KrásaPéče o tělo

Přemýšlíte o plastice prsou? Tyto otázky vám možná nedají spát.

Kolikrát už jste se dívaly na napěchované dekolty hereček a modelek a povzdechly jste si nad tím, že takhle nikdy vaše ňadra vypadat nebudou? Netvrdíme, že velká ňadra jsou vždy výhoda, ale řada žen by dala cokoliv za to, aby bylo jejich poprsí plnější a lépe tvarované. Dnešní doba už nabízí mnoho možností jak toho dosáhnout. Plastická chirurgie už není sprosté slovo, ale cesta jak si dopřát to, po čem toužíte.

Pokud tedy nad zvětšením prsou uvažujete, jistě se vám hlavou honí řada otázek. Je každopádně dobré si uvědomit, že jde o nevratný krok a ačkoli se implantáty dají vyjmout, jizvy vám zůstanou už napořád. Pokud jste tedy na vážkách a existuje ještě něco, co byste se rády před velkým rozhodnutím dozvěděly, máme pro vás pár odpovědí.

Bude to bolet?

Asi každého zajímá odpověď na tuto otázku. Pro krásu se musí trpět – to nám říkaly už i naše maminky. Ale jak moc? Nebudeme lhát, bezbolestné to není. A i když má každý práh bolesti trochu jinde, počítejte s tím, že po operaci nebudete rozhodně v nejlepší kondici. Bolest bezpochyby přijde, na druhou stranu se většina žen shoduje, že to za to stálo. Za pár týdnů budete znovu ve skvělé kondici i s novými ňadry a na bolest si ani nevzpomenete. Pokud ale bolest celkově špatně snášíte, je rozhodně na místě zahrnout tento faktor do vašeho uvažování.

Co když se to nepovede?

Ano, i to se může stát. Občas se může lišit výsledná velikost ňader, někdy je každé prso trochu jiné. Ale nelekejte se. Tělo si v prvních dnech na nové implantáty zvyká a ty se postupně usazují, proto se vám mohou zdát zprvu trochu nesouměrná nebo podivná. Ale po rekonvalescenci by mělo být již všechno v pořádku. Finální výsledek uvidíte asi až po 2 měsících od operace. V případě, že stále nebudete spokojená, je samozřejmě možné požádat o nápravu a situaci dále řešit s lékařem.

A co trvanlivost implantátů?

Bohužel se doposud nepodařilo vyrobit takové prsní implantáty, které by vydržely věčně. A přestože technologie výroby značně pokročila, průměrná doba trvanlivosti implantátů je nyní přibližně 10–16 let. Každá žena je navíc jiná a implantáty se vlivem jejího životního stylu různě opotřebovávají. Stav implantátů by se měl pravidelně kontrolovat pomocí ultrazvuku a při zjištěných nedostatcích je třeba implantáty vyměnit nebo vyspravit.

Budu moci sportovat?

Zejména aktivní ženy a sportovkyně se často ptají, zda se implantáty hodí i pro ně. Pravdou je, že spousta vrcholových sportovkyň si nechává zvětšit ňadra a nedělá jim to vůbec žádný problém. Většinou se jim implantát vkládá kvůli vysokému podílu svalů přímo pod sval. Většinou nemají s implantáty při svých běžných aktivitách žádný problém. Jiné ženy si naopak nechávají prsa zmenšit ze zdravotních důvodů nebo proto, že díky sportu hodně zhubly, včetně prsou. Je nutné však počítat s tím, že zhruba 2 měsíce po zákroku musí být žena v klidu a bez větší námahy. S některými sporty, které výrazně namáhají oblast rukou a prsního svalstva, je lepší počkat až 4 měsíce.

Jak to ovlivní můj intimní život?

Sex je možné mít už po týdnu od zákroku. Záleží však na tom, jak se žena sama cítí. Je třeba ale počítat s tím, že vaše drahá polovička se s novými ňadry hned tak nepomazlí. Místo bude citlivé, dost možná bolestivé nebo i nateklé. Nesmíte zapomínat na pooperační režim, který zahrnuje také nošení speciální kompresní podprsenky kvůli stabilizaci implantátů i hojení tkání. Ta se nosí několik měsíců i přes noc, takže váš milostný život bude tímto poněkud limitován.

Budu moci jednou kojit své dítě?

Obecně lze říci, že implantáty nejsou žádnou překážkou kojení. Maximálně se může stát, že se v průběhu tvorby mléka a kojení trochu natáhne kůže, kterou je potom vhodné upravit, ale nestává se to často. V podstatě tedy implantáty vůbec nebrání plnohodnotnému mateřství. Ukládají se totiž pod prsní žlázu nebo pod velký prsní sval a přítomnost implantátu žláze nijak nevadí. Obtíže mohou způsobit případné drobné záněty, které se při kojení mohou objevit, ať už máte implantáty, nebo ne.

Mohu pak docházet na mamografické vyšetření?

Ženy mají často obavy, že stlačení prsu deskami mamografu může implantát poškodit. Silikonové implantáty jsou ale velmi odolné a vydrží mnohonásobně vyšší tlak, než vyvinou desky mamografu. Není tedy na místě se poškození obávat. Pokud dojde na hodnocení obrazu, implantát je za mléčnou žlázou nebo za velkým prsním svalem a strukturu žlázy nezakrývá. Vyšetření tedy může probíhat standardně, jen je dobré pracovníky upozornit, že máte implantáty, aby s tím počítali.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Back to top button