Jídlo a stravováníPéče o tělo

Jste vyčerpaní? Tyto potraviny vám mohou pomoci dostate se zpět „do hry“

Strava, která obsahuje různé čerstvé potraviny bohaté na živiny, může pomoci snížit pocit únavy. Mezi takové potraviny patří mimo jiné kapusta, oves a vodní meloun. Některé zpracované potraviny – například bílý chléb a pečivo – však mohou u některých lidí únavu zhoršovat.

Zjistěte, které potraviny vám mohou pomoci překonat únavu a pomoci vám ve dnech, kdy prostě nestíháte, nevyspali jste se dost a k zemi vás táhne tíživá únava. V tomto článku se také podíváme na potraviny a nápoje, kterým je vhodné se vyhnout, spolu s některými obecnými tipy pro zvýšení energie.

Potraviny pro překonání únavy 

Obecně platí, že potraviny, které mohou pomoci zvýšit hladinu energie, jsou spíše čerstvé než vysoce zpracované. Bývají totiž bohatější na živiny. Mezi příklady patří např:

Vejce

Celá vejce obsahují velké množství živin. Typické vejce obsahuje až 7 gramů bílkovin. Poskytuje také 4 % doporučené denní dávky vápníku a 6 % doporučené denní dávky vitaminu A. Vejce jsou také zdrojem zdravých tuků. Tuk dodává energii a pomáhá tělu vstřebávat vitaminy.

Banány

Banány jsou dobrým zdrojem draslíku, vlákniny a sacharidů. Tato kombinace sacharidů a vlákniny poskytuje dlouhodobý zdroj energie.

Podle jedné malé studie dosáhli trénovaní cyklisté, kteří jedli banány, během 47kilometrové časovky stejných výsledků jako ti, kteří konzumovali sportovní nápoje. Výzkumníci dospěli k závěru, že banány jsou dobrým zdrojem energie, zejména před a během dlouhého cvičení.

Mandle

Celé mandle jsou bohaté na živiny, jako jsou tuky, vláknina a bílkoviny. Bílkoviny i tuky poskytují pocit sytosti a mohou pomoci zvýšit hladinu energie. Mandle obsahují také vitamin E a hořčík a jsou díky tomu skvělou odpolední svačinou.

Vodní meloun

Melouny jsou skvělým zdrojem hydratace, obsahují totiž 92 % vody a vitamín C, vitamín A a mnoho dalších živin. Dehydratace může zvýšit pocit únavy, naopak správná hydratace zvyšuje duševní bdělost a zlepšuje pohodu.

Kapusta

Kapusta je zelená listová zelenina bohatá na vitaminy, antioxidanty a železo. Červené krvinky v těle obsahují železo. Tento minerál je nezbytný pro přenos kyslíku po těle, aby ho buňky mohly využít jako energii. Z tohoto důvodu může nízká hladina železa způsobovat nedostatek energie.

Špenát

Špenát je další zelená listová zelenina bohatá na železo. Má také vysoký obsah vitaminu K a hořčíku. Špenát a kapusta tvoří vynikající kombinaci v salátech.

Chia semínka

Semínka chia jsou bohatá na živiny. Jedna porce chia semínek obsahuje 4 g bílkovin, 11 g vlákniny a 9 g tuku. Vláknina je užitečná pro prevenci prudkého zvýšení hladiny cukru v krvi v době jídla. Rychlé změny hladiny cukru v krvi jsou další možnou příčinou únavy.

Ovesné vločky

Oves má vysoký obsah vlákniny a komplexních sacharidů. Tělo dokáže rafinované sacharidy snadno rozložit a využít je ke krátkodobému přísunu energie. Cukr je jedním z příkladů rafinovaných sacharidů. Komplexní sacharidy se však v těle rozkládají obtížněji. Díky tomu jsou dlouhodobějším zdrojem energie.

Potraviny a nápoje, kterým se vyhněte

Některé potraviny a nápoje mohou zvyšovat pocit únavy. Například potraviny s vysokým obsahem cukru mohou dočasně zvýšit energii, ale tento nárůst často vede k poklesu bezprostředně poté.

Mezi příklady potravin, které by mohly zvyšovat únavu v průběhu dne, patří např:

  • sladké potraviny, včetně sirupu a medu
  • bílé pečivo
  • pečivo
  • nápoje s vysokým obsahem kofeinu
  • silně zpracované potraviny, jako jsou bramborové lupínky.

Obecné tipy na stravu pro získání energie

Existuje také několik obecných stravovacích návyků, které mohou člověku pomoci udržet si během dne vyšší hladinu energie. Patří mezi ně:

  • vyhýbat se vynechávání jídla
  • sníst odpolední nebo dopolední svačinu, například hrst mandlí, pokud hladina energie klesá
  • hydratace pomocí vody nebo jiných výživných nápojů

Různí lidé však mohou na tyto strategie reagovat různě a něco, co funguje u jednoho člověka, nemusí fungovat u jiného. Zkuste sami, jaké jídlo vám dělá dobře a cítíte se po něm plni energie. Roli mohou hrát třeba i potravinové alergie nebo intolerance, které mohou zásadně ovlivnit, jak se po daných potravinách cítíte. Pokud tedy míáte dojem, že vám nějaké potraviny prostě nedělají dobře a způsobují třeba i zažívací potíže, je ke zvážení, zda neoslovit lékaře a nenechat si ověřit potravinové alergie.

Další přirozené způsoby, jak překonat únavu

Hladinu energie během dne může zvýšit i provedení některých dalších změn v životním stylu.

Například se doporučuje pravidelné cvičení. Člověk by se měl snažit cvičit 3-5 dní v týdnu. Díky tomu se sice unaví fyzicky, ale o to lépe se mu pak bude spát a regenerovat, díky čemuž ve výsledku energie půjde nahoru.

Dalším způsobem boje proti únavě je zvládání stresu. Chronický stres může časem způsobit příznaky, jako je únava a vyčerpání. Existuje mnoho věcí, které může člověk vyzkoušet ke snížení hladiny stresu, včetně meditace a cvičení.

Existuje několik potravin, které mohou pomoci překonat pocit únavy během dne. Vyhledávejte potraviny s vysokým obsahem bílkovin, dobrých tuků a vlákniny. Užitečné jsou také potraviny s vysokým obsahem železa a dalších živin. Při snaze zvýšit hladinu energie je nejlepší vyhnout se vysoce zpracovaným nebo sladkým potravinám.

ZDROJ: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/foods-that-beat-fatigue
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-knihy-pracovni-stul-prace-3767411/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button