NávodNemoci a komplikace

Práce s emocemi: Zkuste 7 metod, jak lépe fungovat v nejistých časech

Také pociťujete v poslední době více úzkosti, nejistotu, stres nebo napětí? Říká se, že přestože vlastně žijeme v blahobytu a luxusu, na naši psychiku vytváří dnešní doba velmi významné nároky – které ne každý dobře zvládne zpracovat. Výsledkem pak mohou být výše popsané pocity, které mnohdy neumíme správně eliminovat.

Tyto techniky sice problém přímo nevyřeší, zvládání zaměřené na emoce vás však může vybavit k lepšímu nakládání s tím, co prožíváte. Mezi způsoby, jak můžete zvládání zaměřené na emoce praktikovat, patří meditace, psaní deníku, ale i mnoho dalších.

Existují dvě odlišné strategie zvládání emocí:

  • Zvládání zaměřené na problém zahrnuje zvládání stresu tím, že se mu postavíte čelem a podniknete kroky k vyřešení jeho příčiny.
  • Zvládání zaměřené na emoce zahrnuje regulaci vašich pocitů a emocionální reakce na problém namísto řešení problému.

Obojí má své místo, ale ne všechny problémy mají své aktuální řešení, případně toto neleží ve vašich rukách a nemůžete s tím nic udělat. Zvládání a práce s emocemi je tedy minimálně stejně důležitá jako samotné řešení problémů.

1. Meditace

Meditace vám pomůže naučit se vzít na vědomí své pocity a prožitky – bez toho aniž bychom je soudili nebo hodnotili. Existuje mnoho různých typů meditace, takže si můžete najít ten, který vám bude vyhovovat.

Meditaci můžete praktikovat kdykoli a kdekoli a nebude vás to nic stát. Zpočátku se může zdát neznámá nebo nepříjemná. Pokud však budete důslední, je pravděpodobné, že uvidíte a pocítíte její přínos.

Jak meditovat:

  • Posaďte se nebo si lehněte na klidné a pohodlné místo.
  • Zklidněte svou mysl. Můžete se zaměřit na své dýchání nebo si uvědomit, jak se cítí vaše tělo.
  • Nechte své myšlenky plynout, aniž byste je hodnotili nebo analyzovali.

2. Psané deníku

Někdy je zapisování pocitů prvním krokem k tomu, abyste se s nimi vypořádali. Možná nakonec zjistíte, že psaní deníku nabízí určitý druh emoční katarze, protože je odstraníte ze své mysli a přenesete je do deníku.

Chcete-li z psaní deníku vytěžit co nejvíce, zkuste:

  • psát každý den, i když máte jen 5 minut
  • psát vše, co vás napadne – nedělejte si starosti s úpravami nebo cenzurou
  • zaznamenávejte si všechny změny nálady nebo emocionální změny, které zažíváte, a všechny faktory, které by k nim mohly přispívat, ať už jde o cvičení, určitá jídla nebo konkrétní vztahy

3. Pozitivní myšlení

Optimismus sám o sobě problémy nevyřeší, ale může podpořit vaši emoční pohodu. Chcete-li do svého života přidat více pozitivního myšlení, zkuste:

  • budovat pozitivní samomluvu místo toho, abyste se sami před sebou shazovali
  • uznávat své úspěchy místo toho, abyste se soustředili na „neúspěchy“
  • smát se chybám
  • pamatovat si, že každý se soustředí více na sebe než na vás
  • připomínat si, že to vždycky můžete zkusit znovu

Zpočátku se vám to může zdát nepřirozené. S trochou cviku vám začnou takové techniky připadat daleko snadnější. Je důležité si uvědomit, že optimistické nebo pozitivní myšlení neznamená ignorování vašich problémů. Jde o to, abyste problémům dali pozitivní nádech a našli trochu radosti, která vám pomůže je překonat.

4. Odpuštění

Je snadné soustředit se na pocity křivdy nebo nespravedlnosti, když vám někdo ublíží nebo udělá něco nepěkného. Odpuštění vám však může pomoci nechat zranění odejít a začít se z něj léčit. Mějte na paměti, že než se budete cítit schopni odpustit, může nějakou dobu trvat, než se s bolestí vyrovnáte.

Praktikování odpuštění může prospět vaší emocionální pohodě mnoha způsoby. Můžete si toho všimnout:

  • snížení stresu a hněvu
  • větší soucit
  • větší empatii
  • silnější mezilidské vztahy

5. Změna pohledu

Vždycky pomůže, pokud se na situaci podíváte z jiné perspektivy. To vám pomůže zvážit širší souvislosti namísto toho, abyste se zasekávali na drobných detailech. Řekněme například, že váš vztah se v posledních měsících potýká s problémy, protože jste s partnerem neměli moc času na společné aktivity nebo komunikaci o problémech. Najednou přijdete o práci a zjistíte, že nyní trávíte hodně času doma. Místo toho, abyste nechali růst frustraci a nudu, můžete se na situaci podívat z té lepší stránky: Nyní máte spoustu času na to, abyste se s partnerem znovu sblížili a posílili váš vztah.

6. Mluvte o tom

Zadržování negativních emocí může mít vliv na vaše zdraví. Obecně je dobré o svých pocitech mluvit s ostatními účastníky situace. Možná si ani neuvědomí, že na vás měli nějaký vliv, pokud jim to neřeknete.

Sdílením svých potíží je vždy nevyřešíte, ale pokud existuje přístup k řešení, je pravděpodobnější, že ho objevíte společně. Mluvit o svých pocitech s důvěryhodnou blízkou osobou vám také může pomoci cítit se lépe, zejména když neexistuje žádné dobré řešení vašeho problému.

7. Spolupráce s terapeutem

Některé závažné problémy mohou způsobit velké trápení. Můžete procházet rozchodem, čelit zdravotním problémům nebo se vyrovnávat se velkým smutkem. Tyto okolnosti nemůžete příliš změnit a vypořádat se s bolestnými emocemi, které se objeví, na vlastní pěst může být těžké.

Důvěryhodný odborník na duševní zdraví vám může pomoci zvládnout emocionální trápení tím, že vám nabídne vedení k některé z výše uvedených strategií zvládání emocí. Může vám také poskytnout podporu, která je konkrétněji přizpůsobena vaší situaci.

I když vám nepomůže problém přímo vyřešit, práce s emocemi může pomoci cítit se lépe a šetřit si energii na skutečné řešení problémů. Některé způsoby, jak můžete zvládání zaměřené na emoce praktikovat, jsou meditace, psaní deníku a změna úhlu pohledu. I když se tyto postupy mohou zpočátku zdát nepříjemné, časem se mohou začlenit do vašich běžných strategií a proměnit zvládání složitých situací.

ZDROJ: https://www.healthline.com/health/emotion-focused-coping#therapy
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/drevo-osoba-ulice-zed-262075/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button