DetoxikaceJídlo a stravování

8 vedlejších účinků konzumace kofeinu

Ačkoli je kofein v nízkém až středním množství obecně bezpečný, jeho vysoká konzumace může vést k nepříjemným až nebezpečným vedlejším účinkům. Káva a čaj rozhodně nejsou nezdravé nápoje, ale je faktem, že je nezbytné konzumovat je obezřetně s a plným vědomím toho, že obsahují povzbuzující látky – a jejich množství si umět pohlídat.

Většina druhů obsahuje kofein, látku, která může zlepšit náladu, metabolismus a duševní i fyzickou výkonnost. Studie také prokázaly, že při konzumaci v nízkém až mírném množství je pro většinu lidí zcela bezpečný. Vysoké dávky kofeinu však mohou mít nepříjemné, a dokonce nebezpečné vedlejší účinky. Výzkum ukázal, že vaše geny mohou mít vliv na vaši toleranci vůči němu. Někteří mohou konzumovat mnohem více kofeinu než jiní, aniž by pociťovali negativní účinky.

Zde je 9 vedlejších účinků přílišného množství kofeinu – pokud se něco podobného objeví u vás, měli byste zvážit snížení příjmu kofeinu, případně se poradit s odborníkem.

1. Úzkost

Je známo, že kofein zvyšuje bdělost. Funguje tak, že blokuje účinky adenosinu, chemické látky v mozku, která způsobuje pocit únavy. Zároveň spouští uvolňování adrenalinu, hormonu „boje nebo útěku“ spojeného se zvýšenou energií.

Při vyšších dávkách však mohou být tyto účinky výraznější, což vede k úzkosti a nervozitě. Ve skutečnosti je úzkostná porucha vyvolaná kofeinem jedním ze čtyř syndromů souvisejících s kofeinem. Bylo zjištěno, že extrémně vysoký denní příjem 1 000 mg a více denně způsobuje u většiny lidí nervozitu, trému a podobné příznaky, zatímco u jedinců citlivých na kofein může vést k podobným účinkům i mírný příjem.

Pokud si všimnete, že se často cítíte nervózní nebo roztřesení, možná by bylo dobré podívat se na svůj příjem kofeinu a omezit ho.

2. Nespavost

Schopnost kofeinu pomáhat lidem zůstat vzhůru je jednou z jeho nejvíce ceněných vlastností. Na druhou stranu příliš mnoho kofeinu může ztížit dostatečný regenerační spánek. Studie zjistily, že vyšší příjem kofeinu zřejmě prodlužuje dobu potřebnou k usnutí. Může také zkrátit celkovou dobu spánku. Tyto výsledky naznačují, že pro optimalizaci spánku je důležité věnovat pozornost množství i načasování kofeinu.

3. Trávicí problémy

Mnoho lidí zjistilo, že ranní šálek kávy pomáhá rozhýbat střeva. Projímavý účinek kávy se připisuje uvolňování gastrinu, hormonu, který produkuje žaludek a který urychluje činnost tlustého střeva. Navíc bylo prokázáno, že podobnou reakci vyvolává i káva bez kofeinu.

Vzhledem k tomuto účinku není překvapivé, že velké dávky kofeinu mohou u některých lidí vést k řídké stolici nebo dokonce k průjmu. Vzhledem k tomu, že káva může mít zásadní vliv na funkci trávicího traktu, je vhodné omezit její pití nebo přejít na čaj, pokud se u vás objeví problémy.

4. Rozpad svalů

Rabdomyolýza je závažný stav, při kterém se poškozená svalová vlákna dostávají do krevního oběhu, což vede k selhání ledvin a dalším problémům.

Mezi nejčastější příčiny rabdomyolýzy patří úraz, infekce, zneužívání drog, svalová zátěž a kousnutí jedovatým hadem nebo hmyzem. Bylo však zaznamenáno několik hlášení o rabdomyolýze související s nadměrným příjmem kofeinu, i když je to poměrně vzácné. Jde o situaci, která se skutečně neděje na denní bázi, ale je vhodné být o této možnosti informován, abyste měli komplexní přehled o rizicích konzumace kofeinu.

5. Závislost

Navzdory všem zdravotním přínosům kofeinu nelze popřít, že si na něj lze vytvořit návyk. Podrobný přehled naznačuje, že ačkoli kofein spouští určité chemické látky v mozku podobně jako kokain a amfetaminy, nezpůsobuje klasickou závislost jako tyto drogy. Může však vést k psychické nebo fyzické závislosti, zejména při vysokých dávkách. Přestože se nezdá, že by tato sloučenina způsobovala skutečnou závislost, pokud pravidelně pijete hodně kávy nebo jiných kofeinových nápojů, je velmi pravděpodobné, že se na jejích účincích stanete závislými, a to se může projevovat například tím, že vás bude bolet hlava, pokud si kávu nedáte.

6. Vysoký krevní tlak

Celkově se nezdá, že by kofein zvyšoval u většiny lidí riziko srdečních onemocnění nebo mrtvice. Bylo však prokázáno, že zvyšuje krevní tlak v důsledku svého stimulačního účinku na nervový systém. Zvýšený krevní tlak je rizikovým faktorem srdečního infarktu a mrtvice, protože může časem poškodit tepny a omezit tak průtok krve do srdce a mozku. Zdá se však, že účinek kofeinu na krevní tlak je dočasný. Zdá se také, že nejsilněji působí na lidi, kteří nejsou zvyklí ho konzumovat. Věnujte proto pozornost dávkování a načasování kofeinu je důležité, zejména pokud již máte vysoký krevní tlak.

7. Rychlá srdeční frekvence

Stimulační účinky vysokého příjmu kofeinu mohou způsobit zrychlení srdečního tepu. Může to také vést ke změně srdečního rytmu, tzv. fibrilaci síní, která byla hlášena u mladých lidí, kteří konzumovali energetické nápoje obsahující extrémně vysoké dávky kofeinu. Pokud po vypití kofeinových nápojů zaznamenáte jakékoli změny srdeční frekvence nebo rytmu, zvažte snížení jejich příjmu.

8. Únava

Je známo, že káva, čaj a další kofeinové nápoje zvyšují hladinu energie. Mohou však mít i opačný účinek, protože po odchodu kofeinu z vašeho organismu vedou k opětovné únavě. Ačkoli energetické nápoje s kofeinem zvyšují bdělost a zlepšují náladu po dobu několika hodin, následující den můžete být často unavenější než obvykle. Chcete-li maximalizovat přínos kofeinu na energii a vyhnout se opětovné únavě, snažte se ho konzumovat spíše v mírných než vysokých dávkách.

Zdá se, že lehký až mírný příjem kofeinu přináší mnoha lidem působivé zdravotní výhody. Na druhou stranu velmi vysoké dávky mohou vést k vedlejším účinkům, které narušují každodenní život a mohou dokonce způsobit vážné zdravotní problémy. Ačkoli se reakce jednotlivých osob liší, účinky vysokého příjmu ukazují, že více nemusí nutně znamenat lépe. Chcete-li získat výhody kofeinu bez nežádoucích účinků, zvažte poctivé posouzení svého spánku, energetické hladiny a dalších faktorů, které by mohly být ovlivněny, a v případě potřeby snižte jeho příjem.

ZDROJ: https://www.ashleytreatment.org/rehab-blog/side-effects-caffeine/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Melike Baran : https://www.pexels.com/cs-cz/foto/utulna-ranni-kava-na-cervene-dece-30294654/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button