Nemoci a komplikace

Je to ADHD nebo běžné dětské chování? Zahájení školní docházky obvykle napoví

Většina odborníků se shoduje, že tendence k rozvoji poruchy pozornosti a hyperaktivity (ADHD) se projevuje již od narození. Přesto si chování s ADHD často všimneme až po nástupu dětí do základní školy.

Jedním z důvodů tohoto zpoždění je skutečnost, že téměř všechny děti předškolního věku často vykazují některé základní projevy chování nebo příznaky ADHD – nepozornost, impulzivitu a hyperaktivitu – jako součást svého typického vývoje a není potřeba se tímto znepokojovat. Problém může mnohdy být odlišit toto „běžné chování“ od příznaků skutečně poruchy.

Obecně lze říct, že se vyplatí prostě počkat – zatímco zdravé děti z takového chování postupně začínají vyrůstat, děti s ADHD nikoliv. Také u dětí s ADHD toto chování narušuje to, jak dobře dítě funguje v kolektivu i běžném životě. Tento rozdíl je s přibývajícími lety navíc stále zřetelnější.

Kdy se začnou projevovat příznaky ADHD?

Nástup do školy může zvýraznit problémy dítěte související s nepozorností, impulzivitou a hyperaktivitou. Je to proto, že aktivity ve třídě vyžadují zvýšené soustředění, trpělivost a sebekontrolu, kterou děti s ADHD prostě nezvládají. Tyto typy požadavků nejsou tak časté doma nebo v herních skupinách, takže v těchto prostředích mohlo mít dítě méně problémů, které se ale s nástupem více odpovědnosti a povinností zřetelněji projevují.

Jak se příznaky ADHD liší od typického chování v dětství?

Možná jste si všimli, že pro vaše dítě je téměř nemožné soustředit se na učebnici i po velmi krátkou dobu, a to i když jste mu k dispozici a pomáháte mu. Nebo se můžete na konci dne s příliš aktivním osmiletým dítětem cítit stejně vyčerpaní, jako když mu byly dva roky. Nebo jste si možná všimli, že se nezdá, že by si osvojovalo nuance společenské interakce, které si začínají osvojovat jeho kamarádi ve hře, jako je respektování osobního prostoru druhých, nechávání ostatním prostor k mluvení.

Pro rodiče může být obtížné určit, zda je takové chování jen součástí normálního procesu dospívání, nebo zda vaše dítě potřebuje přísnější hranice.

Příznaky u dětí a dospívajících

Příznaky ADHD u dětí a dospívajících jsou dobře definované a obvykle jsou patrné před 6. rokem věku, ale až později je lze považovat za skutečně směrodatné pro určení konkrétní diagnózy. Vyskytují se ve více než jedné situaci, tedy například jak doma, tak i ve škole.

Nepozornost (potíže se soustředěním a koncentrací):

  • krátká doba udržení pozornosti
  • nedbalostní chyby – například ve školních úkolech
  • projevy zapomnětlivosti nebo ztrácení věcí
  • neschopnost zvládat úkoly, které jsou zdlouhavé nebo časově náročné
  • neschopnost naslouchat pokynům nebo je plnit
  • potíže s organizací úkolů

Hlavními příznaky hyperaktivity a impulzivity jsou:

  • neschopnost sedět v klidu, zejména v klidném nebo tichém prostředí
  • neustálé vrtění se
  • nadměrný fyzický pohyb
  • nadměrné mluvení
  • jednání bez přemýšlení
  • přerušování rozhovorů

Pokud rodiče pozorují tyto příznaky a mají obavy o vývoj svého dítěte, měli by se poradit se svým pediatrem nebo jiným odborníkem na vývoj. Existuje bezpečná a účinná léčba, která může pomoci zvládnout příznaky, zvýšit dovednosti zvládání stresu a změnit negativní chování, aby se zlepšila školní a sociální úspěšnost. ADHD dnes není nutné považovat za diagnózu, která by měla zásadně a negativně předurčovat další vývoj a možnosti dítěte. Obvykle se dají symptomy zvládat a pracovat s nimi, ale vždy je potřeba mít jistotu, že víme, co je s naším dítětem „ v nepořádku“, abychom věděli, jak správně nastavovat procesy a hranice.

ZDROJ: https://www.kennedykrieger.org/stories/Is-it-adhd-or-typical-toddler-behavior-ten-early-signs-adhd-risk-preschool-age-children
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Tara Winstead: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/text-povedomi-psychiatrie-dusevni-zdravi-8378728/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button