Zdravé tipy

Spánek ve 20, 30, 40 i později: Tělo má různé potřeby, které je nutné naplnit

Spánek je důležitý bez ohledu na věk. Odborníci doporučují dospělým spát 7 až 9 hodin denně, ale s věkem se potřeba spánku mírně mění. Je to logické – stejně jako se mění třeba i náš metabolismus, i spánek musí být nutně přizpůsoben potřebám našeho stárnoucího těla.

Důležitost spánku je neoddiskutovatelná – nedostatek spánku je spojen s depresemi, srdečními chorobami a cukrovkou 2. typu. Přitom přibližně třetina lidí na světě pravděpodobně nemá dostatek spánku.

Kolik spánku potřebujete s přibývajícím věkem?

Zatímco důležitost spánku v každé životní etapě zůstává konstantní, některé důvody, proč potřebujete spánek, a množství, které potřebujete, se mohou v průběhu let měnit.

Obecně se doporučuje, aby dospívající ve věku 13 až 18 let spali 8 až 10 hodin denně. Když se člověk dostane do dospělosti, doporučení se mění:

  • Lidé ve věku 18 až 60 let by měli spát alespoň 7 hodin denně.
  • Lidé ve věku 61 až 64 let potřebují 7 až 9 hodin za noc.
  • Lidé ve věku 65 let a starší potřebují 7 až 8 hodin u za noc.

Rozdíly to nejsou sice markantní, ale je vhodné mít o nich povědomí. Spánek delší než 9 hodin může být vhodný pro mladé dospělé, osoby zotavující se po nemoci nebo osoby, které se snaží dohnat nedostatek spánku. Zdravým dospělým se obecně nedoporučuje, protože i nadbytek spánku může vést k potížím – byť rozhodně nebývají tak závažné jako nedostatečný spánek.

Z výzkumů lze usoudit, že starší lidé tráví méně času v hlubších fázích spánku REM, což způsobuje problém s konzistentním hlubokým spánkem. Kromě toho se s věkem mění cirkadiánní rytmus, což způsobuje dřívější dobu spánku a dřívější dobu probouzení.

Jaké jsou fáze spánku?

Dnes se uvádí, že existují čtyři fáze spánku, z nichž každá je svým způsobem důležitá:

  • Fáze 1 Non-REM spánek: Zpomalení srdečního tepu, dýchání a pohybů očí.
  • Fáze 2 Non-REM spánek: Srdeční tep a dýchání se nadále zpomalují. Teplota klesá. Oční pohyby ustávají. Mozková aktivita se zpomaluje s krátkými intervaly elektrické aktivity.
  • Fáze 3 Non-REM spánek: Srdeční tep a dýchání se zpomalí na nejnižší úroveň spánku. Svaly se uvolní. Může být obtížné se probudit.
  • Fáze 4 spánku REM: Oči se rychle pohybují ze strany na stranu, přestože jsou zavřené. Smíšená mozková aktivita. V této fázi se obvykle objevují sny.

Spánek ve věku 18 až 25 let

Ačkoli právní dospělosti dosáhnete v 18 letech, výzkumy soustavně prokazuj, že mozek se vyvíjí přibližně do 25 let. A právě kvalitní spánek je pro tento vývoj zásadní. V tomto období potřebujete spánek pro:

  • podporu dalšího vývoje mozku
  • organizaci a ukládání vzpomínek
  • udržení kroku se studijním a profesním životem
  • udržení duševního a emocionálního zdraví
  • udržení hladiny energie pro každodenní život

Kvalitní spánek pomáhá mozku organizovat a ukládat vzpomínky. Bez něj může člověk častěji zapomínat. Nedostatek spánku může mít také za následek vznik umělých vzpomínek (tedy představ, které si mylně vybavujeme jako realitu).

Mladiství na konci dospívání a na začátku dvacátých let často navštěvují vysokou školu, odbornou školu, postgraduální studium nebo začínají svou kariéru, což vše může ovlivnit spánek. Bohužel je v tomto období také typické ponocování – ať už kvůli studiu nebo zábavě, což může mít negativní vliv na psychickou i fyzickou pohodu.

Spánek ve věku 26 až 39 let

Váš mozek může být plně vyvinutý až po dvacítce a třicítce, ale spánek je stále nezbytný. V této životní etapě je spánek důležitý pro:

  • přizpůsobení se významným životním událostem
  • zachování energie, pokud se rozhodnete stát se rodičem.
  • udržení výkonnosti v práci a v životě
  • udržení duševního a emocionálního zdraví

Toto období může zahrnovat velké mezníky, jako je manželství a rodičovství. To, že se spánek v období po porodu mění, není jen klišé. Nespavost a špatná kvalita spánku jsou u žen v perinatálním období běžná. Typické problémy, které postihují právě ženy po porodu, jako například různá zánětlivá onemocnění, ale i psychické potíže, bývají typicky navázané na nedostatek spánku.

Kromě mateřství se v tomto období lidé obvykle soustředí na kariéru, a právě kariérní růst může také způsobit stres, který snižuje kvalitu spánku. Opět je tedy třeba klást důraz na dostatečné množství spánku, ale o to více možná dbát i na jeho kvalitu a nepřerušovanost – alespoň co to s dětmi jde.

Spánek po 40

Po čtyřicítce se mohou objevit nové problémy se spánkem. Patří mezi ně:

  • spánková apnoe
  • zhoršená kvalita spánku
  • denní ospalost a únava
  • hormonální změny
  • snížená produkce melatoninu

Je nezbytné dbát především na to, aby byly dodrženy všechny čtyři fáze spánku. Toho je možné docílit jen tím, že budete spát dostatečně dlouho a nepřerušovaně. Je dost možné, že po letech špatného spánku kvůli dětem už se ani nedokážete pořádně vyspat. A pokud je toto vás problém, je nyní ideální čas začít situaci řešit a navštívit třeba i odborníka, pokud to bude nutné.

Hormonální změny

Menopauza obvykle probíhá v rozmezí 10 let, ale první příznaky se mohou objevovat již u žen po 40. Snižující se hladina estrogenu, která se objevuje během menopauzy, stejně jako pocení ve spánku, jsou spojeny s nespavostí. Estrogen hraje klíčovou roli ve fungování mozku i v ovlivňování spánku.

Spánek po 50 a později

Fyzické zdravotní problémy související se spánkem se s věkem zvyšují. Například obstrukční spánková apnoe způsobuje pokles průtoku kyslíku, což může vést k vážným zdravotním problémům:

  • srdeční infarkt
  • mrtvice
  • vysoký krevní tlak
  • ateroskleróza

Zároveň je typické, že některé léky na typické civilizační mohou spánek narušovat. Ideální je tedy promluvit si se zdravotníky o možných účincích na spánek a upozornit na ně, pokud se objeví po zahájení léčby.

Aby byl spánek i po 50 kvalitní, je nutné zaměřit se na příjem kofeinu (zejména v odpoledních hodinách) a samozřejmě také na cvičení. Právě nedostatek fyzické aktivity nezřídka vede k problémům se spaním, a přitom stačí tak málo – vycházka se psem, cesta pěšky z práce, skupinové cvičení. Zkuste se na to zaměřit.

V každém věku by měl být spánek prioritou. I když se mnohdy absence spánku ihned negativně neprojeví – její dlouhodobé účinky mohou být velmi problematické. Pokud váš spánek není kvalitní, je nezbytné zvážit pomoc odborníka.

ZDROJ: https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/your-sleep-needs-change-as-you-age-heres-what-you-need-to-know#takeaway
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Ivan Oboleninov : https://www.pexels.com/cs-cz/foto/935777/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button