Cvičení

„Cvičební svačinky?“ Nemyslete na jídlo – tato metoda vám umožní být zdravější i při sedavém způsobu života

Když se řekne „svačina na cvičení“, možná se vám vybaví smoothie, kousek ovoce nebo proteinová tyčinka. Ale myšlenka svačinek na cvičení není o tom, co jíte před nebo po tréninku. Jde o způsob, jak se přiblížit doporučenému počtu 150 minut aerobního cvičení střední intenzity týdně, a to prostřednictvím krátkých dávek intenzivní aktivity – energického pohybu po dobu jedné nebo dvou minut.

Bohužel realitou našich běžných životů je to, že žijeme sedavějším způsobem života. Máme hodně kancelářských zaměstnání. Sezením prostě trávíme daleko více času než kdy dříve v celé historii lidstva. Cvičební svačiny fungují jako připomínka, abychom se prostě občas zvedli a hýbali se.

Těm z nás, kteří mají problém najít si každý den 30 nebo více minut na cvičení, mohou cvičební svačinky během dne pomoci, aby vaše wellness a fitness cíle byly dosažitelnější. Rychlé a snadné cvičení může přispět k některým trvalým zdravotním přínosům srovnatelným s tradičním cvičením.

Co jsou cvičební svačiny?

Cvičební svačina je definována jako krátká doba vysoce intenzivního pohybu nebo cvičení, která obvykle netrvá déle než dvě minuty. A je to něco, co můžete a měli byste dělat v různých okamžicích svého každodenního života, doslova kdykoliv si najdete chvilku.

Koncept těchto krátkých intervalů intenzivního pohybu je podobný vysoce intenzivnímu intervalovému tréninku (HIIT), který je založen na myšlence krátkodobého zatížení těla, následného krátkého odpočinku a opakování pohybu. Tento pohyb však oproti tradičnímu cvičení trvá přibližně dvě minuty a mezi nimi je prodloužená doba odpočinku v délce jedné hodiny nebo více.

Skončila pracovní schůzka dříve? Skvělé. Využijte tento čas navíc ke krátkému cvičení – představte si například rychlý, dvouminutový výstup do schodů.

Cvičení je potřeba si rozvrhnout podle svého dne. Myšlenka cvičebních svačinek se může snadno přizpůsobit vašemu životu, bez ohledu na to, jak jste zaneprázdněni nebo ve stresu. Je to velmi krátký časový závazek, který může zvládnout zařadit do svého života skutečně každý.

Výhody cvičebních svačin

I když je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom plně pochopili, jak mohou cvičební svačinky prospět vašemu zdraví, nedávné studie ukazují, že mezi výhody takové aktivity mohou patřit např:

  • Zlepšení kardiovaskulární funkce
  • Zvýšení vytrvalosti
  • Zlepšení flexibility
  • Zlepšení svalové síly
  • Snížení hladiny cukru v krvi

Největším faktorem u cvičebních svačinek ale musí být opravdu precizní důslednost, tedy to, abyste se ujistili, že je děláte skutečně denně a denně se hýbete.

Nebude to mít velký dopad, když to budete dělat, až si na to vzpomenete. Pokud se vám podaří dělat cvičební svačinu důsledně po dobu jednoho nebo dvou měsíců, myslím, že se projeví.

Jak často byste tedy měli praktikovat cvičební svačinky?

Výzkumy ukazují, že třikrát denně sedm dní v týdnu může zlepšit vaše kardiovaskulární zdraví. Cílem je zejména přerušit ten sedavý čas, kdy sedíte nebo pracujete u stolu, což může být pro vaše zdraví škodlivé.

Výzkumy totiž prokázaly, že sezení po celé hodiny může vést k vysokému krevnímu tlaku, vysoké hladině cukru v krvi, vysoké hladině cholesterolu a obezitě.

Příklady cvičebních svačinek

Nemusíte chodit do posilovny ani se přihlašovat na lekce – a nepotřebujete ani speciální cvičební pomůcky, jako jsou činky, kettlebelly nebo posilovací gumy.

  • Stoupání po schodech
  • Skákací panáky
  • Skákání přes švihadlo
  • Dřepy na židli
  • Výpady
  • Sprinty
  • Kliky

Možností cvičebních svačin je nekonečně mnoho – funguje jakákoli aktivita nebo cvičení, které vás zvedne ze židle a donutí se hýbat. A ujistěte se, že tyto aktivity děláte energicky – to znamená, že je pro vás obtížné říci více než pár slov s potřebou nadechnout se.

Před intenzivním cvičením nebo jakýmkoli druhem kardiovaskulárního cvičení je třeba provést krátkou rozcvičku a trochu rozproudit srdce. Nechcete přejít z polohy vsedě do plného běhu po schodech.

Pokud máte srdeční potíže, jako je arytmie nebo ischemická choroba srdeční, nebo dokonce nějaké ortopedické problémy, měli byste cvičení s občerstvením nejprve probrat s lékařem. Celkově však může být myšlenka cvičebních svačin prospěšná a může vám pomoci dosáhnout vašich fitness cílů nebo vám dokonce jen dodat energii uprostřed dne. Pokud jste pracovně hodně vytížení, může to být pro vás skutečně jediné funkční řešení.

ZDROJ: https://aktin.cz/nemate-cas-na-cely-trenink-zkuste-exercise-snacking
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: JESHOOTS.com: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/7432/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button