KrásaNávod

Léčbu mílií raději svěřte odborníkovi. Doma riskujete infekci

Víte, co to jsou mílie? Pokud ne, tak vás asi nikdy netrápily. V opačném případě byste byli s těmito drobnými bílými cystičkami dobře seznámeni. Nejčastěji se tvoří kolem očí, nosu či na tvářích, trápí ženy i muže bez rozdílu věku. Nejde sice o akné, ale zbavit se těchto bílých hrudek bývá stejně obtížné. Obecně lze vždy doporučit zajít s tímto problémem za kosmetičkou, která vám dokáže profesionálně a bezpečně pomoci. Pokud ale toužíte po domácím řešení, můžeme vám také trochu poradit, ale musíte postupovat mimořádně opatrně.

Mílie jsou v podstatě tvrdé bílé cysty vyplněné keratinem, tedy zrohovatělou kůží. Objevují se ve chvíli, kdy jsou mrtvé kožní buňky zachyceny v kůži a nemohou se od ní volně odloučit. Typicky se vyskytují u novorozenců a velmi malých miminek, ale bohužel se vám nemusí vyhýbat ani v dospělosti. Pokud nedojde k odstranění těchto malých bílých zrníček, většinou samy od sebe nezmizí.

Pokud se vám čas od času objeví jedna či dvě tečky v oblasti okolo očí, není třeba to nijak zvlášť řešit a kosmetička vám je při pravidelné návštěvě odstraní. Pokud ale pokrývají většinu vašeho obličeje a výrazně vás obtěžují, je načase řešit situaci radikálně. Přesto se nemusíte obávat, že by mílie byly nějak nebezpečné, jde skutečně jen o kosmetický problém.

Jak proti míliím zabojovat?

Pozor si dejte zejména na mačkání. Mílie nejsou akné, takže vymáčknutím ničemu nepomůžete a můžete celou situaci ještě zhoršit. Mílie už vyžaduje odbornější zákrok a bez použití jehly či jiného ostrého nástroje se hrudek nezbavíte. Jenže to je právě kámen úrazu. Při neodborném odstraňování si snadno můžete zanést do kůže infekci a zaděláte si na daleko větší problémy.

Domácí pomoc

Pokud si troufáte a jste rozhodnutí dodržet opravdu všechna předepsaná doporučení, pak si můžete proti míliím pomoci i doma. Budete potřebovat sterilní jehlu. Důkladně pleť vyčistěte jemným ručníkem nebo čistícím kartáčkem, opláchněte a vysušte. Sterilní jehlou jemně propíchněte samotnou špičku bílé hrudky. Postupujte opatrně a jehlou nepíchejte příliš hluboko do kůže. Jemným tlakem pak vytlačte mílii skrze otvor v kůži. Pokud jste otvor vytvořili přímo na svršku mílie, k vyndání drobné cysty můžete použít i pinzetu. Cysta je vlastně takovou malou tužší kuličkou, takže snadno poznáte, že jste ji skutečně vytáhli ven. Pokud to ale neprovedete správně, hrozí, že si v místě vytvoříte ranku, ze které se udělá strup a z něj pak jizvička. Buďte proto opatrní a neustále dbejte na hygienu.

Účinná prevence

Nejlepším lékem je samozřejmě problémům rovnou předcházet. A i u mílií je to možné, i když z velké části je tento problém dán geneticky. Zásadní je dbát o důkladnou očistu obličeje a pravidelně používat peeling. Právě tak dopomůžete pleti, aby se postupně a pravidelně zbavovala odumřelých kožních buněk.

Riziko tvorby mílií snížíte i tím, když se budete vyhýbat minerálním olejům, které se špatně vsakují do pokožky a tvoří vrstvu na povrchu, která může způsobovat ucpání a akumulaci keratinu. Podobně negativně působí i silikony, které nedovolují pleti dýchat a zbytečně ji ucpávají. Proto raději vsaďte na přírodní produkty s minimem umělých látek, konzervantů a barviv.

Pravidelná návštěva kosmetičky je také účinnou prevencí. Zkušený odborník vám pleť může kvalitně vyčistit a postarat se o to, aby případné problémy zachytil ještě ze začátku. Nebojte se tedy zajít na kosmetiku klidně každý měsíc a nechte se chvíli hýčkat. Pravidelnost je nutná.

A v neposlední řadě si nenechte míliemi kazit sebevědomí. Oproti jiným potížím je to skutečně jen drobná chybička na kráse, kterou můžete snadno řešit.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Štítky

Jana H.

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví i kosmetickém průmyslu a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři. Psaní článků a předkladům se věnuji přibližně 7 let a stále hledám nové cesty, jak se v této profesi zdokonalovat. Ve volném čase objevuji nová místa po světe, trávím čas v přírodě a s přáteli a snažím se udržovat v dobré kondici. Občas si sice neodpustím sladký zákusek, ale baví mě experimentovat v kuchyni a hledat způsoby, jak nahrazovat rafinované cukry a nezdravé tuky za kvalitní přírodní suroviny.

Podobné články

Jeden komentář

  1. Používejte jen injekční jehly, ty dostanete v lékárně a jsou sterilní. Nikdy nepropichujte milie jehlou na šití, tou jen roztlačíte povrch a akorát si zanesete do ranky nějakou infekci.

Back to top button