DetoxikaceNávod

Domácí repelenty a jejich účinné použití: Vyřešte běžné problémy se škůdci přírodně

Boj proti škůdcům a hmyzu může často vypadat jako nikdy nekončící problém, který se jen periodicky opakuje a způsobuje větší či menší obtíže. Ať už jde o otravné komáry, kteří narušují pobyt venku, nebo mravence, kteří pronikají do vaší kuchyně a kontaminují potraviny. Komerční repelenty jsou sice snadno dostupné, ale často s sebou nesou obavy z chemických látek a jejich nepříznivého dopadu na vás a na životní prostředí. Zde přicházejí na pomoc domácí repelenty. Využitím síly přírodních ingrediencí můžete vytvořit účinné odpuzovače hmyzu, které udrží nežádoucí škůdce na uzdě, a zároveň sníží riziko, že budete vystaveni potenciálně škodlivým látkám.

Výhody domácích repelentů

Domácí repelenty mají oproti svým komerčním protějškům několik výhod

 • Bezpečnost: Domácí repelenty využívají přírodní složky, které jsou bezpečnější pro vaše zdraví i životní prostředí. Nemusíte se obávat, že byste sebe, svou rodinu nebo domácí zvířata vystavili potenciálně škodlivým chemikáliím.
 • Cenová výhodnost: Mnoho složek používaných v domácích repelentech, jako jsou esenciální oleje a běžné kuchyňské potřeby, jsou ve srovnání s výrobky zakoupenými v obchodě relativně levné a snadno dostupné.
 • Flexibilní složení: Domácí repelenty umožňují přizpůsobit složení vašim konkrétním potřebám a preferencím. Můžete experimentovat s různými vůněmi a kombinacemi, abyste našli to, co vám nejlépe vyhovuje.

Běžné ingredience pro domácí repelenty

Několik přírodních ingrediencí má prokázané repelentní vlastnosti a lze je kombinovat pro vytvoření účinných domácích řešení. Mezi tyto složky patří:

 • Esenciální oleje: Esenciální oleje, jako je citronella, eukalyptus, levandule a máta peprná, jsou známé svou silnou vůní, kterou hmyz nemá rád.
 • Ocet: Ocet svým štiplavým zápachem přirozeně odrazuje škůdce, jako jsou mravenci a mouchy.
 • Bylinky: Bylinky jako bazalka, máta a rozmarýn lze použít k odpuzování hmyzu v interiéru i exteriéru.
 • Citrusová kůra: Silná vůně citrusových slupek, například pomerančové a citronové, může pomoci odradit škůdce.

Recepty na domácí repelenty a jejich použití

Zde je několik jednoduchých receptů na domácí repelenty a tipy, jak je účinně používat:

Sprej proti komárům

Složení:

 • 10 kapek citronelového esenciálního oleje
 • 5 kapek eukalyptového esenciálního oleje
 • 5 kapek levandulového esenciálního oleje
 • 1/4 šálku vilínu
 • 1/4 šálku destilované vody

Smíchejte esenciální oleje, vilín a destilovanou vodu v lahvičce s rozprašovačem. Před použitím dobře protřepejte. Před odchodem do přírody nastříkejte směs na odhalenou pokožku a oblečení. Pro optimální účinnost aplikujte přípravek opakovaně každých několik hodin.

Repelent proti mravencům

Složení:

 • bílý ocet
 • voda

V lahvičce s rozprašovačem smíchejte stejné díly bílého octa a vody. Roztok nastříkejte podél vchodů a míst, kde jsou mravenci aktivní. Roztokem otřete povrchy, abyste mravence odradili od návratu.

Repelent s bylinnou přísadou do interiérů

Složení:

 • čerstvá bazalka
 • máta nebo rozmarýn
 • malé látkové sáčky

Vložte bylinky do látkových sáčků a zavěste je na místa, kde je s hmyzem problém, například v blízkosti oken nebo dveří. Vyměňte bylinky každých několik týdnů nebo když jejich vůně vyprchá.

Braňte se nebezpečným klíšťatům

Klíšťata jsou nejen nepříjemná, ale mohou také přenášet nemoci, jako je borelióza anebo klíšťová encefalitida. Ochrana sebe i svých blízkých před těmito drobnými škůdci je zásadní a domácí repelent proti klíšťatům může být bezpečným a účinným řešením. Tento recept kombinuje sílu esenciálních olejů a dalších přírodních ingrediencí a vytváří repelent proti klíšťatům, který se snadno vyrábí a je šetrný k pokožce.

Složení:

 • 10 kapek eukalyptového esenciálního oleje
 • 10 kapek levandulového esenciálního oleje
 • 10 kapek esenciálního oleje z citronely
 • 10 kapek esenciálního oleje z citronové trávy
 • 1 polévková lžíce vilínu
 • 1 polévková lžíce mandlového nebo kokosového oleje
 • 1/4 šálku destilované vody

V malé skleněné misce smíchejte esenciální oleje z eukalyptu, levandule, citronely a citronové trávy. Tyto oleje jsou známé pro své vlastnosti odpuzující klíšťata a příjemnou vůni. Do směsi esenciálních olejů přidejte vilín. Ke směsi přimíchejte mandlový nebo kokosový olej. Nosný olej pomáhá zředit silné esenciální oleje, takže repelent je bezpečný pro přímou aplikaci na pokožku. Za stálého míchání pomalu přidávejte do směsi destilovanou vodu. Vznikne tak vyvážený roztok, který se snadno aplikuje jako sprej.

Proč mohou být syntetické repelenty nebezpečné?

V repelentech se za účelem ochrany proti hmyzu užívá několik látek. Nejrozšířenější a zároveň nejvíc nebezpečnou látkou je DEET. Jde o olejovitou kapalinu, která se původně používala v zemědělství jako pesticid na odpuzování škůdců. Dodnes je nejčastější aktivní složkou v repelentech proti hmyzu, ale pro náš organismus může být toxická. Prokázány byly například kožní reakce, ale nelze vyloučit ani dlouhodobý negativní dopad na zdraví.

Domácí repelenty představují přírodní a účinnou alternativu ke komerčním přípravkům na hubení škůdců. Použitím složek, jako jsou esenciální oleje, ocet a bylinky, můžete vytvořit řešení na míru, která vám pomohou udržet škůdce na uzdě a zároveň se vyhnout působení drsných chemických látek. Experimentujte s různými recepty, abyste našli ty, které nejlépe fungují na vaše konkrétní problémy se škůdci. S trochou kreativity a odhodláním používat přírodní ingredience se můžete těšit z prostředí bez škůdců v interiéru i exteriéru.

ZDROJ: https://www.healthline.com/health/homemade-bug-spray
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Jimmy Chan: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zvire-rozostreni-hmyz-makro-2382223/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Back to top button