Nedávné studie naznačují, že odtučněné mléko nemusí být vždy tou nejlepší volbou pro zdraví. Ačkoli mnoho oficiálních směrnic již dlouho doporučuje vyhýbat se plnotučnému mléku, ve skutečnosti může být skvělým doplňkem stravy zaměřené na živiny.
Mléko je jedním z přirozeně nejvýživnějších nápojů na světě, což vysvětluje, proč je často základem školních svačin a oblíbeným nápojem lidí všech věkových kategorií. Již desítky let doporučují výživové směrnice nízkotučné mléčné výrobky pro všechny starší dvou let. V posledních letech však vědci toto doporučení zpochybňují.
Různé druhy mléka: Plnotučné, nízkotučné a odstředěné mléko
V uličce s mléčnými výrobky ve většině obchodů s potravinami je k dispozici několik druhů mléka, které se liší především obsahem tuku.
Obsah tuku se měří v hmotnostních procentech celkové tekutiny. Zde je uveden obsah tuku v oblíbených druzích mléka:
- plnotučné mléko: 3,25 % mléčného tuku
- nízkotučné mléko: 1 % mléčného tuku
- odstředěné mléko: méně než 0,5 % mléčného tuku
Vzhledem k tomu, že tuk obsahuje více kalorií v jedné porci než jakákoli jiná živina, je mléko s vyšším obsahem tuku také kaloričtější.
Ačkoli každý typ mléka obsahuje podobné množství mikroživin, množství vitaminu D se může mírně lišit. Protože však většina výrobců mléka vitamin D do mléka přidává, obsahují jednotlivé druhy obecně podobné množství.
Dalším významným nutričním rozdílem mezi jednotlivými druhy mléka je množství omega-3 mastných kyselin, což je druh tuku, který je spojován s mnoha zdraví prospěšnými účinky, včetně zlepšení zdraví srdce a mozku a snížení zánětů. Čím více tuku šálek mléka obsahuje, tím vyšší je obsah omega-3 kyselin.
Plnotučné mléko: Je nezdravé?
Výživová doporučení již léta nařizují, aby se lidé plnotučnému mléku vyhýbali, a to především kvůli obsahu nasycených tuků. Hlavní výživová doporučení doporučují omezit nasycené tuky, protože mohou zvyšovat hladinu cholesterolu, který je rizikovým faktorem srdečních onemocnění.
Na základě těchto informací odborníci vyslovili předpoklad, že nasycené tuky musí zvyšovat riziko srdečních onemocnění. Neexistovaly však žádné experimentální důkazy, které by potvrzovaly, že je to pravda.
Šálek (cca 250 ml) plnotučného mléka obsahuje 4,5 g nasycených tuků, což je přibližně 20 % denního množství doporučeného – i proto se konzumace plnotučného mléka obecně spíše nedoporučuje, nicméně v poslední době se objevují experimentální údaje, které naznačují, že konzumace přiměřeného množství nasycených tuků přímo nezpůsobuje srdeční onemocnění.
Co vědět o nasycených tucích
Osoby s vysokou hladinou cholesterolu nebo srdečním onemocněním by sice měly dbát doporučení lékaře a sledovat příjem nasycených tuků, ale i bez těchto dvou onemocnění si je mohou dopřát jako součást vyvážené stravy. Z mnoha studií totiž vyplývá, že zvýšený příjem nasycených tuků není přímo spojen s vyšším rizikem srdečních onemocnění, mrtvice, infarktu nebo úmrtí v důsledku srdečních onemocnění.
Další výzkumy navíc naznačují, že některé potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků mohou mít na zdraví srdce odlišný vliv. Například jeden přehled ukázal, že sýry a jogurty jsou skutečně spojeny s nižším rizikem srdečních onemocnění, zatímco červené maso a máslo jsou spojeny s vyšším rizikem. Z tohoto důvodu je důležité brát v úvahu celkové nutriční složení složky a nezaměřovat se pouze na jednotlivé živiny
Plnotučné mléko a regulace hmotnosti
Mnoho lidí se vyhýbá pití plnotučného mléka, protože předpokládají, že kvůli extra tuku a kaloriím přiberou na váze. Mnohé studie však prokázaly, že konzumace mléčných výrobků s vysokým obsahem tuku může ve skutečnosti podpořit regulaci hmotnosti.
Vztah mezi mlékem a regulací tělesné hmotnosti je předmětem výzkumu již několik let a jeho výsledky jsou rozporuplné. Většina těchto studií však buď zahrnuje všechny druhy mléčných výrobků, nebo se zaměřuje na nízkotučné mléčné výrobky. Ve studiích, které se zabývají pouze mléčnými výrobky s vysokým obsahem tuku, jako je plnotučné mléko, existuje poměrně konzistentní souvislost mezi plnotučnými mléčnými výrobky a nižší tělesnou hmotností, což naznačuje, že plnotučné mléko může být skvělým doplňkem dobře sestavené stravy bohaté na živiny a může vám pomoci udržet si mírnou hmotnost.
Proč si vybrat odstředěné mléko?
V některých situacích může být odstředěné mléko tou nejlepší volbou. Například pokud držíte velmi nízkokalorickou dietu, může být lepší volbou zvolit odstředěné mléko, protože má méně kalorií, ale obsahuje přibližně stejné množství bílkovin v jednom šálku. Odstředěné mléko je také považováno za složku s vysokým obsahem živin, což znamená, že poskytuje velkou dávku vitamínů a minerálů při velmi malém množství kalorií. Může být také skvělým způsobem, jak zvýšit příjem několika dalších důležitých vitaminů a minerálů, včetně vitaminu D, fosforu a draslíku.
Co z toho plyne?
Zatímco jedinci, kteří již trpí vysokým cholesterolem a srdečními chorobami, by měli uposlechnout rady svého lékaře a omezit příjem nasycených tuků, lidé bez těchto onemocnění je mohou konzumovat v mírném množství, aniž by to mělo vliv na jejich celkové zdraví. Jako vždy tedy platí, že rozmanitá a vyvážená strava je základem zdraví a celkové duševní i fyzické pohody.
ZDROJ: https://www.aarp.org/health/healthy-living/info-2022/low-fat-dairy.html
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zdravy-piti-sklenice-sklo-236010/
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.