NávodNemoci a komplikace

Jste v zimě náchylnější k onemocnění?

Jednoduše řečeno, chladné počasí samo o sobě neznamená, že onemocníte. Může však zvýšit pravděpodobnost, že onemocníte. To je částečně důvod, proč jsou nemoci, jako je nachlazení a chřipka, častější v zimních měsících. Abychom pochopili, proč k tomu dochází, pomůže nám zamyslet se nad viry, které tato onemocnění způsobují.

Jaké viry způsobují respirační onemocnění?

Nachlazení, chřipka a COVID-19 jsou nejčastější respirační onemocnění, která způsobují různé viry. Nachlazení může způsobit více než 200 virů. Předpokládá se, že přibližně polovinu všech nachlazení způsobují rhinoviry. Chřipku způsobují tři typy chřipkových virů (chřipka A, B a C). Nechvalně proslulý COVID-19 způsobuje virus zvaný SARS-CoV-2.

Nachlazením, chřipkou nebo virem COVID-19 se můžete nakazit, pokud přijdete do kontaktu s některým z těchto virů, často od někoho jiného, kdo je již nakažený.

Pokud se nachladíte, můžete zjistit, že máte mírnou teplotu, bolest v krku, ucpaný nos nebo rýmu a kýcháte nebo kašlete. Pokud dostanete chřipku, budou vaše příznaky pravděpodobně závažnější. Kromě příznaků nachlazení můžete mít také bolesti hlavy, horečku, zimnici a pociťovat bolesti. Budete také muset zůstat několik dní v posteli. Příznaky onemocnění COVID-19 se mohou u jednotlivých osob lišit, ale mnohé z nich jsou podobné příznakům nachlazení a chřipky. U některých lidí však může být COVID-19 závažnější než chřipka.

Proč jsou virová onemocnění častější v zimě?

Zde jsou některé z důvodů, proč v zimě více z nás onemocní virovými onemocněními.

Trávíme více času společně v uzavřených prostorách

Když je venku zima, zůstáváme častěji v teple doma. Být v zimních měsících v těsném kontaktu však znamená, že se viry mohou snadněji šířit z člověka na člověka. Viry se mohou pohybovat vzduchem v kapičkách při kýchání nebo kašli. Šíří se rukama nebo mohou přebývat na kontaminovaných površích, například na klikách dveří. To znamená, že přeplněné nebo uzavřené prostory, jako je veřejná doprava, školy a pracoviště, jsou pro viry ideální živnou půdou.

Některým virům se daří v zimních podmínkách

Výzkum zjistil, že některé viry způsobující nachlazení a chřipku mohou snáze přežívat v chladných a suchých podmínkách s malým množstvím slunečního světla. Kapičky, které obsahují chřipkové viry (například z kašle a kýchání), mohou také zůstat ve vzduchu déle, pokud je sucho.

Obranyschopnost vašeho těla může být v chladu oslabena

Váš imunitní systém vás chrání před nemocemi. Některé první studie naznačují, že chladné a suché zimní podmínky mohou vašemu imunitnímu systému ztížit boj s viry. Váš nos a dýchací cesty jsou vystlány hlenem a drobnými vláskovitými strukturami zvanými řasinky. Ty fungují jako bariéra, zachycují viry, které vdechujete, a odvádějí je pryč z dýchacích cest. Váš hlen také obsahuje antimikrobiální látky, které vás pomáhají chránit před nemocemi. Dýchání studeného a suchého vzduchu v zimních měsících však může ovlivnit hlen a řasinky vystýlající nos a hrdlo, čímž se jejich účinnost sníží.

Pokud se tedy v zimních měsících dostanete do kontaktu s nějakým virem, obranné mechanismy vašeho těla nemusí být v boji proti němu tak účinné, pokud jste nachlazení. To platí zejména s přibývajícím věkem, protože náš imunitní systém s věkem slábne.

Čtyři tipy, jak zůstat v zimě zdravý

Než plně porozumíme vztahu mezi chladným počasím a respiračními onemocněními, je třeba provést další výzkum. Prozatím však můžete udělat několik věcí, které vám pomohou udržet si v zimních měsících zdraví.

  • Dodržujte správnou hygienu. Šíření zimních bacilů můžete zabránit dodržováním správné hygieny. Když kašlete nebo kýcháte, zakryjte si ruce a ústa kapesníkem a kapesník ihned vyhoďte do koše. Důkladně si myjte ruce mýdlem a teplou vodou a pravidelně dezinfikujte povrchy. A nedotýkejte se očí, nosu nebo úst, dokud si neumyjete ruce, pro případ, že by byly nositeli nějakých zárodků. Pokud máte návštěvu, snažte se vyvětrat místnosti před jejím příchodem a alespoň 10 minut po jejím odchodu.
  • Nechte se očkovat. Riziko onemocnění chřipkou a COVID-19 můžete snížit, pokud se proti nim necháte očkovat. Je důležité nechat se očkovat proti chřipce každý rok, protože vakcína se každoročně mění a snaží se odpovídat dominantnímu typu (kmeni) viru pro daný rok.
  • Dodržujte zdravé návyky. Zdravý životní styl podporuje váš imunitní systém a pomáhá bojovat proti všem bacilům, se kterými můžete přijít do styku. Snažte se zdravě stravovat, dostatečně spát, pravidelně cvičit a nekouřit.
  • Zvažte užívání doplňku stravy s vitaminem D. Většinu vitaminu D si vaše tělo vytváří ze slunečního záření. Vitamin D se nachází také v tučných rybách, vejcích, mase a obohacených snídaňových cereáliích. V zimních měsících je však kvůli nedostatku slunečního záření pro vaše tělo obtížné vytvářet potřebný vitamin D. Nedostatečný příjem vitaminu D může zvýšit náchylnost vašeho imunitního systému k infekcím.

Nelze tedy říct, že by chladné počasí samo o sobě zvyšovalo šanci na to, že onemocníte. Když se ale zkombinuje několik faktorů zmíněných výše, může se zdát, že vaše tělo má v zimě více práce s tím, aby se před infekcí efektivně ochránilo. Proto zvažte suplementaci vitamínů a dodržuje důsledně všechny hygienické pokyny, protože zejména ty mohou riziko potíží výrazně eliminovat.

ZDROJ: https://www.bupa.co.uk/newsroom/ourviews/cold-weather-illness
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-postel-loznice-lezeni-3807629/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button