CvičeníJídlo a stravování

Skinny fat: Nejste hubeně obézní?

Všichni máme tendenci hodnotit postavu čistě našima očima. Když vidíme hubeného člověka, automaticky předpokládáme, že je zdravější než člověk s několika koly navíc. Jenže ani štíhlá postava neznamená automaticky zdravou postavu. Vždyť tělesná hmotnost a BMI nejsou jedinými tělesnými parametry, které ovlivňují zdraví. Důležitou roli hraje také procento tuku v těle a množství svalové hmoty, což dokazuje fenomén, kterému se říká skinny fat neboli hubená obezita. V tomto případě se jedná o nepříznivé složení těla, kdy je příliš mnoho tuku a málo svalů. Na rozdíl od lidí s normální nadváhou nebo obezitou však mají lidé s hubenou obezitou normální hmotnost a vizuálně štíhlou postavu. Přesto jsou s ní spojena podobná zdravotní rizika.

Co znamená hubená obezita?

Každý asi viděl obrázek člověka před a po tom, co začal cvičit a celkově změnil svůj životní styl. Překvapivě se pod těmito obrázky často objevuje stejná nebo podobná váha. Když se však na vysportovanou postavu podíváme podrobněji, získáme pocit, že se jedná o dva různé lidi. Hubená postava totiž může být pořád značně rozteklá, zatímco vysportovaný člověk bude mít viditelné svaly a jeho tělo bude pevné. Za tím stojí samozřejmě změna tělesné skladby. Tato osoba ztratila tuk, získala svaly a dosáhla zdravějšího a atraktivnějšího složení těla.

Tělesná hmotnost není jediným ukazatelem, na který by se člověk měl zaměřit. Hubená obezita je názorným příkladem toho, že normální BMI není stoprocentní zárukou zdravého těla. Tento jev se totiž vyznačuje nadměrným množstvím tělesného tuku navzdory normální tělesné hmotnosti. Opačným příkladem jsou siloví sportovci, kteří mají vysoký BMI, málo tuku, ale hodně svalů.

Jak se pozná hubená obezita?

V současné době neexistují jasná kritéria pro diagnostiku hubené obezity. Nejčastěji se však posuzuje pomocí stanovení BMI a procenta tělesného tuku. V případě BMI se odborníci obvykle shodují na rozmezí 18,5 – 24,9 kg/m2, které představuje normální hmotnostní rozmezí.

To však neplatí pro hranice tělesného tuku. Tam se kritéria v jednotlivých studiích liší. Některé považují za rizikovou hranici více než 20 % tělesného tuku u mužů a 30 % u žen, zatímco jiné práce používají rozmezí více než 25 % u mužů a 35 % u žen. Kromě toho se lidé s hubenou obezitou vyznačují také nízkým podílem svalové hmoty, což může mít také negativní důsledky.

Jaká nebezpečí se skrývají pod hubenou obezitou?

Pokud má člověk více tuku, než je zdrávo, pravděpodobně ho to nezachrání, ani když grafy říkají, že jeho váha je v normě. Více tuku je totiž spojeno s vyšším rizikem řady onemocnění. V tomto ohledu se člověk může setkat se zdravotními komplikacemi srovnatelnými s těmi, s nimiž se potýkají lidé s nadváhou a obezitou. U těchto lidí je toto riziko patrnější než u člověka s normální hmotností, kterého by to na první pohled nenapadlo. A právě v tom spočívá největší nebezpečí hubené obezity. Není hned viditelné a člověk může žít v mylné představě, že je vše v pořádku.

Vysoké procento tělesného tuku, a naopak nedostatek svalové hmoty představuje pro tělo hrozbu hned z několika důvodů. Studie, které se zabývaly zdravotním stavem lidí s hubenou obezitou nebo obezitou s normální hmotností, odhalily řadu rizik. V porovnání s jedinci s nižším procentem tuku u nich byla vyšší pravděpodobnost, že budou mít:

  • vysoký krevní tlak
  • dyslipidémii (porucha metabolismu tuků)
  • zvýšené hladiny cholesterolu
  • srdeční onemocnění
  • inzulinovou rezistenci, která může vést k cukrovce 2. typu

Jedná se o závažné zdravotní komplikace, které mohou výrazně zhoršit kvalitu vašeho života. Je tedy naprosto zásadní včas rozpoznat hubenou obezitu a začít ji řešit.

Co může způsobit nedostatek svalů?

Nedostatek svalů, který je typický i pro hubenou obezitu, má také řadu negativních důsledků a snižuje celkovou kvalitu života.

Lidské tělo potřebuje ke správnému fungování svaly a celkově člověk s úbytkem svalů slábne. To se může projevit v každodenním životě, kdy člověk může mít potíže například se zvedáním těžkých nákupů, domácími pracemi nebo stěhováním nábytku.

Zároveň se člověk stává náchylnějším ke zlomeninám a zraněním kostí, kloubů, vazů a dalších částí pohybového aparátu. To je typické zejména ve vyšším věku, kdy množství svalové hmoty v těle přirozeně klesá.

Jaké jsou nejčastější příčiny hubené obezity?

Příčin vzniku hubené obezity je několik a často není snadné určit pouze jednoho viníka. Obvykle se jedná o kombinaci několika faktorů. Někdo se například narodí s genetickou predispozicí ukládat v těle více tuku. Vliv na to může mít i hormonální prostředí organismu. Tyto okolnosti však obvykle nemají takový vliv, aby se s nimi nedalo nic dělat. O čem však člověk do značné míry rozhoduje, je jeho životní styl, z něhož jsou důležitými faktory strava, pohyb a spánek.

1. Nevhodná strava

Problém může nastat, když člověk nedodržuje pravidla zdravého stravování a jí, na co má chuť. To znamená, že základem jejich jídelníčku jsou jídla z fast foodu, pizza a sladkosti zapíjené kolou. Tyto potraviny sice mají vysoký obsah energie, ale nedodávají tělu mnoho vitaminů, minerálů, vlákniny a dalších zdraví prospěšných živin. Nemluvě o tom, že v nich obvykle chybí kvalitní bílkoviny, které jsou potřebné pro růst svalů a imunity.

2. Nadměrné držení diety

Nekonečný koloběh drastických diet, detoxů a hladovění není dobrý ani pro složení těla. Tímto způsobem sice můžete relativně rychle zhubnout, ale se ztracenými kilogramy přijdete o spoustu svalové hmoty. Pokud se pak vrátíte k normálnímu stravování a zeleninu nahradíte obvyklou stravou, ztracená váha se může v mžiku vrátit. Výsledkem může být, že nakonec budete mít ještě více tuku a méně svalů než před zahájením diety.

3. Nedostatečná nebo nevhodná fyzická aktivita

Způsob, jakým se hýbete, má nepochybně vliv na složení vašeho těla a celkový vzhled. Nemusíte být zrovna gaučový povaleč, aby vás postihla obezita. Stačí, když nebudete příliš zatěžovat svaly a vynechávat tréninky.

Bez pravidelného posilování má svalová hmota tendenci slábnout a ubývat. Naše tělo je dobrý „hospodář“ a dokáže se jednoduše zbavit energeticky náročné tkáně, kterou stejně nepoužíváte. Proč by ji mělo vyživovat a udržovat v chodu? Stejný problém může nastat u lidí, kteří si myslí, že mohou získat pevné tělo s pěknými křivkami, a obecně to přehánějí s kardio cvičením. Při dlouhodobém cvičení totiž může tělo začít spalovat svalovou hmotu a získávat z ní energii, což pak vede k jejímu postupnému úbytku.

4. Kult štíhlosti

V naší moderní společnosti stále platí, že být štíhlý se automaticky rovná být zdravý. Bohužel se v tomto ohledu nebere v úvahu nic jiného, a už vůbec ne to, zda se člověk stal štíhlým pomocí správných metod. Bohužel stále platí, že když člověk zhubne a vejde se do velikosti XS, všichni mu tleskají bez ohledu na to, zda to bylo díky drastickým dietám, stresu nebo nekonečnému cvičení.

Jak být štíhlý a zdravý zároveň?

Ve srovnání s běžným hubnutím je přístup poněkud odlišný. Chcete ztrácet tuk a zároveň budovat aktivní svalovou hmotu, což obvykle není možné bez přibírání na váze. Nejprve byste se tedy měli zaměřit na budování svalové hmoty a po několika měsících můžete zahájit objemovou fázi. Pokud tomu budete věnovat dostatek času, sklidíte ovoce v podobě zdravějšího, funkčnějšího a atraktivnějšího těla.

1. Nastavte si kalorický příjem pro růst svalů

Růst svalů nejlépe podpoříte zvýšením energetického příjmu o 10 – 20 % oproti udržovacímu příjmu. S nastavením energetického příjmu by vám ideálně měl pomoci odborník. Měli byste si také hlídat příjem bílkovin, který by se měl pohybovat v rozmezí 1,4 – 2 g na kg tělesné hmotnosti.

2. Začněte se silovým tréninkem

Svaly potřebují ke svému růstu stimul, kterého nejlépe dosáhnete silovým tréninkem. Ten nemusí zahrnovat pouze cvičení s činkami, na strojích nebo s jinou zátěží v posilovně. Můžete začít cvičením s vlastní vahou, s odporovými pásy nebo závěsným posilovacím systémem. Hlavní je naučit se cvičit správně a postupně zvyšovat zátěž.

3. Zaměřte se více na úbytek tuku v průběhu určitého časového období

Při zdravém přibírání na váze, kdy se zvyšuje množství svalové hmoty v těle, často dochází k přirozenému poklesu procenta tělesného tuku. Pokud však zjistíte, že vaše hodnoty jsou stále nad spodní hranicí normy (nad 20 % u mužů a nad 30 % u žen), budete muset přejít do fáze redukce. Hlavním přechodem bude snížení kalorického příjmu.

4. Nezapomeňte na regeneraci organismu

Nemusíte se válet doma u televize, ale naplánujte si alespoň 1-2 dny v týdnu bez těžkého tréninku. Klidně se věnujte činnosti, o které víte, že je pro vás relaxační. Pro někoho je to procházka, protažení nebo pomalý běh. Odpočinek je důležitou součástí vašeho celkového úsilí. Je to doba, ve které vaše tělo doplňuje zásoby energie (uložený sacharidový glykogen) a tekutin po tréninku.

ZDROJ: https://aktin.cz/fenomen-skinny-fat-neboli-stihla-obezita
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: jasmin chew: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zdravy-zena-bez-tvare-nahoru-6121446/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button