
Fascinuje vás, když vám někdo řekne, že se dokáže každé ráno budit sám, úplně bez budíku? Ať už tomu věříte, nebo ne – je skutečně možné toto „natrénovat“. Naše tělo je velmi flexibilní a správným nastavením s ním dokážeme dělat divy.
Zavedení spánkového režimu a režimu před spaním, přesunutí budíku a úprava stravy jsou některé postupy, které vám mohou pomoci lépe spát a ráno se probouzet. Jak na to?
Stanovte si spánkový režim
Chodit spát a vstávat každý den ve stejný čas je důležité, pokud jde o dobrý spánek. Většina dospělých potřebuje alespoň 7 hodin spánku za noc. Snažte se chodit spát dostatečně brzy, abyste se probouzeli svěží. Dodržujte spánkový režim každý den, včetně dnů volna. Vaše tělo se v tuto dobu začne přirozeně probouzet.
Vytvořte si rutinu před spaním
Některé činnosti mohou narušovat váš spánek, pokud je provádíte příliš blízko doby spánku. Patří mezi ně:
- dívání se na obrazovky, jako je notebook nebo telefon
- pití kofeinu
- pití alkoholu
Naopak existuje řada činností, které navozují pocity pohody a klidu a mohou vám pomoci uvolnit se a dát tělu signál, že je čas odpočívat:
- meditace nebo dechové cvičení
- teplá koupel nebo sprcha
- poslech uklidňujícího podcastu
- čtení fyzické knihy nebo elektronické čtečky, která nevyzařuje modré světlo
Upravte svůj jídelníček
Zdravá strava může přispět k lepšímu spánku. Na druhou stranu existují i studie, které zjistily, že ultra zpracované potraviny a potraviny s vysokým obsahem přidaného cukru mohou kvalitu vašeho spánku zhoršit. Bez ohledu na to má zdravá strava řadu dalších výhod. Snažte se o vyváženou stravu zaměřenou na plnohodnotné potraviny. Snažte se do ní zařadit:
- ovoce
- zeleninu
- celozrnné potraviny
- luštěniny
- semínka a ořechy
- zdravé tuky, jako je avokádo a olivový olej.
- libové bílkoviny
Obecně se snažte jíst potraviny v jejich nejpřirozenější podobě.
Pravidelný pohyb
Pravidelné cvičení je dalším důležitým aspektem, pokud jde o zlepšení vašeho spánku. Ve skutečnosti je ke kvalitnímu spánku a odpočinku nutná také fyzická, nejen mentální únava. A tak přestože jste možná naprosto vyčerpaní z práce, přesto nemůžete dobře a kvalitně spát, pokud i vaše tělo není dostatečně vytížené.
Postupně budík eliminujte
Pokud jste zvyklí spoléhat se na budík, není dobré ho ze dne na den úplně vypnout. Lepší je ho postupně nastavovat na stále pozdější čas, dokud ho nebudete potřebovat vůbec. Pokud se začnete budit těsně před zazvoněním budíku, znamená to, že se vaše tělo už přizpůsobuje.
Využijte přirozené světlo
Světlo hraje zásadní roli v tom, kdy se cítíme bdělí a kdy ospalí. Ráno nás světlo přirozeně probouzí a večer tma signalizuje tělu, že je čas jít spát. Může tedy pomoci nechat roztažené závěsy nebo rolety, aby ráno do pokoje proudilo denní světlo. Pokud vstáváte brzy, když je ještě tma, může pomoci světelný budík, který postupně zesiluje světlo jako východ slunce. Po probuzení se hned vystavte dennímu světlu – stačí otevřít okno, jít na balkon, nebo si aspoň rozsvit jasné světlo.
Tímto způsobem je možné velmi efektivně, postupně a přirozeně přeučit své tělo na pravidelné vstávání. Uvidíte, že se celkově budete cítit lépe a poznáte to i na svých výkonech během dne. Není normální neustále zívat a k práci vypít několik šálků kávy. To vše dokáže překonat skutečně kvalitní spánek. A přirozené vstávání je rozhodně jedním ze znaků správného spánku. Zkuste mít takový spánek i vy.
ZDROJ: https://www.healthline.com/health/cant-wake-up#takeaway
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Acharaporn Kamornboonyarush: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1028741/
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.