Zdravé tipy

Péče o novorozence v létě. Tipy, jak vše zvládnout v klidu a pohodě

Léto je náročným obdobím pro každého, ale pro maminky a jejich drobečky to platí dvojnásob. Miminka často sužují problémy jako opruzeniny, dehydratace, pocení, infekce a ztráta chuti k jídlu. Vstupte do tohoto léta připraveni a užijte si ho tak, jak jen to bude možné. I malým miminkem můžete v létě bez obav vyrazit ven. Jen je důležité vědět, jak o něj správně pečovat, aby vše zvládlo v pohodě a bez problémů.

Pozor na dehydrataci

I když všichni víme, jak je v létě důležité pít, přesto se nám běžně stane, že to v případě našich nemenších zanedbáme. Dospělý člověk nebo větší dítě si o vodu řekne samo, jednoduše už rozpozná žízeň a chápe, co to znamená. Jenže úplně malé miminko nic takového neumí a musíte tedy myslet za něj.

Pokud je vaše miminko mladší než 6 měsíců, je dobré kojit jej ještě intenzivněji a častěji než během chladnějších měsíců. Takto zajistíte, že bude vašemu miminku zajištěn pravidelný přísun tekutin. Ideální je kojit každé dvě hodiny.

Pokud je dítě starší 6 měsíců, pak mu už v pravidelných intervalech nabízejte vodu. Může se stát, že bude vodu zprvu odmítat, a tak buďte vynalézaví. Dobrým nápadem je nabízet mu například velmi vodnaté ovoce jako je vodní meloun. Ten mu dodá živiny i hydrataci. Uvědomte si, že miminka čůrají, jak se jim zachce, a je tedy nezbytné doplňovat hydrataci skutečně pravidelně a průběžně.

Pomoci může i svlažování studenou vodou. Můžete miminku čas od času namočit do studené vody ručičky nebo nožičky. To sníží jeho tělesnou teplotu a bude se méně potit a ztrácet tekutiny.

Chraňte před sluncem

Stejně nebezpečné jako nedostatek vody je i slunce. V létě je velmi silné a dětská pokožka je velice jemná a citlivá. Zvyšuje se tak riziko spálenin nebo podrážděné pokožky a alergických reakcí.

Důležité je používat i na malé děti opalovací krém a také je co možná nejvíce chránit před přímým sluncem. Zvolte takový opalovací krém, který má co nejpřírodnější složení a je určen pro kojence. Rozhodně na miminko nepoužívejte krém, který je určen pro dospělé. Obsahuje totiž silné chemické látky, které by tak malému človíčkovi mohly ublížit a nebo způsobit alergickou reakci.

Chcete-li jet s miminkem k moři, musíte si uvědomit, že kojenci nesmí být dlouhodobě na přímém slunci. Jste-li na pláži, musí být většinu času ve stínu, s kloboučkem na hlavě a chráněné před slunečními paprsky. Důležité jsou i pravidelné přestávky na temném a chladném místě. Návštěva u moře není tabu, ale musíte být velice opatrní a přizpůsobit program potřebám vašeho dítěte.

Jaké oblečení?

Mohlo by se zdát, že čím méně oblečení bude vaše miminko mít, tím lépe. Opak je ale pravdou, pokud jdete s malým miminkem ven, snažte se jen obléci do velice lehkého a vzdušného oblečení, které ale zakrývá co možná nejvíce dětské pokožky. Ideální jsou světlé barvy a lehké bavlněné oblečení z bio bavlny. Vyhněte se syntetickým materiálům a přiléhajícímu oblečení.

Nezapomeňte také na pokrývku hlavy. Důležité je také pravidelně měnit plenky. V teplém počasí může snadněji dojít k opruzeninám a vaše dítě se nebude v zapařené plence vůbec cítit pohodlně. Pokud to je pro vás možné, zkuste alespoň na léto volit látkové pleny, které jsou vzdušnější.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři. Psaní článků a předkladům se věnuji přibližně 7 let a stále hledám nové cesty, jak se v této profesi zdokonalovat. Ve volném čase objevuji nová místa po světe, trávím čas v přírodě a s přáteli a snažím se udržovat v dobré kondici. Občas si sice neodpustím sladký zákusek, ale baví mě experimentovat v kuchyni a hledat způsoby, jak nahrazovat rafinované cukry a nezdravé tuky za kvalitní přírodní suroviny.

Podobné články

Back to top button