
Dětská obezita je závažný zdravotní stav, který spočívá v nadměrném množství tělesného tuku v raném věku. Bohužel v Evropě, a zejména také v Česku je stále častějším fenoménem. Nadváha často vede k dalším zdravotním potížím, jako je cukrovka a vysoký krevní tlak. Dětská obezita může také vést ke špatnému sebevědomí a depresím.
Příznaky dětské obezity nejsou přímočaré nebo jednoduše založené na tom, jak děti vypadají. A na vzniku tohoto stavu se mohou podílet různé faktory. Některé faktory mohou být v možnostech rodiny změnit, například stravovací návyky a fyzickou aktivitu. Mnoho dalších možných faktorů změnit nelze, například ty, které souvisejí s geny a hormony.
Dětskou obezitu můžete pomoci zvládnout nebo jí předcházet tím, že celá rodina bude pravidelně jíst vyvážená jídla a svačiny. Pomáhá také, aby celá rodina vedla aktivní životní styl. Takové kroky pomáhají chránit zdraví vašeho dítěte nyní i v budoucnu.
Příznaky a projevy
Příznaky dětské obezity nejsou jednoznačné. Ne všechny děti, které mají kila navíc, trpí nadváhou. Pro děti bývá typické, že v různých fázích vývoje nesou různé množství tělesného tuku – a může se to poměrně rychle měnit například v souvislosti se skokovým růstem. Podle toho, jak vaše dítě vypadá, tedy nemusíte vědět, zda se vás tento problém týká. Dlouhodobá nadváha však již problémem je a je nutné jej řešit.
Měření zvané index tělesné hmotnosti (BMI) pomáhá zdravotnickým pracovníkům zjišťovat stav nadváhy a obezity. BMI dítěte vychází z porovnání jeho hmotnosti a výšky s ostatními dětmi stejného věku a pohlaví pomocí růstových tabulek. Klíčovou roli pro zdraví hrají například také růstové vzorce, stravovací a pohybové návyky, stres, spánek a rodinná anamnéza. Určit správně BMI byste tedy měli nechat na odborníkovi – prosté naťukání údajů do online kalkulačky obvykle nestačí.
Příčiny obezity
Dětská obezita je složitý stav. Na její příčině se mohou podílet různé faktory. Patří mezi ně např:
- Genetické a hormonální faktory
- Přístup k jídlu
- Stres
- Spánek
- Sociální a ekonomické faktory
- Stravovací návyky a fyzická aktivita
Rizikové faktory
Dětskou obezitu zvyšuje mnoho rizikových faktorů. Mezi faktory, které může vaše rodina změnit, patří například tyto:
- Stravovací návyky. Častá konzumace potravin s velkým množstvím přidaného cukru, nasycených tuků nebo sodíku může způsobit, že vaše dítě přibere na váze. Patří mezi ně rychlé občerstvení, pečivo a svačiny z automatů. Přibývání na váze mohou způsobovat také sladkosti a zákusky. Stejně tak sladké nápoje, jako jsou limonády, ovocné šťávy a sportovní nápoje. Tyto typy potravin a nápojů se nacházejí všude a jsou navrženy tak, aby zaujaly chuťové pohárky. Je v pořádku, že si takové pochoutky občas dopřejete. Snažte se je jíst nebo pít pomalu a s rozvahou a věnujte pozornost každému soustu nebo doušku. A nezapomeňte se podívat na velikost porce uvedenou na etiketě.
- Nedostatek pohybu. Děti, které nemají dostatek každodenního pohybu, častěji přibírají na váze. Doporučte proto svému dítěti nebo dospívajícímu, aby se denně věnoval alespoň 60 minutám fyzické aktivity. Na přibývání na váze se podílí také příliš mnoho času stráveného nečinností. Příkladem nečinnosti je sezení u televize, hraní videoher nebo používání velkého množství sociálních médií. Pokud jsou vašemu dítěti dva roky nebo více, snažte se omezit čas strávený u obrazovky ve volném čase, který nevyužíváte ke školní práci, na maximálně dvě hodiny denně. Pokud jsou vašemu dítěti méně než 2 roky, nedovolte mu trávit čas u obrazovky vůbec.
- Faktory duševního zdraví. Osobní stres a rodinný stres mohou zvýšit riziko obezity u dítěte. Trvalý stres může způsobit, že se v těle vytváří vysoké množství hormonů, jako je kortizol, které také přispívají k růstu tukové tkáně. Mohou také vyvolat chuť na potraviny s velkým obsahem tuku a přidaného cukru. Pokud se domníváte, že vaše dítě je vystaveno příliš velkému stresu, je nutné toto řešit – typickým obdobím může být třeba nástup do školy, kdy se dítě učí zcela novému režimu a vstupuje do nových vztahů.
- Některé léky. Některé léky na předpis mohou zvyšovat riziko obezity. Na to by vás však měl upozornit ošetřující lékař – a také s tím tuto situaci případně konzultujte. Vždy je možné najít vhodnou náhradu.
Komplikace
Dětská obezita často způsobuje zdravotní problémy. Ty mohou ovlivnit fyzickou, sociální a duševní pohodu dítěte.
- Cukrovka 2. typu: Toto dlouhodobé onemocnění ovlivňuje způsob, jakým tělo využívá cukr, nazývaný také glukóza. Obezita a neaktivní životní styl zvyšují riziko vzniku cukrovky 2. typu.
- Vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak: Špatná strava může způsobit jeden nebo oba tyto stavy. Vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak se mohou podílet na hromadění plaků v tepnách. Toto nahromadění může způsobit zúžení a ztvrdnutí tepen. A to může vést k srdečnímu infarktu nebo mrtvici v pozdějším věku.
- Bolesti kloubů: Nadváha způsobuje větší zátěž kyčlí a kolen. Dětská obezita může způsobovat bolesti a někdy i zranění kyčlí, kolen a zad.
- Sociální a duševní komplikace: Děti s obezitou mohou být šikanovány nebo šikanovány svými vrstevníky. V důsledku toho mohou ztrácet sebevědomí. Mohou mít také vyšší riziko deprese, úzkosti a poruch příjmu potravy.
Dětská obezita není neškodná, ani roztomilá. Naopak je signálem, že dítě vlastně nežije a nefunguje zdravě. Ať už jsou její příznaky jakékoliv, je to rozhodně věc, kterou je třeba řešit a nečekat, že se spraví sama. Pokud je někdo obézní již v dětství, je vysoce pravděpodobné, že se stejným problémem bude bojovat i v dospělosti. Nebuďte tím, kdo vašemu dítěti dá predispozice pro náročnou budoucnost s nalomeným zdravím.
ZDROJ: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/childhood-obesity/symptoms-causes/syc-20354827
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Anna Tarazevich: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/drevo-text-dopisy-pismena-5910763/
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.