CvičeníPéče o tělo

Boj proti stresu: Vyzkoušejte 6 osvědčených relaxačních technik

Všichni se během života setkáváme se stresovými situacemi, od drobných nepříjemností, jako jsou dopravní zácpy, až po vážnější starosti, jako je nemoc blízkého člověka nebo dlouhodobý stres v práci či ve vztazích. Ať už je příčina jakákoli, stres zaplavuje tělo hormony, které vyvolávají mnohdy velmi výrazné reakce. Srdce vám buší, dýchání se zrychluje a svaly se napínají.

Tato takzvaná „stresová reakce“ je normální reakcí na ohrožující situace, která se v naší prehistorii zdokonalila, aby nám pomohla přežít hrozby, jako je útok zvířat nebo povodeň. Dnes se s těmito fyzickými nebezpečími setkáváme jen zřídka, ale náročné situace v každodenním životě mohou stresovou reakci spustit. Nemůžeme se vyhnout všem zdrojům stresu v našem životě, ani bychom nechtěli. Můžeme si však vytvořit zdravější způsoby, jak na ně reagovat.

V zásadě se v dnešním světě nedá stresu vyhnout – zažíváme jej všichni, a to doslova na denní bázi. Ale dlouhodobé působení může mít závažné zdravotní důsledky. Je tedy potřeba umět a zvládat realizovat relaxační techniky, které vám uleví a vaše tělo harmonizují. Výsledkem by měla být tzv. relaxační reakce – stav hlubokého odpočinku, který lze vyvolat mnoha způsoby. My vám ukážeme šest z nich, které můžete praktikovat na denní bázi.

Soustředění na dech

Při této jednoduché a účinné technice se dlouze, pomalu a zhluboka nadechujete (tato technika je známá také jako břišní brániční dýchání). Při dýchání jemně odpoutáváte svou mysl od rušivých myšlenek a pocitů. Soustředění na dech může být obzvláště užitečné pro lidi s poruchami příjmu potravy, kterým pomáhá soustředit se na své tělo pozitivnějším způsobem. Tato technika však nemusí být vhodná pro osoby se zdravotními problémy, které ztěžují dýchání, jako jsou onemocnění dýchacích cest nebo srdeční selhání.

Skenování těla

Tato technika kombinuje soustředění na dech s progresivní svalovou relaxací. Po několika minutách hlubokého dýchání se soustředíte vždy na jednu část těla nebo skupinu svalů a mentálně uvolňujete veškeré fyzické napětí, které tam cítíte. Skenování těla může pomoci zvýšit vaše povědomí o spojení mysli a těla. Pokud jste v nedávné době prodělali operaci, která ovlivňuje váš obraz těla, nebo máte jiné potíže s vnímáním těla, může být pro vás tato technika méně užitečná.

Řízené představy

Při této technice si v mysli vyvoláte uklidňující scény, místa nebo zážitky, které vám pomohou uvolnit se a soustředit. Můžete najít bezplatné aplikace a online nahrávky uklidňujících scén – jen se ujistěte, že jste si vybrali obrazy, které považujete za uklidňující a které pro vás mají nějaký osobní význam. Řízené představy vám mohou pomoci posílit pozitivní představu o sobě samých, ale mohou být obtížné pro ty, kteří mají vtíravé myšlenky nebo jim dělá potíže vyvolat mentální obrazy.

Meditace všímavosti

Tato praxe spočívá v pohodlném sezení, soustředění se na dýchání a přenesení pozornosti mysli do přítomného okamžiku, aniž byste se zabývali minulostí nebo budoucností. Tato forma meditace se v posledních letech těší stále větší oblibě. Výzkumy naznačují, že může být užitečná pro lidi s úzkostí, depresí a bolestí.

Jóga, tai chi a qigong

Tato tři starobylá umění kombinují rytmické dýchání s řadou pozic nebo plynulých pohybů. Fyzické aspekty těchto cvičení nabízejí duševní soustředění, které vám může pomoci odvrátit pozornost od splašených myšlenek. Mohou také zlepšit vaši flexibilitu a rovnováhu. Pokud však nejste běžně aktivní, máte zdravotní problémy nebo bolestivé či pohybově omezující onemocnění, mohou být tyto relaxační techniky příliš náročné. Než s nimi začnete, poraďte se se svým lékařem.

Opakovaná modlitba

Při této technice si v tichosti opakujete krátkou modlitbu nebo frázi z modlitby a zároveň se cvičíte v soustředění na dech. Tato metoda může být zvláště přitažlivá, pokud je pro vás významné náboženství nebo spiritualita.

Odborníci doporučují spíše než vybrat si pouze jednu techniku vyzkoušet několik, abyste zjistili, která z nich vám nejlépe vyhovuje. Snažte se praktikovat tyto aktivity alespoň 20 minut denně, i když i několik minut může pomoci, pokud prostě více nezvládnete. Čím déle a častěji však budete tyto relaxační techniky praktikovat, tím větší budou mít přínos a tím více dokážete snížit stres. Je to klíčové pro vaše dlouhodobé zdraví a pohodu.

ZDROJ: https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/six-relaxation-techniques-to-reduce-stress
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Alex P: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/321576/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Back to top button