NávodNemoci a komplikace

Mozková mlha není mýtus: Může potrápit i vás! Jak vzniká a dá se jí předcházet?

Všichni jsme zažili chvíle, kdy se nám zdálo, že naše mysl pracuje jakoby v mlze – možná dobře známe momenty, kdy nedokážeme jasně myslet, soustředit se nebo si pamatovat věci tak, jak bychom si je normálně pamatovali. Tento jev se běžně označuje jako „mozková mlha“. I když je to zkušenost, kterou čas od času může zažít každý z nás, může být mozková mlha frustrující, a dokonce nás může vyděsit, že je s námi něco v nepořádku. Zjistěte, jaké jsou příčiny tohoto stavu a jaké jsou možné způsoby léčby, které pomohou mozkovou mlhu odstranit.

Co je to mozková mlha?

Mozková mlha je hovorový termín používaný k popisu řady kognitivních příznaků, které mohou ovlivnit duševní jasnost a bystrost jedince. Mezi tyto příznaky mohou patřit např:

 • Obtíže se soustředěním: Může pro vás být obtížné soustředit se na úkoly nebo udržet pozornost. To platí zejména pro neschopnost soustředit se na pracovní úkoly, ale nezřídka se to může týkat také zcela běžných úkonů každodenního života.
 • Problémy s pamětí: Krátkodobé výpadky paměti, zapomnětlivost a potíže s vybavováním informací se stávají častějšími.
 • Duševní únava: Cítíte se duševně vyčerpaní i po minimální duševní námaze a může vás provázet i celkový pocit znechucení, lenosti nebo vyčerpání.
 • Zmatenost: Jednoduché úkoly se mohou stát nepřehlednými nebo jejich dokončení může trvat déle.
 • Pomalost: Vaše myšlení může být pomalé a neschopné dostat se do stavu, kdy jednáte rychle a instinktivně.

Mozková mlha sice sama o sobě není lékařskou diagnózou, ale často je příznakem nějakého zdravotního problému – a to jak na tělesné, tak i duševní úrovni.

Běžné příčiny mozkové mlhy

Nedostatečný nebo nekvalitní spánek může způsobit únavu vaší mysli a následně vést k pocitu neschopnosti se soustředit. Spánek je nezbytný pro kognitivní funkce a upevňování paměti. Není tedy divu, že právě nedostatek spánku často bývá s mozkovou mlhou spojován.

Dalším typickým problémem bývá vysoká úroveň stresu a úzkosti, která může zhoršit kognitivní funkce a vést k zamlžení mozku. Stres je spouštěčem mnoha problémů jak ve fyzické, tak i psychické rovině. Může být proto velmi zásadní naučit se stres účinně eliminovat.

Problémy může nicméně vyvolávat také nedostatečný příjem základních živin, jako jsou vitaminy B12, D a železo. Tyto vitamíny a minerály jsou zásadní pro správné fungováni mozku a jejich nedostatek může ovlivnit kognitivní funkce. To samé pak platí také o dostatečném množství vody. I jen mírná dehydratace může ovlivnit kognitivní funkce. Pro optimální výkonnost mozku je nezbytné zůstat celodenně správně hydratovaný.

V neposlední řadě je třeba pamatovat na to, že některé léky, včetně antihistaminik, antidepresiv a sedativ, mohou způsobovat vedlejší kognitivní účinky. zejména u žen pak v rámci menstruačního cyklu mohou hrát roli běžné hormonální výkyvy nebo nerovnováha štítné žlázy.

„Léčba“ mozkové mlhy

Léčba, resp. předcházení mozkové mlze do značné míry závisí na její příčině. Zde je několik strategií, které je třeba zvážit:

 • Upřednostněte spánek: Zajistěte si 7-9 hodin kvalitního spánku každou noc. Stanovte si důsledný spánkový režim a vytvořte prostředí vhodné pro spánek.
 • Zvládejte stres: Věnujte se technikám snižování stresu, jako je všímavost, meditace, jóga nebo hluboká dechová cvičení.
 • Výživa: Dodržujte vyváženou stravu bohatou na základní živiny, včetně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, libových bílkovin a zdravých tuků.
 • Zůstaňte hydratovaní: Pijte během dne dostatečné množství vody, abyste předešli dehydrataci.
 • Cvičení: Pravidelná fyzická aktivita může zlepšit průtok krve do mozku, zlepšit náladu a kognitivní funkce.
 • Hormonální léčba: Pokud k mlžení mozku přispívají hormonální změny, poraďte se se zdravotníkem o vhodné léčbě.
 • Vyhledejte lékařskou pomoc: Pokud mozková mlha přetrvává nebo se zhoršuje, poraďte se s lékařem, aby vyloučil základní zdravotní potíže.

Mozková mlha je běžný, ale často frustrující zážitek, který může být způsoben různými příčinami. Pro zvládnutí a zmírnění příznaků mozkové mlhy je zásadní identifikovat a řešit základní problém. Ať už se jedná o zlepšení spánkových návyků, zvládání stresu, úpravu stravy nebo vyhledání lékařské pomoci, dobrou zprávou rozhodně je, že existují strategie, které pomohou odstranit mozkovou mlhu a znovu získat jasnou mysl a soustředění.

ZDROJ: https://aktin.cz/mozkova-mlha-neboli-brain-fog-jake-jsou-priciny-a-existuji-lecebne-metody
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: SHVETS production: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-zed-dum-odraz-7513206/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Back to top button