CvičeníPéče o tělo

Jak zůstat aktivní i v zimních měsících?

V zimě může být obtížné zůstat aktivní, když je po příchodu domů už tma a vy nemáte chuť na nic jiného, než se schoulit pod deku a koukat na Netflix. Fyzická aktivita je však zásadní součástí trvale zdravého a udržitelného životního stylu i celkové pohody.

Podle doporučení by se dospělí měli snažit o 150 minut středně intenzivního cvičení týdně. To by mělo zahrnovat silová cvičení dva nebo více dní v týdnu. Doporučuje se také, aby děti byly aktivní 60 minut každý den. Proto je důležité, abychom se snažili zůstat aktivní i v zimě a nenechali se strhnout depresivní a unavenou atmosférou. Výhod cvičení je nekonečně mnoho!

Lidé, kteří se pravidelně věnují fyzické aktivitě, mohou snížit riziko koronárních srdečních onemocnění, mozkové mrtvice a deprese – a to jmenujeme pouze některé z nich. S blížícími se chladnými a tmavými zimními měsíci však může být obtížné se ráno nebo večer hýbat. Zkuste se řídit těmito tipy, které vám pomohou zůstat aktivní v zimě a v předvánočním období!

Nezaspěte

Když je venku zima a tma, může být snadné stisknout tlačítko na budíku a posunout si vstávání. Abyste se ale tomuto zlozvyku vyhnuli, je nejlepší nechat telefon na druhé straně místnosti. Tak budete muset vstát z postele, abyste ho vypnuli. Když už jste z postele venku, je mnohem pravděpodobnější, že před začátkem dne provedete nějakou fyzickou aktivitu – a hlavně vstanete dle plánu a po zbytek dne budete vše stíhat tak, abyste si následně mohli vyhradit čas i na cvičení.

Buďte organizovaní

Pokud jste organizovaní a připravení, je mnohem pravděpodobnější, že budete mít pocit, že máte čas být aktivní. Zkuste si večer před cvičením nachystat oblečení do posilovny, přibalit si do tašky svačinu na odpolední doplnění energie nebo si vytvořit dokonalý motivační playlist. To všechno jsou drobné kroky, které vám usnadní zůstat aktivní.

Mějte na paměti své cíle

Trénujete na pětikilometrový závod nebo chcete dosáhnout zdravého úbytku hmotnosti? Snažit se zůstat aktivní bez cíle může být velmi obtížné. Budete-li mít na paměti své cíle, je mnohem pravděpodobnější, že budete mít motivaci jít do posilovny nebo vyjít ven a zůstat aktivní.

Zahřejte se, zůstaňte v teple

Důkladná rozcvička a nošení vhodného oblečení (legíny, rukavice, čepice) vám cvičení venku zpříjemní, sníží riziko prochladnutí nebo zranění. Zahřátí je zásadní pro to, abyste z tréninku vytěžili co nejvíce.

Cvičte s kamarádem

Pokud v zimě těžko hledáte motivaci k aktivitě, zkuste cvičit s kamarádem. Studie ukazují, že je mnohem pravděpodobnější, že zůstanete aktivní, když máte kamaráda, který vám bude zodpovědný a bude vám pomáhat „donutit“ se cvičit, i když se vám zrovna nechce. A nejen to, je také pravděpodobnější, že se budete snažit více a zkoušet nové věci, když vás někdo povzbuzuje!

Udržujte svůj spánek na vrcholu

Máte nedostatek energie na cvičení? Ujistěte se, že máte dostatek spánku. Většina dospělých potřebuje 7-9 hodin spánku za noc, aby vydržela bez únavy celý den. Zkuste vypnout televizi a jít spát o hodinu dříve, abyste si zajistili dostatek spánku. Tak budete mít větší šanci, že se budete cítit nabití energií a připraveni po klidném spánku vstát a začít se hýbat.

Domácí cvičení

Chladné počasí není nic pro vás? To, že vám zimní počasí nevyhovuje, neznamená, že nemůžete cvičit vůbec. Internet je fantastickým zdrojem inspirace pro cvičení, které můžete absolvovat v pohodlí domova. Mnoho cvičení často zahrnuje cviky s váhou vlastního těla, což dokazuje, že luxusní vybavení posilovny není nutností k tomu, abyste v zimě zůstali aktivní.

Zůstaňte v bezpečí

Když se snažíte zůstat aktivní v zimě za tmy, je vždy důležité:

  • Zůstaňte v bezpečí. Snažte se cvičit s kamarádem nebo někomu řekněte, kam jdete a kdy si myslíte, že se vrátíte.
  • Buďte viditelní. Noste světlé a reflexní oblečení, abyste zůstali viděni ostatními i dopravními prostředky. Ujistěte se, že je vaše kolo vybaveno správnými světly, a pro lepší viditelnost jezděte s čelovkou.
  • Buďte pozorní. Zdržujte se na rušných a dobře osvětlených místech a vyhněte se běhu při hudbě, abyste slyšeli, co se děje kolem vás. Vezměte si s sebou telefon, abyste mohli v případě potřeby někoho kontaktovat.
  • Stojí to za to? Pokud je příliš deštivé, zasněžené nebo zledovatělé počasí, zamyslete se, zda má cenu cvičit venku. Zranění z uklouznutí nebo zakopnutí vás může vrátit zpět a zabránit vám v dosažení vašich cílů.

Udržování aktivity v době nemoci

Prochladnutí může ohrozit váš cvičební plán. Příznaky nejsou příliš závažné a cítíte se dobře? Pokud ano, doporučuje se mírné cvičení, například chůze nebo jízda na kole. Pokud vás však již zastihne kašel nebo horečka, doporučuje se odpočívat, dokud se nebudete cítit lépe, než začnete cvičit.

ZDROJ: https://www.achieveoxfordshire.org.uk/news/stay-active-in-winter-9-hints-and-tips
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Kristin Vogt: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/54206/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button