
Lymská borelióza je infekce přenášená klíšťaty. Mnoho lidí o ní dobře ví, ale jaksi spoléhá, že jich se toto riziko netýká. Přitom výzkumy potvrzují, že infikovaná klíšťata jsou v Česku velmi běžná a jejich aktivita rok od roku stoupá. Riziko boreliózy je celoroční, ale největší riziko hrozí koncem jara a začátkem léta. Klíšťata, která přenášejí boreliózu, jsou velmi malá a těžko viditelná – a právě proto je snadné je ignorovat. Ve skutečnosti je však zásadní chránit se před nimi jak jen to jde – a pokud už se stanete jejich obětí, nebrat riziko onemocnění na lehkou váhu.
Zde je pět rad, které vám pomohou zabránit kousnutí klíštětem a onemocnění boreliózou.
1) Vytvořte si kolem domu zónu bez klíšťat
- Udržujte svůj trávník dobře upravený
- Vytvořte bariéru proti klíšťatům mezi trávníkem a vyššími travinami nebo křovinami
První zásadou při vytváření zóny bez klíšťat je mít vnitřní prostor dobře upravený. Dobře posekané trávníky udrží stanoviště klíšťat mimo váš domov. Oddělte toto prostředí bez klíšťat od lesa pomocí zábrany proti klíšťatům, což je několik metrů široký pás dřevěných štěpků nebo kůry, který odděluje dobře udržovanou zahradu a trávník od obvodového porostu na okraji vaší zahrady. Přes tuto bariéru se klíšťata obvykle nevypraví a vaše zahrada tak bude chráněna.
2) Bezpečně si užívejte pobytu venku
- Vyhýbejte se pobytu v zalesněných a zarostlých oblastech.
- Při pěší turistice se držte na vyznačených stezkách.
- Nepřibližujte se k vysoké trávě a nevyčištěným oblastem lesního porostu.
Chystáte se na procházku nebo výlet? Zdržujte se uprostřed cest, mimo vysokou trávu a křoví, které mohou být na okrajích vaší turistické trasy. Pokud můžete, vyhněte se vstupu do vysoké trávy a křovin. Pokud už se takovým místům nevyhnete, snažte se chránit vhodným repelentem a případně se ihned po opuštění takového místa pečlivě prohlédnout, zda se po vás nějaké klíště zrovna neprochází.
3) Chraňte sebe, své děti a domácí zvířata nošením ochranného oděvu a repelentu
- Noste ochranný oděv.
- Dlouhé rukávy, dlouhé kalhoty zastrčené do ponožek a boty.
- Vyhněte se chození naboso nebo nošení sandálů/obuvi s otevřenou špičkou.
- Používejte repelenty proti hmyzu.
Lehké dlouhé kalhoty a dlouhé košile jsou skvělé pro pěší turistiku, protože zabraňují přisátí klíšťat na kůži. Na trhu je k dostání spousta repelentů, které můžete aplikovat jak na oblečení, tak také na kůži. Některé repelenty obsahují také tzv. DEET. Jde o látku, která je poněkud kontroverzní, zejména pak u dětí se nedoporučuje používat vůbec. Je však opravdu účinná a mnohdy mohou potenciální rizika spojená s užíváním ustoupit potřebě pečlivě se chránit. V teplém počasí je třeba jej aplikovat každé dvě až tři hodiny. Aplikuje se nastříkáním na odkrytý povrch kůže a nechá se na místě zaschnout.
Je velmi důležité používat ochranná opatření i pro vaše děti. Jakékoli pesticidy nebo repelenty je třeba používat s opatrností a před jejich použitím je důležité probrat jejich použití s pediatrem.
4) Provádějte kontrolu klíšťat po příchodu z venku a po sprchování
Riziko nákazy boreliózou je tím větší, čím déle je klíště přisáté. Proto je důležité provádět kontroly klíšťat, aby mohla být odstraněna dříve, než přenesou boreliózu.
- Denně se sprchujte.
- Obvyklá místa přisátí: za koleny, v podpaží, na hlavě, na pupku, v tříslech, na hýždích, na zádech.
- Nejdůležitější je odstranit klíště dříve, než se pořádně přisaje a má možnost přenést boreliózu.
5) Nalezená klíšťata ihned odstraňte tak, že je uchopíte pinzetou a vytáhnete
Nejrychlejší způsob odstranění klíštěte je pinzetou. Klíště uchopte mezi hlavičkou klíštěte a kůží a pevně, ale jemně ho odtáhněte. Někdy se stane, že v kůži zůstanou malá černá kusadla. Nebojte se, tyto části nepřenášejí boreliózu a měly by se nechat být – samy postupně odpadnou.
Nejdůležitější je klíště rychle odstranit. Odstranění klíštěte v prvních 24 hodinách výrazně snižuje riziko boreliózy a je nejlepší ochranou, jak zabránit tomu, abyste se boreliózou nakazili.
Jak vidíte, existuje řada strategií, která před klíšťaty chrání a pomáhá vyhnout se také nákaze nemocí. Samozřejmě se zde nebavíme pouze o borelióze – další velmi závažnou nemocí je také klíšťová encefalitida, proti které se ale naštěstí dá efektivně očkovat.
ZDROJ: https://www.hopkinslyme.org/lyme-education/5-tips-for-preventing-tick-bites-and-lyme-disease/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Erik Karits: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zvire-makro-fotografie-fotografovani-zvirat-zeleny-list-3757597/
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.