Listopad je již tradičně měsícem, kdy se připomíná důležitost preventivní péče zejména u mužů a rakoviny prostaty. Právě tzv. movember je iniciativou motivující muže k pravidelným preventivním kontrolám, které mohou nádorové změny na prostatě včas odhalit a zabránit šíření nemoci. Obecně totiž platí, že včasný záchyt nemoci je základním předpokladem pro úspěšnou léčbu. Pokud jste muži, a ještě jste na kontrole nebyli, zvažte možnost využít řady akcí a příležitostí, kde se nechat tento měsíc zdarma vyšetřit.
Prostata je malá žláza ve tvaru vlašského ořechu u mužů, která produkuje semennou tekutinu, jež vyživuje a přenáší spermie. Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších typů rakoviny. Mnoho druhů rakoviny prostaty roste pomalu a omezuje se na prostatu, kde nemusí způsobit vážné poškození. Zatímco však některé typy rakoviny prostaty rostou pomalu a mohou vyžadovat minimální nebo dokonce žádnou léčbu, jiné typy jsou agresivní a mohou se rychle šířit. Největší šanci na úspěšnou léčbu má rakovina prostaty, která je odhalena včas – když je ještě omezena jen na prostor samotné prostaty.
Příznaky
Rakovina prostaty nemusí v raných stadiích vyvolávat žádné příznaky ani symptomy. Ta, která je v pokročilejším stádiu, může přinášet příznaky a symptomy, jako např:
- Potíže s močením
- Snížená síla proudu moči
- Krev v moči
- Krev ve spermatu
- Bolest kostí
- Hubnutí bez snahy
- Poruchy erekce
Co rakovinu způsobuje
Lékaři vědí, že rakovina prostaty začíná, když se v buňkách prostaty objeví změny DNA. DNA buňky obsahuje instrukce, které buňce říkají, co má dělat. Tyto změny buňkám říkají, aby rostly a dělily se rychleji než normální buňky. Abnormální buňky pokračují v životě, zatímco jiné buňky by již zemřely. Hromadící se abnormální buňky vytvářejí nádor, který může růst a napadat okolní tkáně. Časem se některé abnormální buňky mohou oddělit a rozšířit (metastázovat) do jiných částí těla.
Rizikové faktory
Mezi faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny prostaty, patří např:
- Vyšší věk. Riziko rakoviny prostaty se zvyšuje s věkem. Nejčastěji se vyskytuje po 50. roce věku.
- Rasa. Z dosud nezjištěných důvodů je u černochů riziko rakoviny prostaty vyšší než u příslušníků jiných ras. U černochů je také větší pravděpodobnost, že rakovina prostaty bude agresivní nebo pokročilá.
- Rodinná anamnéza. Pokud byl rakovinou prostaty diagnostikován některý z vašich pokrevních příbuzných, například rodič, sourozenec nebo dítě, může být vaše riziko zvýšené. Také pokud máte v rodině geny, které zvyšují riziko rakoviny prsu (BRCA1 nebo BRCA2), nebo velmi silnou rodinnou anamnézu rakoviny prsu, může být vaše riziko rakoviny prostaty vyšší.
- Obezita. Lidé, kteří jsou obézní, mohou mít vyšší riziko rakoviny prostaty ve srovnání s lidmi, kteří jsou považováni za osoby se zdravou hmotností, ačkoli výsledky studií se různí. U obézních lidí je pravděpodobnější, že rakovina bude agresivnější a že se po počáteční léčbě vrátí.
Komplikace
Mezi komplikace rakoviny prostaty a její léčby patří:
Rakovina, která se šíří (metastazuje)
Rakovina prostaty se může rozšířit do okolních orgánů, například do močového měchýře, nebo se může dostat krevním řečištěm či lymfatickým systémem do kostí nebo jiných orgánů. Rakovina prostaty, která se rozšíří do kostí, může způsobit bolest a zlomeniny kostí. Jakmile se rakovina prostaty rozšíří do jiných částí těla, může stále reagovat na léčbu a může být pod kontrolou, ale je nepravděpodobné, že by se vyléčila.
Inkontinence
Rakovina prostaty i její léčba mohou způsobit inkontinenci moči. Léčba inkontinence závisí na tom, jaký typ inkontinence máte, jak je závažná a jaká je pravděpodobnost, že se časem zlepší. Možnosti léčby mohou zahrnovat léky, katetry a chirurgický zákrok.
Erektilní dysfunkce
Erektilní dysfunkce může být důsledkem rakoviny prostaty nebo její léčby, včetně operace, ozařování nebo hormonální léčby. K léčbě erektilní dysfunkce jsou k dispozici léky, vakuová zařízení, která napomáhají dosažení erekce, a chirurgický zákrok.
Prevence
Zvolte si zdravou stravu plnou ovoce a zeleniny
Jezte různé druhy ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Ovoce a zelenina obsahují mnoho vitaminů a živin, které mohou přispět k vašemu zdraví. Zda lze rakovině prostaty předcházet stravou, nebylo dosud jednoznačně prokázáno. Zdravá strava obsahující různé druhy ovoce a zeleniny však může zlepšit váš celkový zdravotní stav, a tudíž může také zabránit rozvoji různých nemocí včetně rakoviny.
Dávejte přednost zdravým potravinám před doplňky stravy
Žádné studie neprokázaly, že by doplňky stravy hrály roli při snižování rizika rakoviny prostaty. Místo toho si vybírejte potraviny bohaté na vitaminy a minerály, abyste si v těle udrželi jejich zdravou hladinu.
Cvičte většinu dní v týdnu
Cvičení zlepšuje váš celkový zdravotní stav, pomáhá vám udržet si váhu a zlepšuje vaši náladu. Snažte se cvičit většinu dní v týdnu. Pokud s cvičením začínáte, začněte pomalu a postupně se propracujte k většímu množství cvičebních hodin každý den. Pokud je vaše současná hmotnost zdravá, snažte se ji udržet výběrem zdravé stravy a cvičením po většinu dní v týdnu. Pokud potřebujete zhubnout, přidejte více pohybu a snižte počet kalorií, které denně sníte. Požádejte svého lékaře o pomoc při sestavení plánu zdravého hubnutí.
ZDROJ: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prostate-cancer/symptoms-causes/syc-20353087
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Artem Podrez: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/znacka-lekarsky-povedomi-pece-6823565/
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.