Péče o těloPřírodní léčba

Nikdy nepoužívejte zázvor, pokud trpíte těmito potíži – může to způsobit vážné zdravotní problémy

Zázvor je kvetoucí rostlina, která je původem z Číny. Je považován za jednu z nejzdravějších bylinek na planetě. Vědecké jméno má Zingiber officinal a je člen rodiny Zingiberaceae. Má velmi mnoho zdravotních účinků, pro lidské tělo a psychiku a proto je tak hojně využíván v přírodní medicíně.

Kvetoucí rostlina

Tato kvetoucí rostlina disponuje živinami a bioaktivními látkami, které drží neuvěřitelné výhody pro lidské zdraví. Oddenek rostliny je kořen a ten se používá často v kuchyni při vaření a také v medicíně. Je protizánětlivý, antioxidant a je pro zažívání velmi skvělý. Doporučuje se jako přírodní lék pro mnoho fyzických nemocí, vzhledem k jeho živinám. Disponuje také fytochemickými látkami, které podporují lidské zdraví.

Nicméně existují situace, v nichž zázvor není úplně optimální doplněk jídelníčku a pomůže už stávající problémy ještě zhoršit. Přinášíme některé ze situací, ve kterých je nutno se vyhnout konzumaci zázvoru:

Poruchy krve

Stimuluje krevní oběh, což je důležité pro většinu lidí, zejména pak pro ty, kteří trpí onemocněním periferních tepen, cukrovkou, obezitou nebo Raynaudovou chorobou. Hemofilie je vzácná genetická porucha, při které schopnost srážení krve je značně snížená. To znamená, že by poškozený mohl těžce krvácet a to i jen z malého zranění. Může rušit účinky léků, které pacienti berou na hemofilii, ale také může vést k nadměrné stimulaci krevního oběhu u hemofiliků, což může vést k těžkým a někdy i smrtelným krvácení.

Léky na předpis

Lidé, kteří užívají léky na vysoký krevní tlak nebo léky na cukrovku patří do zvláštní rizikové skupiny. Zázvor může změnit účinky na lidské tělo. Kombinace zázvoru antikoagulancí, beta-blokátory nebo inzulinových léků může být velmi škodlivé. Konkrétně, zázvor stimuluje ředění krve, snižuje krevní tlak a tyto vlastnosti snižují účinky těchto léků.

Těhotenství

Zázvorový čaj je v časné fázi těhotenství ke zmírnění nevolnosti a zvracení. Po prvním trimestru nicméně je dobré dávat pozor. Je třeba si zázvor dávkovat ve velmi malých dávkách (pokud vůbec), protože to může vyvolat děložní stahy. To zase může vést k předčasnému porodu nebo potratu. Na druhou stranu může být zázvor účinný, jestliže už nadešel termín porodu a vašemu dítku se na svět pořád nechce.

Podvyživení

Potřebujete-li pár kilogramů přibrat, není dobré konzumovat zázvor ani užívat doplňky na bázi kořenu zázvoru. Vysoký obsah vlákniny, který zázvor obsahuje, zvyšuje pH v žaludku a stimuluje trávicí enzymy. A to díky tomu, že vede ke spalování tuků a snižuje chuť k jídlu. Což může vést ke ztrátě hmotnosti, vlasů, k poruchám menstruace nebo i ke špatné svalové hmotě.

Zázvorové náhražky

Jestliže se ocitnete v jedné z výše uvedených kategorií, pak existují i jiné přípravky a koření, které můžete použít k ochucení nebo k léčivým vlastnostem. Existuje mnoho alternativ, které doporučují odborníci na výživu, například červené papriky, sladké papriky, kajenský pepř a podobně. Mohou být také přidávány do jídel a nápojů. Dodávají chuť, což je pro vaše chuťové pohárky to správné. V paprice je navíc i kapsaicin, což je jeden z antioxidačních fytonutrientů. Jde o protizánětlivé činidlo, které je známé pro léčení trávicího systému.

Můžete vyzkoušet také kardamom, který má bohatou pikantní chuť, dobré účinky z hlediska výživy a také podpůrné účinky. Neutralizuje kyseliny, podporuje trávení a chutná skvěle v kávě. Vyzkoušejte jej nebo další koření.

Zdroj

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Podobné články

Back to top button