Hořčík, omega-3 mastné kyseliny, potraviny s nízkým obsahem sacharidů a kofein mohou pomoci předcházet záchvatům migrény. Pokud vás tato nepříjemnost trápí, zvažte přidání některých potravin do svého jídelníčku. Mohou vám pomoci zmírnit tyto nepříjemné projevy.
Existuje souvislost mezi stravou a migrénou?
Téměř každého člověka čas od času bolí hlava. U lidí s migrénou však může být bolest mnohem závažnější a může se objevovat spolu s dalšími příznaky.
Odhaduje se, že záchvaty migrény zažívá 1,1 miliardy lidí, což z ní činí druhou nejčastější příčinu invalidity na světě. Nejnovější studie a výzkumy naznačují, že při zvládání migrény může hrát roli jídlo a strava. Změny v jídelníčku mohou pomoci předcházet záchvatům migrény nebo snížit jejich četnost. Čtěte dále a dozvíte se více o tom, jak to funguje a které potraviny jíst nebo kterým se vyhýbat.
Jaké potraviny a nápoje jsou vhodné při migréně?
Jíst a pít určité věci může pomoci předcházet záchvatům migrény. Některé potraviny obsahují vysoké množství minerálů, vitaminů a mastných kyselin, které mohou pomoci předcházet migréně a obecně snižovat i další nepříjemné projevy, které s ní souvisí. Zde je seznam toho, co můžete přidat do svého jídelníčku:
- Potraviny bohaté na hořčík: Z výzkumů vyplývá, že hořčík může přinést úlevu při migréně. Mezi potraviny bohaté na hořčík patří tmavá listová zelenina, avokádo a tuňák.
- Omega-3 mastné kyseliny: Výzkum naznačuje, že zvýšení obsahu omega-3 mastných kyselin může lidem s migrénou pomoci. Mezi potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny patří ryby, například makrela a losos, semena a luštěniny.
- Potraviny s nízkým obsahem sacharidů: Zjistilo, se, že nízkosacharidová keto dieta může ve srovnání se standardní stravou pomoci snížit výskyt záchvatů migrény. Znamená to jíst potraviny s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků, jako jsou mořské plody, neškrobová zelenina a vejce. Buďte však opatrní – některé potraviny vhodné pro keto stravu mohou vyvolat záchvaty migrény. Před zahájením keto diety se vždy poraďte s lékařem nebo registrovaným dietologem, protože existují určitá rizika. Keto dieta také není vhodná při některých dalších diagnózách.
- Voda: Udržování dobré míry hydratace může pomoci předcházet migréně a zmírnit její příznaky, protože dehydratace může být spouštěčem migrény. Vhodnou volbou mohou být také čaje, protože ty mohou mít i další přínosy, například snižují nevolnost nebo příznaky bolesti hlavy.
Pomoci může také provedení určitých změn ve stravovacích návycích, například omezení sodíku a tuků nebo vyzkoušení nízkoglykemické diety. Je možné zkusit také dietu s nízkým obsahem tyraminu.
Vyhýbání se zpracovaným potravinám může být dalším efektivním krokem, který vám pomůže zlepšit celkový stav vašeho zdraví. U mnohých lidí jsou to totiž umělá dochucovadla, sladidla nebo konzervační látky, které fungují jako spouštěč migrény, proto se může vyplatit vyhýbat se jim co možná nejvíce i ve vaší každodenní stravě.
Jak vypadá záchvat migrény?
Především je třeba zdůraznit, že migréna se dost zásadně liší od běžných bolestí hlavy. Trvají obvykle déle, jsou bolestivější a mají více fyzických následků. Tyto příznaky mohou zahrnovat:
- nevolnost nebo zvracení
- změny vidění
- extrémní citlivost na světla, pachy a zvuky
- brnění a necitlivost rukou a nohou
U některých lidí se vyskytuje migréna s aurou. Tato fáze se obvykle objevuje před fází bolesti hlavy, ale může se vyskytovat i souběžně s ní. Aura může zahrnovat:
- záblesky nebo světelné jiskry
- brnění v těle
- potíže s jasnou řečí nebo hledáním správných slov
- svalová slabost
Kdo trpí migrénou?
Migrénou mohou onemocnět lidé jakéhokoli věku – včetně dětí. Samozřejmě však existují jisté faktory, které mohou způsobit, že k migréně budete náchylnější:
- Věk – migréna nejčastěji postihuje lidi ve věku 18 až 44 let
- Pohlaví – přibližně 3 ze 4 nemocných jsou ženy
- Genetika – lidé s migrénou v rodinné anamnéze mají větší pravděpodobnost, že se u nich toto onemocnění rozvine.
Co může vyvolat záchvat migrény?
Lékaři vědí, že určité spouštěče mohou vyvolat záchvat migrény. Mezi tyto potenciální spouštěče mohou patřit např:
- stres a úzkost
- hormonální změny
- některé léky nebo nadměrné užívání léků, včetně hormonální antikoncepce, steroidů a léků proti bolesti na předpis
- špatná kvalita spánku nebo porucha spánku, jako je nespavost nebo spánková apnoe.
- změny počasí
Jaké potraviny mohou vyvolat migrénu?
V současné době neexistuje žádný přesný seznam potravin nebo nápojů, které vyvolávají nebo nevyvolávají záchvat migrény. Spouštěče migrény a citlivost na potraviny se mohou u různých lidí lišit. Je tedy třeba především individuálně vysledovat, na co vaše tělo reaguje, a takovým potravinám se vyhýbat. Mezi často zmiňované spouštěče z oblasti potravin nicméně patří:
- potraviny bohaté na dusičnany, jako jsou uzeniny
- glutamát sodný, přídatná látka, která se často vyskytuje ve zpracovaných potravinách
- umělá sladidla
- tyramin, chemická látka, která se nachází ve fermentovaných potravinách, zrajících sýrech a některých druzích čerstvě upečeného chleba
- fenyletylamin, aminokyselina obsažená v čokoládě, ořeších, citrusových plodech, sójových potravinách a octu
- alkoholické nápoje
- mléčné výrobky a zmrzlina
- nápoje obsahující kofein
- některé druhy zeleniny, včetně rajčat a cibule
- potraviny obsahující histamin, včetně alkoholu, fermentovaných potravin, sušeného ovoce a dalších
- lepek
Jak sami vidíte, seznam je to poměrně rozsáhlý a pokud byste měli vyeliminovat skutečně všechny takové potraviny, nezbude vám k jídlu skoro nic. Některé studie nicméně také naznačují, že samotné potraviny nemusí být problémem. Místo toho mohou být skutečným spouštěčem chutě na jídlo a hlad. Nepochybně je však zapotřebí dalšího výzkumu, abychom pochopili, zda je skutečnou příčinou hlad, jídlo nebo jejich kombinace.
ZDROJ: https://www.healthline.com/health/migraine/what-to-eat-when-you-have-a-migraine#takeaway
ZDROJ obrázku: Pixabay
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.