Péče o tělo Zdravé tipy

Rakovina děložního čípku ohrožuje stále mladší ženy. Tyto příznaky vám pomohou odhalit nemoc včas

Jana H.
Napsáno Jana H.

Rakovina děložního čípku patří společně s rakovinou prsu k nejčastějšímu druhu rakoviny u žen. Podle nejnovějších výzkumů ohrožuje stále mladší ženy a tedy ani ženy okolo dvacítky by neměly prevenci zanedbávat a bedlivě sledovat projevy svého těla.

Problémem je, že příznaky rakoviny děložního čípku jsou často velmi nenápadné. Může se jednat jen o drobné přechodné bolesti nebo diskomfort, který ale ženy často připisují běžným projevům cyklu. Než tedy pojmou podezření a vypraví se na vyšetření na gynekologii, může již nemoc postoupit do vážné fáze, kdy je léčba obtížná a zdlouhavá.

Tím, že ohrožuje i mladé ženy, může být také důvodem neplodnosti. I žena, která se z rakoviny úspěšně vyléčí už často nemůže mít děti. Rakovina děložního čípku je tedy nemoc, která vám může obrátit život vzhůru nohama. Lze se nějak bránit? Kromě očkování je dobrou prevencí i zdravý životní styl, ale ani ten vám nic nezaručí. Daleko důležitější tedy je znát své tělo a umět včas odhalit varovné příznaky. Tyto patří mezi nejčastější a pokud se u vás objevují, raději se ještě dnes objednejte na prohlídku k lékaři. I když jen málokterá žena chodí na gynekologii ráda, je to rozhodně lepší, než nemoc odhalit příliš pozdě.

Silné krvácení

Ženy s rakovinou děložního čípku mohou mít zcela pravidelnou a bezproblémovou menstruaci. Prvním příznakem, který by vás ale měl zarazit, je silné krvácení. A to nejen během periody, ale také mimo cyklus, například po sexuálních styku.

Říci, co je silné krvácení, je složité. Každá žena je jiná a to, co je pro jednu již silné, může být pro jinou zcela v normě. Zvlášť proto je důležité sledovat své tělo dlouhodobě, abyste byla schopna odhalit změny a nepravidelnosti, které mohou nastat. Pokud máte pocit, že je vaše krvácení silnější nebo pociťujete jiný diskomfort během menstruace, raději kontaktujte svého gynekologa.

Bolest při močení

Reprodukční a vylučovací systém je u žen propojen dost významně. Proto se některé projevy nemocí dělohy, vaječníku nebo čípku mohou projevit i na vylučování. Typická je bolest při močení. Podobá se bolesti při zánětu močových cest, a proto ji řada žen za tento problém zamění. Jedná se o příznak, který se údajně objevuje až u 90 % žen s onemocněním rakoviny děložního čípku, takže se na něj zaměřte a pokud jej zaznamenáte, situaci urgentně řešte.

Problémy při sexu

Rakovina děložního čípku se velmi často projeví i při vašem milostném životě. Není výjimkou, že nemocné ženy pociťují při styku bolest, pálení a celkové nepohodlí. Je to proto, že během sexu dochází i ke dráždění čípku, který takto může reagovat.

Ne každý bolestivý sex musí být automaticky způsoben rakovinou. Někdy jde jen o zcela obyčejné nedostatečné zvlhčení nebo zánětlivé onemocnění, které se dá snadno léčit. Pokud s partnerem neodhalíte nějakou zjevnou příčinu, je lepší konzultovat tento stav s lékařem.

Dlouhá a silná menstruace

Každá žena má menstruaci jinou. Některé trvá jen něco okolo 3 nebo 4 dní a je poměrně slabá. Jiné ženy mohou krvácet i 6 – 8 dní a jsou přitom zcela zdravé. Často je to způsobena různou hladinou hormonů, dědičností, nebo i životním stylem a hmotností.

Nemusíte tedy panikařit, pokud máte celý život stejnou dlouhou a silnou periodu. Problém ale je, pokud se její průběh zčistajasna promění. Menstruace zesílí, je bolestivější, mohou ji doprovázet i jiné nepříjemné projevy. V takovém případě je rozhodně namístě odhalit příčinu. Někdy se může jednat třeba jen o stres, změnu životního stylu, jiné onemocnění, braní léků, ale často může jít i o rakovinu. Raději se tedy objednejte k lékaři a ujistěte se, že je vše v pořádku.

O autorovi

Jana H.

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Psaní článků a předkladům se věnuji přibližně 7 let a stále hledám nové cesty, jak se v této profesi zdokonalovat. Ve volném čase objevuji nová místa po světe, trávím čas v přírodě a s přáteli a snažím se udržovat v dobré kondici. Občas si sice neodpustím sladký zákusek, ale baví mě experimentovat v kuchyni a hledat způsoby, jak nahrazovat rafinované cukry a nezdravé tuky za kvalitní přírodní suroviny.