Detoxikace Návod

Nejlepší rostliny pro dobrý spánek. Které z nich máte v ložnici vy?

Jana H.
Napsáno Jana H.

Všichni dobře víme, že dobrý spánek je naprosto klíčový pro zdravý životní styl. Pokud dostatečně neodpočíváte, pak váš organismus začne pomalu ale jistě ztrácet sílu a slábnout. Budete se cítit mdlí, neustále unavení, bez života a i vaše náladu bude pravděpodobně na bodu mrazu.

Kvalitní a správný spánek by měl trvat alespoň 7-8 hodin v závislosti na individuálních potřebách, pohlaví i na vašem zdravotním stavu. Nejde však jen o délku spánku, ale závisí také na jeho kvalitě a průběhu. Ideální teplota pro spánek je okolo 17 stupňů a v místnosti, kde spíte, by mělo být dobře vyvětráno a také by zde měla být co možná největší tma.

Důležité je také to, v čem spíte, co předtím jíte nebo nejíte, záleží i na vaší matraci a koneckonců i na poloze, v jaké ležíte. Všechno je prostě důležité. A neméně důležité je i to, jaké rostliny máte v pokoji, kde spíte. Opravdu to není jedno a díky správnému výběru můžete svůj spánek velice silně podpořit.

A jaké květiny jsou tedy ty nejlepší? Možná některé z nich máte i ve své ložnici. A pokud ne, pak si při nejbližší příležitosti nějakou pořiďte. Udělá vám to dobře, hezky to osvěží vaši ložnici a dodá vám to pohodu a lepší spánek.

Jasmín

Jasmín patří mezi exotické rostliny, které dokáží s vaším spánkem udělat divy. Zaprvé snižuje pocit napětí a stresu. Navozuje uvolňující atmosféru a pohodu, což je pro spánek naprosto klíčové. Za druhé vám pomůže snadněji usnout a zajistí, že váš spánek bude tvrdý a ničím nerušený.

Ať už rostlina kvete nebo ne, vydává příjemnou vůni, která podporuje přirozený pocit odpočinku a relaxace. Navíc je tato vůně velice jemná, takže vás při odpočinku nebude nijak rušit.

Aloe vera

Tato rostlina patří mezi sukulenty a je ideální rostlinou do domácnosti. Hodí se totiž nejen k navození uklidňujícího účinku před spaním, ale řeší také mnoho jiných problémů. Gel s aloe vera lze použít na popáleniny, na problematickou pleť i na péči o vlasy.

Aloe vera vůbec není náročná na pěstování. Vydrží i když na ni občas zapomenete se zaléváním. Je hezká, nenáročná a hlavně nesmírně užitečná. Klidně si ji pořiďte do každého pokoje ve vašem bytě.

Tchýnin jazyk

Uznáváme, že pořídit si do ložnice tchýnin jazyk může znít dost šíleně. Ale i přes její nepříliš hezké jméno, je pro umístění v ložnici jako dělaná. Skvěle se pěstuje i ve tmavších koutech, nepotřebuje příliš velkou péči a přitom dobře prospívá. Je skvělá právě proto, že absorbuje oxid uhličitý a vypouští kyslík. Právě proto je užitečná právě v ložnici, kde vám průběžně osvěžuje vzduch, i když máte zavřená okna.

Zbavuje vzduch také toxinů a přirozeně jej pročišťuje. Vypadá také hezky a může krásně doplnit jakýkoliv interiér.

Levandule

Levandule vydává přirozenou uklidňující vůni, která je ceněna nejen pro svou schopnost uvést vás do klidu a rovnováhy. Levandule se také krásně vyjímá jako okrasná květina, protože má nádhernou sytě fialovou barvu. Lze ji využít i jako koření a hodí se tedy nejen do ložnice, ale i do kuchyně.

Jakmile začne odkvétat, můžete ji usušit a vyrobit si malý polštářek naplněný sušenou levandulí, který vám bude ještě dlouho vonět a navozovat atmosféru pohody a klidu.

Lopatkovec

Patří k velice krásným a oblíbeným pokojových rostlinám. Kvete průběžně a jeho bílé květy jsou skutečně mistrovským dílem. Výhodou je, že tato rostlina dokáže zvýšit vlhkost v místnosti až o 5 procent, čímž přispívá k lepšímu dýchání pro vás i pro vaše blízké.

O autorovi

Jana H.

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Psaní článků a předkladům se věnuji přibližně 7 let a stále hledám nové cesty, jak se v této profesi zdokonalovat. Ve volném čase objevuji nová místa po světe, trávím čas v přírodě a s přáteli a snažím se udržovat v dobré kondici. Občas si sice neodpustím sladký zákusek, ale baví mě experimentovat v kuchyni a hledat způsoby, jak nahrazovat rafinované cukry a nezdravé tuky za kvalitní přírodní suroviny.