Jídlo a stravováníPéče o tělo

Psychobiotika: zdraví střev má zásadní vliv na vaše duševní zdraví

Vaše střeva možná nejsou jednou z prvních věcí, které vás napadnou, když uvažujete o svém duševním zdraví. Výzkumy však ukazují, že zdraví střev úzce souvisí s vaším duševním zdravím. Motýlci v žaludku, když jste nervózní, jsou toho malým příkladem. Konzumace psychobiotických potravin je skvělým způsobem, jak vyživovat svá střeva a ovlivňovat své duševní zdraví.

Co jsou to psychobiotika?

Psychobiotika jsou probiotika a prebiotika, tedy potraviny, která mají příznivý vliv na psychické nebo duševní zdraví, například snižují hladinu stresu a zmírňují příznaky deprese a úzkosti. Probiotika jsou dobré živé bakterie, které žijí ve střevech, a prebiotika jsou „potravou“ pro probiotika.

Psychobiotika poskytují své výhody několika způsoby, mimo jiné tím, že snižují zánět a pomáhají produkovat neurotransmitery.

Mezi psychobiotické bakterie běžně patří kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium. Tato psychobiotika jsou stále více uznávána pro svůj vliv na osu střevo-mozek – tedy to, jak spolu střevo a mozek komunikují – a pro roli, kterou hrají při udržování vyrovnané mysli.

Co je to psychobiotická potravina?

Psychobiotické potraviny jsou potraviny, které obsahují tato psychobiotika. Kvašené potraviny jsou psychobiotické potraviny, protože obsahují kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium. Kvašení potravin je starobylé kulinářské umění, které produkuje probiotika, prodlužuje trvanlivost potravin a dodává kvašeným potravinám jedinečnou pikantní chuť.

Níže jsou uvedeny nejběžnější fermentované potraviny nebo probiotické potraviny:

  • Jogurt
  • Kefír
  • Nepasterizované kimči
  • Nepasterizované kvašené zelí
  • Nepasterizované kvašené okurky
  • Miso
  • Kombucha

Prebiotika jsou často považována za psychobiotika také proto, že se jedná o specifické druhy vlákniny, které vyživují zdravé mikroby ve střevech. Spojení potravin bohatých na probiotika s potravinami s prebiotickou vlákninou vyživí vaši střevní mikroflóru.

Zařazení psychobiotických potravin do jídelníčku

I když můžete užívat psychobiotické doplňky stravy, nejlepším a nejefektivnějším přístupem je snaha o psychobiotickou stravu se skutečnými, na živiny bohatými potravinami. Zde je několik strategických způsobů, jak do svého jídelníčku zařadit více psychobiotických potravin:

Vyzkoušejte misku jogurtu s plátky banánu a ovesnými vločkami

Tato snídaňová miska dodá do vašeho organismu probiotika a prebiotika spolu s vyváženým množstvím sacharidů a bílkovin pro rovnoměrné uvolňování energie.

Chytrá svačina

Když vás přepadne chuť na svačinu, mějte po ruce fermentované svačiny, jako jsou kvašené okurky nebo jiná kvašená zelenina, kefír nebo kombucha.

Připravte si jídlo pro dobrou náladu

Zeleninu a psychobiotika si můžete dopřát v jednom salátu se zeleninou, grilovaným lososem nebo krevetami a oblíbenými ingrediencemi přelitými dresinkem na bázi misa nebo jogurtu.

Celozrnný chléb namažte rozmačkaným avokádem, navrstvěte na něj kimči nebo jinou fermentovanou zeleninu a přidejte bílkovinu, například grilované kuře.

Jednoduše platí, že byste měli zcela cíleně zařadit aspoň jednu probiotickou potravinu do svého jídelníčku tak, aby váš mikrobiom nestrádal. Jsou to všechno velmi chutné potraviny, tak to rozhodně nebude ani tak těžké.

Střevní mikrobiom a náš mozek

Z hlediska evoluce, tvoření celé naší střevní mikrobioty bylo nesmírně důležité. Geny lidské střevní mikrobioty jsou vůbec těmi nejpočetnějšími a jsou schopné produkovat nesčetné množství neuroaktivních sloučenin. Dnes už dobře víme, že tyto látky mají vliv na kognitivní funkce a základní vzorce chování, zejména pak je jimi ovlivňována sociální interakce a zvládání stresu. Pokud nám tyto mikrobioty v těle chybí, nastává v těle neurochemická změna, která může mít vliv i na vznik poruch kognitivního fungování a společenské interakce. Těmito vzájemnými souvislostmi se věda dlouhodobě zabývá a stále se objevují nová a nová propojení. Je ale jisté, že zdraví střev a duševní zdraví jsou opravdu klíčové propojeny.

Myslete tedy na probiotika ve své stravě a rozhodně je neberte na lehkou váhu – je to důležitější, než si myslíte. Možná dříve, než sáhnete po antidepresivech, vyplatí se zaměřit na zdraví střev a zlepšit svou životosprávu – třeba se některé problémy přirozeně vyřeší.

ZDROJ: https://aktin.cz/psychobiotika-bakterie-pratelske-nejen-k-vasemu-mozku
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Valeria Ushakova: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zdravy-osoba-zena-relaxace-3094215/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button