DetoxikaceZdravé tipy

Když ženám přeroste ego přes hlavu. To je syndrom včelí královny

Ženy byly od pradávna podrobeny nadvládě mužů. Tedy alespoň tak o tom z větší části hovoří historie lidstva, i když se jistě najdou výjimky, které potvrzují pravidlo. Dnešní doba již ženám dává v podstatě stejné možnosti jako mužům, i když řada feministek by s tímto tvrzením jistě nesouhlasila. Oproti starověku či středověku se však v našem století ženám daří nadprůměrně, ačkoliv stále existují místa, kde práva žen velmi silně pokulhávají, a rozhodně to není dobře.

Velkým problémem je aktuálně především šikana na pracovišti. A může se projevovat velice nenápadně – drobnými urážkami a zesměšňováním, neochotou spolupracovat atd. Podobný druh chování, kdy ženy, většinou na vyšších pozicích, záměrně podkopávají a snižují autoritu jiných žen se začíná objevovat s rostoucím počtem žen na manažerských funkcích a ve vedení firem.

O to překvapivější ale možná je, že nenávistí nebo pohrdáním vůči ženám se nevyznačují pouze muži, ale i samotné ženy. Ty někdy využívají sexistické předsudky vůči jiným ženám. Typické je například to, že tyto ženy odmítají pracovat v ženském kolektivu, jelikož je pro ně méně hodnotný než ten mužský. Některé ženy si libují ve srážení a ponižování osob stejného pohlaví a v demonstraci vlastní nadřazenosti. Mnoho žen také kritizuje feministická hnutí nebo iniciativy za ochranu žen a jejich práv.

V úlu je místo jen pro jednu královnu

Tento zvláštní syndrom se nazývá syndrom včelí královny a vědci jej popsali již v roce 1973. Za „objevem“ tohoto chování stojí američtí psychologové Staines, Tavrisová a Jayaratne. Po několika desetiletích zkušeností se však zdá, že jejich původní představa je zjednodušená.

Dámy trpící tímto syndromem mají ve zvyku chovat se k podřízeným ženám mnohdy hůř, nebo, je-li to vůbec možné, ještě přísněji než k mužům. Jenže muži jsou jim sympatičtější jen za určitých podmínek – a to tehdy, když plní jejich přání, dělají, co si žena zamane, a nijak jim nepřekáží v kariérním postup. Pokud se ta ale nechovají, pak běda i jim. V častém repertoáru těchto „včelích královen“ je šikana podřízených, různé formy vydírání, přidělování málem neřešitelných úkolů a další. Nejde ani tak o to, že by tyto ženy měly tak velké nároky. Jen jednoduše nechtějí být fér a baví je dělat lidem naschvály. Rozhodně nepotvrzují psychologická zjištění o méně hierarchickém rozložení v týmech vedených ženami.

Daleko více než o nenávist vůči ženám jde tedy o chorou potřebu realizovat se způsobem, který ubližuje ostatním. A většinou není nutně podstatné, zda se jedná o muže či ženu.

Včelí královna jako šéf

Pokud vám také velí žena, pak vás možná ihned napadlo, že i ona bude včelí královnou. Ale zda to tak je, nebo ne, asi poznáte jen stěží. To je případ pro psychologa, nicméně věříme, že některé patologické příznaky se dají odhalit i z běžného kontaktu s takovou osobou.

Pozor si dejte na tzv. sebenaplňující proroctví. To ve zkratce znamená, že pokud od vysoce postavených osob nečekáte nic dobrého, tak ho podvědomě do očekávané role manipulujete.

Máte-li na pracovišti včelí královnu, pozor na to. Výzkumy ukazují, že dopady takového řízení mají na muže i ženy významně horší vliv, než když vám velí muž s podobně zvrácenými motivacemi. Stále platí, že muži ani ženy si od jiné ženy nedají rádi poroučet. Máte-li podezření, že se v takovém prostředí pohybujete, je to dost dobrý důvod uvažovat na změnou zaměstnání nebo přeřazení do jiného oddělení. Vaše psychika si zaslouží ochranu před patologickým chováním jakékoliv domnělé královny. A to ať jste muž, nebo žena. Na pohlaví zde vůbec nesejde, pro oba tábory je takové chování stejně rizikové.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři. Psaní článků a předkladům se věnuji přibližně 7 let a stále hledám nové cesty, jak se v této profesi zdokonalovat. Ve volném čase objevuji nová místa po světe, trávím čas v přírodě a s přáteli a snažím se udržovat v dobré kondici. Občas si sice neodpustím sladký zákusek, ale baví mě experimentovat v kuchyni a hledat způsoby, jak nahrazovat rafinované cukry a nezdravé tuky za kvalitní přírodní suroviny.

Podobné články

Back to top button