NávodPřírodní léčba

Přírodní pomoc proti migréně: Pomohou vitamíny, obklady i změna stravy

Různé domácí prostředky mohou pomoci zmírnit příznaky migrény a pomoci předcházet jejím příznakům. Mezi ně patří například změna stravy, esenciální oleje, akupresura a další. Pokud máte na vlastní kůži zkušenosti s migrénou, dobře tušíte, jak velmi nepříjemná dovede být a jak zásadně vám dokáže zkomplikovat každodenní aktivity.

Případy migrény se liší od jiných typů bolestí hlavy. Příznaky migrény mohou zahrnovat:

  • změny zraku
  • citlivost na zvuk, světlo nebo čich
  • nevolnost nebo zvracení

Typicky se migrény léčí pomocí vhodné medikace, ale další úlevu od příznaků mohou přinést přírodní prostředky.

1. Akupresura

Akupresura spočívá v působení tlaku na určité části těla. Cílem stimulace těchto bodů je zmírnit bolest. Akupresuru mohou provádět profesionálové nebo ji lidé mohou vyzkoušet sami doma. Před zahájením je však užitečné řídit se pokyny odborníka.

Užitečným akupresurním bodem při bolestech hlavy je bod LI-4, který se nachází v prostoru mezi základnou levého palce a ukazováčkem. Silný, ale ne bolestivý krouživý tlak na bod LI-4 opačnou rukou po dobu 2 až 3 minut může pomoci zmírnit bolest hlavy.

2. Dieta

Člověk může zjistit, že změna stravy pomáhá předcházet příhodám migrény. Je to proto, že pro některé lidi jsou určité potraviny spouštěčem migrény.

Mezi běžné příklady potravin, které mohou migrénu vyvolat, patří např:

  • zpracované maso
  • alkohol
  • čokoláda
  • kofein

Lidé se mohou pokusit identifikovat potenciální spouštěče migrény tím, že si vedou deník příznaků a hledají vzorce.

3. Esenciální oleje

Někteří lidé mohou zkusit inhalovat esenciální oleje, které pomáhají zmírnit stres, úzkost a bolesti hlavy. Obecně se uvádí několik druhů esenciálních olejů, jejichž složky mohou pomoci zmírnit příznaky migrény. Patří mezi ně např:

  • levandule
  • máta peprná
  • heřmánek
  • bazalka

Je důležité si uvědomit, že některé esenciální oleje mohou být škodlivé pro děti, osoby trpící astmatem nebo těhotné či kojící ženy. Lidé by se před jejich použitím měli vždy poradit s lékařem. Také by se měli esenciální oleje inhalovat pouze prostřednictvím difuzéru. Při lokální aplikaci je vždy ředěte nosným olejem v bezpečné koncentraci.

Přestože výzkumy naznačují, že esenciální oleje mohou mít určité zdravotní účinky, je důležité si uvědomit, že čistota nebo kvalita těchto olejů není nijak regulovaná. Před použitím esenciálních olejů by se člověk měl poradit se zdravotníkem a prozkoumat kvalitu výrobků konkrétní značky.

4. Zvládání stresu

Podle Americké nadace pro migrénu stres vyvolává příznaky asi u 70 % lidí s migrénou. Může dokonce vytvořit cyklus, ve kterém migrenózní bolest zhoršuje stres, který pak vyvolá další migrénu.

Kdykoli je to možné, je nejlepší omezit situace, které mohou vést ke stresu. Pomoci může nalezení východisek, jako je psaní deníku, cvičení a meditace. Mezi další strategie zmírnění stresu může patřit teplá koupel, poslech hudby nebo nácvik dechových technik. Některým lidem pomáhají kurzy zvládání stresu.

5. Jóga

Přehled výzkumu jógy jako doplňkové terapie migrény zjistil, že jóga může být prospěšná při pomoci lidem, kteří zažívají epizody migrény, tím, že snižuje jejich frekvenci, trvání a bolest. Autoři přehledu však upozornili, že studie, které zkoumali, měly omezení a že je nutný další výzkum. Obecně však lze souhlasit s tím, že krátkodobé intervence jógy snižují klinické příznaky migrény. Zmírňovala také úzkost, depresi a stres, které mohou epizody migrény zhoršovat.

6. Biofeedback terapie

Biofeedback je terapie, která spočívá v učení se vědomému ovládání tělesných funkcí, které jsou obvykle mimovolní. Člověk se například může naučit, jak uvolnit svaly. Senzory na cílových svalech se přivádějí do malého přístroje, který v reálném čase poskytuje zpětnou vazbu o svalovém napětí a pomáhá uživatelům identifikovat napjaté svaly. Použití senzorů podél čela, čelistí nebo trapézových svalů na ramenou může lidem pomoci zaměřit se na svaly, které přispívají k migréně.

7. Kofein

Zatímco někteří jedinci uvádějí, že kofein může vyvolat epizodu migrény, jiní naznačují, že konzumace kofeinu jejich příznaky migrény zastavuje. Někteří lidé navíc mohou zjistit, že pití kofeinového nápoje jim může přinést mírnou úlevu po prodělaném záchvatu migrény.

Některé studie však zdůrazňují, že nadužívání kofeinu může vést k častějším příznakům migrény a náhlé vysazení kofeinu může vyvolat záchvaty migrény.

8. Masáž

Masáž svalů na krku a ramenou může pomoci uvolnit napětí a zmírnit migrenózní bolesti. Masáž může také snížit stres. Nejlepší volbou je samozřejmě profesionální masáž – ne vždy si ji však můžeme dovolit, nebo na ni nemáme čas. Kdo má zájem o automasáž při migréně, může zkusit vzít čistý tenisový míček a ve stoje u zdi ho s určitým tlakem kutálet podél ramen a zad.

9. Hořčík

Nedostatek esenciálního minerálu hořčíku může vyvolat migrenózní auru nebo menstruační migrénu. Doplňkový hořčík může pomoci léčit migrénu, zejména vedle typických antimigrenózních léků. Autoři však zároveň zdůraznili, že je třeba provést další studie týkající se hořčíku a jeho účinků na migrénu. Kromě toho by se člověk měl před užíváním tohoto doplňku poradit s lékařem, zejména pokud má jiné zdravotní problémy.

10. Vitamíny

Vitamíny skupiny B mohou snížit četnost a závažnost migrény. Hrají roli při regulaci neurotransmiterů v mozku. Vitamín B2 v dávce 400 mg denně po dobu 3 měsíců má významný vliv na počet dní, trvání, frekvenci a skóre bolesti epizod migrény.

Vitamin D může také hrát roli v četnosti epizod migrény. Studie zjistila, že lidé s migrénou a nedostatkem vitaminu D měli více dní s migrenózní bolestí než lidé bez nedostatku tohoto vitaminu.

Vitaminy skupiny B jsou rozpustné ve vodě, takže jejich případný nadbytek odchází močí. Z tohoto důvodu je nepravděpodobné, že by jich člověk mohl užívat příliš mnoho. Přesto je nejlepší se před užíváním nových vitaminových doplňků poradit s lékařem.

11. Voda

Pití dostatečného množství vody během dne může pomoci zabránit vzniku epizod migrény. Užívání malých doušků vody může člověku také pomoci zvládnout některé příznaky migrény, například nevolnost.

12. Obklady

Někteří lidé zjistili, že přikládání chladných nebo teplých obkladů na hlavu může být uklidňující a pomáhá snižovat bolest při migréně. Lidé s oběhovými problémy, cukrovkou nebo některými kožními onemocněními by se však měli extrémním teplotám vyhnout.

Kdy vyhledat pomoc

Pokud se příznaky migrény objevují častěji než několikrát za měsíc nebo pokud jsou natolik závažné, že narušují práci nebo jiné aktivity, je důležité kontaktovat lékaře. Lékař může vyloučit závažná onemocnění a poradit, jak příznaky zvládat a léčit.

Migréna může způsobovat silné bolesti, nevolnost a zvracení. Ačkoli léky mohou pomoci zmírnit příznaky, někteří lidé mohou najít úlevu také díky změně životního stylu a domácím prostředkům.

Pokud jsou epizody migrény časté nebo závažné, je důležité kontaktovat lékaře. Specialista na bolesti hlavy vám může poradit s možnostmi léčby a pomoci zvládnout příznaky.

ZDROJ: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322814#seeking-help
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-oblicej-na-vysku-portret-3812757/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Back to top button