Nedostatek vitaminu D vede ke zdravotním i psychosociálním problémům. I když se může zdát, že nedostatek vitamínu D nebude mít nějaké závažné viditelné projevy, faktem je, že právě psychické problémy mohou být prvním ukazatelem, že tělo tento důležitý prvek postrádá.
Dopad nedostatku vitaminu D na duševní zdraví
Tělo potřebuje vitamin D ve správné hladině, aby mohlo fungovat tak, jak má. Vaše svaly, srdce, mozek a imunitní systém mají receptory pro vitamin D. Tělo přenáší vitamin do ledvin a jater, kde se přeměňuje na aktivní hormon. V této formě pomáhá tělu vstřebávat vápník. Tělo získává vitamin D působením slunečního záření. Zdrojem vitaminu D mohou být také některé potraviny a doplňky stravy.
Jak nedostatek vitaminu D vede k účinkům na duševní zdraví
Nízká hladina tohoto vitaminu může přispívat ke schizofrenii u dospělých, depresi a sezónní afektivní poruše. K dalším zdravotním problémům, které mohou vzniknout v důsledku nedostatku, patří:
- nízká hustota kostí
- měknutí kostí
- srdeční onemocnění
- křivice u dětí
- rakovina
Osoby ohrožené nedostatkem vitaminu D
Velká část populace je ohrožena nedostatkem vitaminu D. Vyšší riziko hrozí lidem, kteří žijí daleko od rovníku, a těm, kteří trpí onemocněním jater, ledvin a celiakií. Do této kategorie patří také starší lidé a lidé s tmavší pletí.
Příznaky nedostatku vitaminu D
Nedostatek vitaminu D se projevuje podobnými příznaky jako deprese:
- změny nálady doprovázené zdrcujícími pocity beznaděje, smutku a bezvýchodnosti
- únava
- zapomnětlivost
- ztráta zájmu o činnosti, které dříve vyvolávaly nadšení
- sebevražedné myšlenky
- úzkost
- ztráta chuti k jídlu
- nadměrný úbytek nebo přírůstek hmotnosti
Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků podobných depresi, nechte si zkontrolovat hladinu vitaminu D. Lékař vám provede test, který určí hladinu tohoto vitaminu v krvi. Možná zjistíte, že vaše problémy mají snadnější řešení, než byste čekali.
Vitamin D a deprese
Deprese je zdravotní stav, který mění myšlení, pocity nebo chování jedince. Studie týkající se suplementace vitaminem D a deprese ukazují, že mezi nimi existuje vztah. Jediným omezením studií je, že neprokazují, že nedostatek vitaminu D způsobuje depresi. Lidé s depresí mohou mít nižší hladinu vitaminu D, ale jeho nedostatek nemoc nemusel způsobit.
Realita je však taková, že stále více studií zde vidí souvislost a je tedy opravdu dost pravděpodobné, že zde bude vzájemný vliv. Pokud by příčinou deprese byl nedostatek tohoto vitaminu, pak by doplňování pomohlo zmírnit příznaky a symptomy. Jak bylo uvedeno výše, mezi některé příznaky klinické deprese patří stažení se do sebe a sociální izolace.
Vzhledem k tomu, že tito jedinci tráví méně času venku, chybí jim tolik potřebná expozice pro zpracování dostatečného množství vitaminu D. Je tedy také možné, že právě deprese ve výsledku způsobuje nedostatek vitamínu D, protože lidem zabraňuje trávit dostatečný čas venku.
Lidé, kteří se potýkají s depresí, mají navíc potíže s řádnou péčí o sebe. Nemusí se správně stravovat a nemusí si obstarávat doplňky vitaminu D. Deprese mění jejich chování a myšlenkové pochody, což je nutí k chování, které nedostatek vitaminu D zhoršuje.
Léčba nedostatku vitaminu D
Nejlepším způsobem léčby nedostatku vitaminu D je:
- zvýšit pobyt na slunci
- zvýšit příjem potravin obohacených o vitamin D.
- užívat doplňky stravy
Prevence nedostatku vitaminu D
Vitamin D je pro duševní zdraví stejně důležitý jako pro zdraví fyzické. Existuje dostatek výzkumů, které ukazují, že nedostatek tohoto vitaminu může vést k příznakům podobným depresi. Lidé s depresí mají vyšší pravděpodobnost, že budou mít nedostatek vitaminu D. Zabraňte tomu tím, že do svého jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na vitamin D a budete se dostatečně vystavovat slunečnímu záření.
ZDROJ: https://www.healthline.com/nutrition/depression-and-vitamin-d
ZDROJ obrázek: Autor/ka fotografie: Nathan Cowley: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/897817/
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.