkost a celkové zdraví.
Spíš než o pouhé hubnutí se však snažte nejprve zjistit, jaká je ideální hmotnost pro váš věk, pohlaví a výšku. Ztráta i 5 % tělesné hmotnosti může významně ovlivnit vše od hladiny cukru v krvi až po krevní tlak.
Omezte sezení
Je velká pravděpodobnost, že sedíte mnohem více, než je pro vaše zdraví dobré. Pravděpodobně to není vaše vina: sedíte, když používáte počítač, sledujete televizi nebo se setkáváte s přáteli v kavárně. Ale s tím, jak se náš život stává stále sedavějším, věda upozorňuje na negativní účinky, které to může mít na délku života a riziko onemocnění.
Časté sezení je spojeno se zvýšeným rizikem chronických onemocnění, včetně cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění a předčasného úmrtí. I když pravidelně cvičíte, sedavé zaměstnání s sebou nese vážná zdravotní rizika. Nemyslete tedy jen na to, že se budete snažit vykompenzovat líné dny náročným cvičením v posilovně. Přemýšlejte o způsobech, jak zvýšit fyzickou aktivitu v průběhu celého dne, i kdyby to mělo znamenat jen procházku kolem domu nebo kanceláře.
Cvičení – čím více, tím lépe
Pravidelné cvičení je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své zdraví. A není to ani jen o vašem těle. Přínosy se rozšiřují i na zdraví mozku a schopnost zdravého úsudku.
Nový výzkum publikovaný v prosinci 2024 zjistil, že u starších dospělých je kardiorespirační zdatnost vynikajícím ukazatelem zdraví mozku v mnoha oblastech poznávání, včetně paměti.
Jako výchozí bod se doporučuje, aby dospělí měli minimálně 150 minut týdně fyzické aktivity střední intenzity. Fyzickou aktivitu můžete zařadit i do svého každodenního života. Například vystoupit z tramvaje o jednu zastávku dříve a jít pěšky, nebo svazek chování, jako je sledování televize pouze během cvičení.
Přestaňte kouřit
Ano, už jste to slyšeli, ale vědecké poznatky jsou stejně pevné jako kdykoli předtím: přestaňte kouřit a budete žít déle. Tak to prostě je.
Proč je kouření tak smrtící? Je spojováno se všemi možnými příčinami, od rakoviny a srdečních onemocnění až po cukrovku a mnoho dalších nemocí. Přestat kouřit nejen snižuje riziko všech těchto nemocí, ale může prodloužit až o deset let délku života.
Doporučení odborníků pro dlouhověkost v roce 2025
Podle vědeckých poznatků o dlouhověkosti je nejdůležitější zdravý životní styl, včetně stravy a pohybu. Hledejte rychlá řešení, ale především tak udržitelná.
Aktivita, snížení hmotnosti, ukončení kouření, středomořská strava a omezení sedavého zaměstnání jsou klíčem nejen k prodloužení délky života, ale také ke zvýšení kvality života nebo délky zdraví. Podnikejte malé, trvalé kroky v různých aspektech svého života, abyste si vybudovali návyky, které vydrží i po roce 2025.
ZDROJ: https://www.healthline.com/health-news/healthy-ways-to-improve-longevity#The-bottom-line
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: SHVETS production: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-osoba-divani-usmivani-8899548/
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.